Wpis z mikrobloga

Kredyt jak na zdjęciu wziąłem dokładnie w kwietniu 2021 na mieszkanie z rynku wtórnego w #gdynia. Nie minęło nawet 6 miesięcy od rozpoczęcia kredytu i już NBP zaczął podwyższać stopy, a WIBOR zaczął iść do góry. W tamtym czasie doradczyni kredytowa z Expandera dziwnie na mnie patrzyła (byłem jedynym, który brał tą ofertę). Część ludzi mówiła, że to głupie bo rata w tej ofercie była droższa UWAGA aż o 60 zł!/msc. niż w ofercie ze zmiennym oprocentowaniem. Nie mam wykształcenia ekonomicznego, ale po dłuższej edukacji w tamtym czasie w temacie stóp procentowych, analizie historycznych danych o inflacji, regionalnej bańce, usiadłem na spokojnie i stwierdziłem, że takie zagrożenie było. To był też początek komunikatów KNF.
Pół roku zastanawiałem się nad kredytem!
Wziąłem kredyt na miarę moich możliwości i tyle.
Teraz po wzroście wynagrodzenia przez ten rok, rata tego kredytu mnie nie boli i mam jeszcze 4 lata na opracowanie strategii jak spłacać kredyt po 5 latach stałego oprocentowania. Na razie raz na jakiś czas nadpłacam, choć zaczynam rozważać zapakowanie się w kolejne #obligacje
Piszę to, bo zaczyna mnie zastanawiać czemu jest tyle krzyku u ludzi, którzy brali kreskę w latach 2020-2021. Już wtedy były oferty na stałej stopie i nie były one specjalnie ukrywane. Przypominam, że wtedy BNP miał ofertę stałego oprocentowania kredytu na 10 lat, a Alior na 7.
#kredythipoteczny #nieruchomosci
mare4e - Kredyt jak na zdjęciu wziąłem dokładnie w kwietniu 2021 na mieszkanie z rynk...

źródło: comment_1654705484U8kwaGKeGlhfccJSYlpdTl.jpg

Pobierz
  • 76
  • Odpowiedz
@acpiorundc: możesz doprecyzować co się bardziej opłaca ? Widzę tam opcje super clic, IKO i oszczędnościowe. W symulatorze na IKO wychodzi najkorzystniej, a ty z czego korzystasz ?
  • Odpowiedz
Na razie raz na jakiś czas nadpłacam, choć zaczynam rozważać zapakowanie się w kolejne #obligacje


@mare4e: Chłopie, sprzedaj mieszkanie póki jeszcze możesz, bo jak to Gdynia, to na bank od początków 2021 jesteś +10% na samej wartości nieruchomości, a to chyba ostatni dzwonek, bo jesteśmy na samiuśkim szczycie. I to co dostaniesz pakuj w obligacje indeksowane inflacją. Zrobisz podwójną dźwignię na kapitale. Nie dość, że wykiwałeś bank, to jeszcze wykiwasz rynek.
  • Odpowiedz
@mare4e: Ja jak brałem w grudniu 2019 to rata na oprocentowaniu stałym była niższa niż na zmiennym :) Później na zmiennej było niżej i przez te 2 lata można powiedzieć, że płaciłem trochę więcej niż bym płacił na zmiennej. Ale teraz płacił bym zdecydowanie więcej. A plan jest taki, aby na koniec tego 5-letniego okresu (grudzień 2024) spłacić całość:)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Chris_Karczynski: u mnie różnica w racie po przejściu na stały % wyszła około 220 zł, ale to już bez znaczenia, bo nadpłatami zbiłem już ratę poniżej tego co było przed przejściem na stały % ( ͜͡ʖ ͡€)
  • Odpowiedz
@mare4e: bo 99% społeczeństwa myśli krótko terminowo i nie biorą pod uwagę, że coś może się spieprzyć ale to banki są złe i zmusiły ich do kredytu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@mare4e Gdyby było więcej takich ludzi jak ty którzy UWAGA czytają co podpisują. Ba! Nawet zapoznają się z tematem w miarę szczegółowo a nie opierają się tylko na tym co mówią im np. doradcy kredytowi to świat byłby lepszym miejscem.
  • Odpowiedz
@mare4e: ja miałem do wyboru większe mieszkanie ale wtedy bym musiał wziąć dodatkowe 100k na kredyt, wiec zdecydowałem się na mniejsze w stanie deweloperskim akurat dla 2 osób bo jeszcze kaszojadów nie ma to mam kredyt na 218 tys ze stałymi stopami rata mi jakoś wychodzi około 1300. Po kilku miesiącach od podpisania umowy stwierdzam, że dobrze zrobiłem bo przy pierwszych wyliczeniach na większe mieszkanie miałbym raty ponad 2500 na stałej,
  • Odpowiedz
@mare4e: witam kolege, ja wzialem w listopadzie tuż przed pierwsza podwyżka stałe oprecentowanie na poziomie 4%. Ziomek od kredytow mi nawet troche doradzał bo juz chyba wiedzial co sie świeci. I sam od poczatku wolalem miec spokoj ducha. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz