Wpis z mikrobloga

Jak to jest, że Francuzi po prostu uznają, że wszyscy gadają po francusku?

Wróciłam właśnie z Międzynarodowych Targów Poznańskich (byłam tam jako wystawca), gdzie większość gości podchodzących do naszego stoiska, to obcokrajowcy, ale jedynie Francuzi podchodzili i pytali, czy rozmawiamy po francusku?

Że niby jak? Jedziesz do innego kraju i oczekujesz, że ludzie będą rozmawiać w Twoim rodzinnym języku? Nie mogę tego zrozumieć.

A mieliśmy gości z Niemiec, Belgii, Czech, Ukrainy, Szwecji, Norwegii, Włoch, Danii i wszyscy się pytali, czy rozmawiamy po angielsku.

Jedynie Francuzi pytali czy gadamy po francusku (°°

#kiciochpyta #francja
  • 22
  • 125
@cocieboli a nie słyszałas o ich odwiecznym kompleksie że to nie francuski został językiem świata tylko angielski? Francja miała kolonie, była swego czasu centrum kultury i miała takie aspiracje ale nie wyszło. Ból dupy pozostał do dziś. Wiedziałaś że nawet na Eurowizji i innych dupnych konkursach nie bez powodu nie śpiewają po angielsku? Albo tylko tyle ile wymagają zasady np jedną zwrotkę. To dla nich drażliwy temat i mogą się nawet obrazić
@cocieboli: parę dni temu jechaliśmy z UK do Calais dosłownie tylko na godzine, bo musieliśmy mi kota odebrać z granicy. Tak się złożyło, że tuż po wyjechaniu z eurotunelu jechaliśmy autostradą i byliśmy na złym pasie i niestety następny nawrót był za 30min. Wyjeżdzając z autostrady stanęliśmy w złej bramce i nie ogarnialiśmy o co chodzi, że nie chce nam karty do zapłaty przyjąć. Przyjechał jakiś francus do bramki obok, my