Wpis z mikrobloga

Tajemnicza słowiańszczyzna. Obodryci, Wieleci i Pomorzanie

XVIII-wieczne przedstawienie bóstw połabskich.

Niezwykłym źródłem do dziejów Obodrytów jest “Kronika słowiańska” saskiego mnicha Helmolda, który w XII wieku brał udział w misjach chrystianizacyjnych na ziemie Słowian połabskich. Helmold opisał w swoim dziele zwyczaje i wierzenia Obodrytów i Wieletów. Zajrzyjmy więc do tego źródła.

Gdy więc umarł król obodrycki Kanut, przezwiskiem Laward, miejsce jego zajęli Przybysław i Niklot, podzieliwszy państwo na dwie części jeden rządził krajem Wagrów i Połabian, drugi ziemią Obodrytów. Były to dwa straszliwe potwory, chrześcijan straszliwi prześladowcy. Odradzał się w owych dniach po całej Słowiańszczyźnie wieloraki kult bałwanów i praktyki zabobonne. Albowiem oprócz świętych gajów i niebożąt, w które obfitowały pola i miasta, najpierwszymi i najważniejszymi byli Prowe, bóg ziemi starogardzkiej, Siwa, bogini Połabian czyli Raciborzan, i Radogost, bóg ziemi Obodrytów.

Poniżej wyobrażenie połabskich bóstw z francuskiej książki Bernarda de Montfaucona, “L’antiquité expliquée et représentée en figures”, Paryż 1722.

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #gdansk #trojmiasto #pomorze
Pobierz PrzewodniG - Tajemnicza słowiańszczyzna. Obodryci, Wieleci i Pomorzanie

XVIII-wiec...
źródło: comment_1654061183QTXZXTXRkO97IBz4TnrFhD.jpg