Wpis z mikrobloga

Jesteśmy już blisko 7% na WIBOR 6M XD

Na dzień dzisiejszy rata nowego 30-letniego kredytu na 500k to 4 023,11 zł XD

Przez pierwsze 10 lat takiego kredytu przy aktualnym oprocentowaniu zapłacimy 429 922,29 zł samych odsetek
Przez pierwsze 10 lat takiego kredytu spłacimy 52 851,28 zł (10,57%) XD XD XD XD

A WIBOR cały czas do góry XD

kalkulator-kredytowy.azurewebsites.net

Ale pięknie ubrali towarzystwo :P

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
pastibox - Jesteśmy już blisko 7% na WIBOR 6M XD

Na dzień dzisiejszy rata nowego 3...

źródło: comment_1654757081Qdz65rRiJvMPVAX7cBYpAz.jpg

Pobierz
  • 78
@pastibox: w sumie to jest dramat, obstawiam że obecnie już duża grupa ma problem ze spłatą. Ja sobie poradzę, bo mam takie szczęście że rata początkowa to było mniej niż 10% dochodu, ale wiem że są tacy co im tysiąc złotych zostawało po opłatach.
@pastibox: Najgorsze, że takiej sytuacji nikt nawet w najczarniejszych scenariuszach nie zakładał. Sam zaczynam mieć dreszcze na myśl, że moja nadpłata już jest zjedzona w oprocentowanie, a to dopiero 3 rok z kredytem na 20 lat. W prawdzie można było zakładać, że na pewnym etapie będzie źle i WIBOR podskoczy ale tempo w jakim to się teraz dzieje (co miesiąc) jest pozbawione realnych możliwości co do wynagrodzeń. Problem już jest, a
@pastibox: Przypominam, że średnia kwota kredytów zaciąganych na przestrzeni ostatnich lat to lekko ponad 300k a nie 500k, a większość kredytów NIE BYŁA brana pod korek (biorąc pod uwagę np. statystyki LTV).

Oczywiście jest grupa kredytobiorców, która faktycznie są w głębokiej dupie - są to ci kredytobiorcy, którzy brali kredyty pod korek niedawno, gdy stopy procentowe były najniższe, ale na pewno nie jest to większość kredytobiorców tylko mniejszość...

Myślę że większość
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Najgorsze, że takiej sytuacji nikt nawet w najczarniejszych scenariuszach nie zakładał.
@Jasny_Pelny: czuję się wywołany do odpowiedzi xD

@Pantegram: w kwietniu już jakaś 1/3 kredytobiorców wydawała na ratę ponad połowę zarobków, a vibovit był wtedy w okolicach 5-6% + wiele osób dopiero w najbliższych miesiącach będzie miało aktualizację raty. Różowo nie będzie.