Wpis z mikrobloga

Czy istnieje jakaś naukowa definicja terminu "przepracowanie" jaki często podają zwolennicy tak zwanej psychoterapii?

Bo google podaje mi definicje o wątpliwej wartości:

Przepracowanie traumy to też praca z ciałem skierowana na uwolnienie traumy z ciała.


xD

Przepracowanie traumy polega właśnie na tym, że doświadczamy czegoś, co było nie do wytrzymania, w sposób, który jest do wytrzymania, czyli w bezpiecznym środowisku, w towarzystwie osoby zapewniającej bezpieczeństwo.


xD

#przegryw #psychoterapia #terapia #psychologia #psychiatra #bekazterapii
  • 6
@Zuben: chyba jakieś znieczulenie, desensytyzacja, coś co było czułym punktem zaczynasz rozumieć i przestaje to działać, uczysz się z tym żyć.

Np masz zakola, jak ktoś tylko wspomni o zakolach to się krępujesz, jak ktoś się śmieje z zakolakow to w środku płaczesz.
Po przepracowaniu masz na to wy..bane
@Zuben naukowej nie ma. To przepracowywanie traumy głównie polega na tym, że opowiadasz terapeucie o sytuacji i sobie tam krzyczysz, płaczesz czy jakoś inaczej wyrzucasz emocje z siebie i po kilkunastu lub kilkudziesięciu razach podobno ma się przepracowane, że nie wzbudzą to już tyłu emocji bo większość jak nie większość z siebie wyrzuciłeś.

Ogólnie nie wiem czy to serio aż tak pomaga, bo nie wiem czym się niby różni gdybym płakała w
Czyli jakiś szamanizm.


@Zuben: inaczej to widzę, to zmiana wewnętrznych przekonań
powiedzmy rodzice czy rówieśnicy nastawili cię że jakoś tam reagujesz na pewne sytuacje
przepracowanie tego to uświadomienie sobie o co chodzi w mechanizmie, ale to za mało - ta niby "praca" polega że zmienia się twoje wewnętrzne przekonanie.
Tak że twoja pierwotna postawa - np. że się wstydzisz coś powiedzieć - to też praca, ale wykonana przez twoich rodziców w