Wpis z mikrobloga

Kredyt jak na zdjęciu wziąłem dokładnie w kwietniu 2021 na mieszkanie z rynku wtórnego w #gdynia. Nie minęło nawet 6 miesięcy od rozpoczęcia kredytu i już NBP zaczął podwyższać stopy, a WIBOR zaczął iść do góry. W tamtym czasie doradczyni kredytowa z Expandera dziwnie na mnie patrzyła (byłem jedynym, który brał tą ofertę). Część ludzi mówiła, że to głupie bo rata w tej ofercie była droższa UWAGA aż o 60 zł!/msc. niż w ofercie ze zmiennym oprocentowaniem. Nie mam wykształcenia ekonomicznego, ale po dłuższej edukacji w tamtym czasie w temacie stóp procentowych, analizie historycznych danych o inflacji, regionalnej bańce, usiadłem na spokojnie i stwierdziłem, że takie zagrożenie było. To był też początek komunikatów KNF.
Pół roku zastanawiałem się nad kredytem!
Wziąłem kredyt na miarę moich możliwości i tyle.
Teraz po wzroście wynagrodzenia przez ten rok, rata tego kredytu mnie nie boli i mam jeszcze 4 lata na opracowanie strategii jak spłacać kredyt po 5 latach stałego oprocentowania. Na razie raz na jakiś czas nadpłacam, choć zaczynam rozważać zapakowanie się w kolejne #obligacje
Piszę to, bo zaczyna mnie zastanawiać czemu jest tyle krzyku u ludzi, którzy brali kreskę w latach 2020-2021. Już wtedy były oferty na stałej stopie i nie były one specjalnie ukrywane. Przypominam, że wtedy BNP miał ofertę stałego oprocentowania kredytu na 10 lat, a Alior na 7.
#kredythipoteczny #nieruchomosci
mare4e - Kredyt jak na zdjęciu wziąłem dokładnie w kwietniu 2021 na mieszkanie z rynk...

źródło: comment_1654705484U8kwaGKeGlhfccJSYlpdTl.jpg

Pobierz
  • 76
  • Odpowiedz
@mare4e: i tak właśnie trzeba żyć. Gratulacje. Niestety 99% Polaków biorących wtedy kredyt połasiło się na te dodatkowe kilkaset PLN, bo liczy się tu i teraz zgodnie z narodową strategią jakoś to będzie.
  • Odpowiedz
@mare4e: Ale wyjątkowo #!$%@? na stała! gdzie jak brałem w 2020 to żodyn się nie zająknął. Wcześniej w 2014 też na zmiennym i do 2021 roku rata spadała i kapitał mocno schodził. Teraz zostaje z jednym na 30% wartości nieruchomosci.
  • Odpowiedz
@mare4e: bnp nie miał wtedy na 10 lat a City miało na 7 lat prawie 7% alior nie lepiej. Ja zrobiłem wtedy kalkulację która zakładała powolne podnoszenie stóp ale wojna mocno tą kalkulację podkopała (ale 2 lata płacenia małych rat było). Kto brał w 2020/21/22 stałe wygrał, kto 19/18/17 raczej przegrał zakład, ewentualnie wyszedł na zero.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 291
@mare4e: tak trzeba żyć, gratuluję słusznego wyboru i życzę pysznej herbatki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na poważnie: op z rigczem, nie dał się brzęczeniu "doradców" kredytowych, doedukował się i podjął słuszną decyzję, brawo.
  • Odpowiedz
@mare4e: Znam osobę, która brała w styczniu 2022 kredyt na zmiennej i jeszcze się tym chwaliła, wyśmiewając inną, która wzięła stałą w 2021...
  • Odpowiedz
  • 1
@shus bralem na stalej w 2019 w listopadzie, juz dawno jestem na plusie a jeszcze 2.5 roku oszczędzania ponad tysiaka miesięcznie
  • Odpowiedz
@ostatniwrankingu: zdecydowanie dobry ruch. Teraz już tylko zmienne, zwłaszcza dla nowej hipoteki. Na wysokich stopach trzeba brać zmienne, na niskich stałe.


@mare4e: Tylko ze 5-6% to NIE SĄ wysokie stopy.

Wysokie to one mogą wydawać się komuś kto ma 20 lat i nie widział innego świata. Jasne że nie będą podnosić w nieskończoność, tylko że stopy na poziomie 5-6% będą kilka lat
  • Odpowiedz