Wpis z mikrobloga

Kredyt jak na zdjęciu wziąłem dokładnie w kwietniu 2021 na mieszkanie z rynku wtórnego w #gdynia. Nie minęło nawet 6 miesięcy od rozpoczęcia kredytu i już NBP zaczął podwyższać stopy, a WIBOR zaczął iść do góry. W tamtym czasie doradczyni kredytowa z Expandera dziwnie na mnie patrzyła (byłem jedynym, który brał tą ofertę). Część ludzi mówiła, że to głupie bo rata w tej ofercie była droższa UWAGA aż o 60 zł!/msc. niż w ofercie ze zmiennym oprocentowaniem. Nie mam wykształcenia ekonomicznego, ale po dłuższej edukacji w tamtym czasie w temacie stóp procentowych, analizie historycznych danych o inflacji, regionalnej bańce, usiadłem na spokojnie i stwierdziłem, że takie zagrożenie było. To był też początek komunikatów KNF.
Pół roku zastanawiałem się nad kredytem!
Wziąłem kredyt na miarę moich możliwości i tyle.
Teraz po wzroście wynagrodzenia przez ten rok, rata tego kredytu mnie nie boli i mam jeszcze 4 lata na opracowanie strategii jak spłacać kredyt po 5 latach stałego oprocentowania. Na razie raz na jakiś czas nadpłacam, choć zaczynam rozważać zapakowanie się w kolejne #obligacje
Piszę to, bo zaczyna mnie zastanawiać czemu jest tyle krzyku u ludzi, którzy brali kreskę w latach 2020-2021. Już wtedy były oferty na stałej stopie i nie były one specjalnie ukrywane. Przypominam, że wtedy BNP miał ofertę stałego oprocentowania kredytu na 10 lat, a Alior na 7.
#kredythipoteczny #nieruchomosci
mare4e - Kredyt jak na zdjęciu wziąłem dokładnie w kwietniu 2021 na mieszkanie z rynk...

źródło: comment_1654705484U8kwaGKeGlhfccJSYlpdTl.jpg

Pobierz
  • 76
@ostatniwrankingu: zdecydowanie dobry ruch. Teraz już tylko zmienne, zwłaszcza dla nowej hipoteki. Na wysokich stopach trzeba brać zmienne, na niskich stałe.


@mare4e: Tylko ze 5-6% to NIE SĄ wysokie stopy.

Wysokie to one mogą wydawać się komuś kto ma 20 lat i nie widział innego świata. Jasne że nie będą podnosić w nieskończoność, tylko że stopy na poziomie 5-6% będą kilka lat