Wpis z mikrobloga

@WiktorekS: bo Szwajcaria jest bogata, wszyscy milionerzy świata trzymają tam swój hajs - Rosjanie też. Mają produkcje, mają wszystko. Ale tu nie ma co patrzeć bo to jest zdrowa sytuacja - 2 na plusie czy na minusie to jest stabilność.

USA - po pierwsze nie rozdają ludziom pieniędzy za darmo - nas zabija socjalizm, a jesteśmy biednym krajem. Musiałabym przestudiować temat, ale chociażby wojna na Ukrainie to dla USA doskonały sposób
@WiktorekS: nie, nic takiego nie napisałam. Musiałbyś mieć identyczne kraje z identycznymi zasobami, ludźmi itd. żeby rezultat był identyczny. Ty usilnie starasz się przekonywać samego siebie, że stopy nic nie zmieniają. Obecna sytuacja to nie tylko wpływ stóp, to tylko jeden wskaźnik. Nie wiem za bardzo co próbujesz udowodnić? Że podnoszenie stóp nie działa? Lepiej obniżyć? xD
@filip-zaluski: jak możesz oceniać to jak podnoszą stopy skoro cykl trwa? zaczęli później niż my to mają niższe

dodatkowo weź pod uwagę, że do gospodarki dużo bardziej rozwinięte i dużo bardziej stabilne, nie możesz do nich porównywać Polski
spójrz za to, jak polityka niskich stóp sprawdza się w Turcji

można oczekiwać, że w przypadku podniesienia stóp do 2% inflacja wyniosła 25%-30%
@little_muffin: obecna inflacja w wiekszosci wynika z powodow globalnych takich jak cena surowcow energetycznych czy zerwanych lancuchow dostaw. Mozesz ustawic stopy na poziomie 20% a i tak cena benzyny nie spadnie, a i tak nie odbudujesz tym zerwanych lancuchow dostaw.

Trzeba byc ameba zeby tego nie rozumiec.

Podnoszenie stop ma znikomy wplyw na inflacje ogolem. Stopy nie powinny byc na poziomie zera, ale upominanie sie o stopy na poziomie 15% (powyzej
@WiktorekS:

zalezy, mozesz to sprawdzic


Ja nie muszę niczego sprawdzać, bo wiem. Nic nie zarobisz i dlatego nie ma sensu kupować takich obligacji bo mają negatywny yield. Waluta to jest tak jakby stock tylko kupowany na forexie. Jak dużo ludzi chce ją kupować to drożeje, a jak chca się jej pozbyć to tanieje. Do tego nikt ci nie rozlicza ropy i innych surowców w złotówkach tylko dolarach, więc jak masz banknot