Wpis z mikrobloga

Mirko majstry, drewno-dłubacze. Proszę o porady.

Przymierzam się do małej wiaty ok 200x120 cm, plan pic rel. Slupy 70x70mm, tak samo te poprzeczne belki. Krokwie 70x40 mm. Na dach przyjdzie plyta OSB albo łaty i plyty bitumiczne. Spadek kolo 18 stopni na dachu. Bedzie elewacja ażurowa z 3 stron, z listewki 40x20mm i przerwami 20 mm pomiędzy, docinane w naroznikach do 45°. Zastrzalow nie planuję , licze ze ta elewacja usztywni konstrukcję. Podloze: kostka, kotwy metalowe.

Wiec chciałem spytać:
- o łączenia. To moj pierwszy drewno projekt DIY i zastanawiam się, co łączyć na wkręty ciesielskie, a co na gwoździe?
- Wiem, ze musze krokwie dociać, zeby ladnie lezaly na płatwiach. Ale czy warto cos wycinać przy łączeniu słupów z platwiami? Albo przy laczeniu tych poprzecznych belek miedzy slupami? Gniazd i czopów to chyba nie poradzę, chodzi mi bardziej o takie typu zakładki. A moze lepjej uzyc metalowych katownikow?
- Ogolnie wszelkie porady i wskazówki mile widziane

#drewno #stolarstwo #diy #budownictwo
luigi_ - Mirko majstry, drewno-dłubacze. Proszę o porady. 

Przymierzam się do małej ...

źródło: comment_1653697472DQiYXEqdwIUi9vCbzLzurN.jpg

Pobierz
  • 16
@luigi_: po pierwsze, brakuje mi jakiegoś usztywnienia poprzecznego. Miecze dodaj, choć przy tylnych słupach.
Łączenia - w zasadzie każda metoda będzie dobra, tylko metalowe kątowniki to jest pójście na łatwiznę i paskudnie wygląda. Jeśli robisz "dla siebie" i masz czas, by się bawić, rób gniazda i podcięcia. Robiłbym na wkręty.
@luigi_ robilem samodzielnie w zeszłym roku szope na narzędzia 125x200. Wszystko samodzielnie. Może nie wyszło jakos idealnie, ale jestem zadowolony z efektu bo po zimie szopka nadal stoi jak stała. Ja większość montowałem na kątowniki. Do tego wkręty ciesielskie lub zwykle do drewna różnych rozmiarów.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@luigi_: zasada jest prosta - konstrukcja (baza, bez elewacji) która sama w sobie jest na tyle sztywna żeby się nie poskładać przy mocnym wietrze - dlatego nie polecam rezygnacji z mieczy/zastrzałów. Możesz pod nie delikatnie zaciąć. Metoda brutalna piła łańcuchowa lub estetyczniej robisz nacięcia piłą ręczną (ja preferuję japońską ryobe, ale zwykła płatnica np. bahco pc też daje radę) a materiał usuwasz ostrym dłutem w poprzek włókien, zaczynając od obu krawędzi
@luigi_: Nie musisz robić idealnych nacięć w drewnie, niczym japońscy mistrzowie stolarstwa, by uzyskać dobre łączenie bez gwoździ. Wystarczy, że zrobisz zgrubne rowki, a luzy się zniwelują poprzez zastosowanie kołków/ klinów.
@Erk700 musze jakis dobry instruktaż na YT znlezc. Masz coś dobrego do podlinkowania może? Na razie zamówiłem drewno, jeszcze mam trochę czasu na przygotowania.