Wpis z mikrobloga

Nigdy nie bawiłem się jakoś specjalnie we frontendzie, zawodowo 100% backend, jedynie na studiach robiłem kiedyś na zaliczenie coś w #vuejs, ale to tak po omacku, nie uczyłem się go jakoś specjalnie, kiedyś też bawiłem się w #react, ale też już nawet nie pamiętam co tam robiłem, #angular tylko odpalałem żeby sobie przeklikać coś lokalnie, a teraz chciałbym zrobić sobie jakąś apkę, bardziej dla zabawy i żeby też poznać to co tam robi ekipa na froncie :)

W pracy na froncie jest Angular i mobilnie piszą natywnie w Swift i Kotlin. Ja zastanawiam się React czy Angular, a może Vue? Apka ma działać przez przeglądarkę i fajnie gdyby dało się z tego zrobić apkę mobilną, nie mam pojęcia jak to działa, ale ponoć się da ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Może mi ktoś tak streścić w kilku słowach czym praktycznie różnią się Angular, React i Vue? Ewentualnie może zaproponować coś jeszcze innego, czym warto się pobawić? Nie będę szedł w to zawodowo, ale chciałbym coś popularnego, do czego w razie gdyby warto było rozwijać apkę którą zacznę, to bez problemu znajdę programistów do pomocy :)

#frontend #programowanie
  • 8
@voot: Przewrotnie powiem, że wielu backendowców przechodzących na full-stacka lubi się mocno z Angularem. Szczególnie ludzie od np. C#. Jest kilka podobnych konceptów i wszystko ma tam swoje miejsce. Ale znaleźć kogoś do pomocy jest zdecydowanie ciężej.
React vs Vue to w sumie jw. pisali. React jest popularniejszy, ale imho Vue jest łatwiejsze i przyjemniejsze w nauce. W tym drugim masz choćby zestaw bibliotek pomocniczych które są sugerowane przez twórców frameworka,
@voot: Co do appek mobilnych z użyciem rozwiązań webowych bardzo popularnym wyborem jest React Native. Pisze się w tym bardzo podobnie jak do zwykłego Reacta, ale zamiast HTML (czy tam JSX) musisz znać elementy RN które transformowane są do UI natywnego dla danej platformy.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest Flutter + mobilny framework Dart, ale to już inny język programowania i wsparcie dla aplikacji odpalanych w przeglądarce jest na dosyć wczesnym etapie