Wpis z mikrobloga

Nie jest dobrze. Na południu Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej wybuchł pożar, który błyskawicznie rozprzestrzenił się na dużą powierzchnię i zaczął błyskawicznie przesuwać się w stronę częściowo opuszczonej wioski Kupowate zamieszkanej przez samosioły.

W chwili pisania tych słów ogień jest już u granic wioski. Z pożarem walczy wiele jednostek straży pożarnej, które przyjechały nie tylko z miasta Czarnobyl, ale również z innych rejonów - ogień zagraża bowiem również mieszkańcom zamieszkanego miasteczka Stracholesie, które znajduje się tuż przy granicy Strefy Zamkniętej. Sądząc po kierunku wiatru - ogień będzie przesuwał się właśnie w stronę tego miasta.

Na ten moment nie mamy informacji czy ogień wdarł się już między domy w Kupowate ani czy ewakuowano samosiołów. Wiemy jedynie, że trwa intensywna walka, żeby do tego nie dopuścić.
*Samosioły to starsi ludzie, którzy nigdy nie pogodzili się z przymusową ewakuacją zarządzoną po katastrofie z 1986 roku i wciąż żyją na terenie skażonym.

Jak dotąd ogień przeszedł już przez opuszczoną wioskę Kamionka, która prawdopodobnie spłonęła. Aktualnie płonie również opuszczona wioska Gorodyszcze. Ten rejon strefy jest bardzo mocno zalesiony, dlatego walka z ogniem jest wyjątkowo trudna. Dodatkowo, utrudniają ją eksplozje pocisków z II Wojny Światowej oraz miny pozostawione przez Rosjan (5 maja jeden z wozów strażackich wyleciał w powietrze właśnie w tym rejonie po tym, jak zjechał z asfaltu).

Jakby tego mało - płonie również opuszczona wioska Nowa Markówka w południowo-zachodniej części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Tego pożaru nikt jednak nie gasi, ponieważ jedyna czynna w tym rejonie jednostka straży pożarnej (znajdowała się w Poliske) została zniszczona przez rosyjskie wojska a wozy strażackie wywieziono na Białoruś. Ten pożar trwa w tym miejscu już od dobrego tygodnia (to ten sam, którego zdjęcie pokazywaliśmy kilka dni temu).
Informacje o tych pożarach są potwierdzone od naszych znajomych z Czarnobyla poprzez fotografie, których na razie nie możemy publikować. W najbliższym czasie administracja Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej ma udzielić oficjalnego oświadczenia.

- foto poglądowe z pożarów z 2020 roku

#czarnobyl #ukraina #wojna #rosja #promieniowanie #napromieniowani
Sweet-Jesus - Nie jest dobrze. Na południu Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej wybuchł p...

źródło: comment_1652814905WunjHPZDKkWIlWRciHpBDe.jpg

Pobierz
  • 8
@Sweet-Jesus: No to czemu nie napiszesz, że nie nie ma zagrożenia i nie ma żadnej radioaktywnej chmury i nie bedzie tylko pozostawiasz nutkę niepewności dla tych, którzy zinterpretują te pożary jako bliski armagedon? Masz już pozwolenie na te fotki czy czy czekają aż pożar się wypali?
@krokof: Zdjęcia niedługo wrzucę tutaj ale jak coś to są już na napro. Zagrożenia jakąkolwiek radioaktywną chmurą nie ma bo płoną tereny gdzie praktycznie skażenia nie ma. Nawet po pożarach z 2020 nie było żadnego zagrożenia (pomijając strażaków pracujących na miejscu). Niestety niektórzy nawet przepalenie żarówki w toalecie w elektrowni podpinają pod "awarie w elektrowni jądrowej".