Wpis z mikrobloga

Jak wygląda wypłata z ppk w przypadku strat? Załóżmy, że mam 500 zł straty (ok 10%) i moje pytanie brzmi czy z tej dopłaty od Państwa zabiorą mi całe 250 zł czy jednak wyliczą to procentowo pomniejszając o straty. Wszędzie są omówione opcje gdy mamy zysk no i to łatwo policzyć. Nie chodzi mi oto czy ppk jest dobre czy złe tylko o sam mechanizm tego wyliczenia i czy nie dochodzi tu do nadużycia ze strony pomysłodawców programu. Z góry dzięki za pomoc
#ppk #inflacja #inwestycje #gielda #oszczedzanie
  • 7
@Wujek_McKwacz: na twoim koncie w PPK masz szczegółowe rozbicie na:
- A - jednostki zakupione z twoich wpłat
- B - jednostki zakupione z wpłat pracodawcy
- C - jednostki zakupione z dopłat państwa

każda jednostka była kupiona w jakimś dniu po kursie X - więc jeżeli masz stratę to dostaniesz to wszystko proporcjami i tyle (w sensie, A i B, przy czym B pomniejszone o 30%).

Odpowiadając już wprost na
@MeksykEuropy: tak bym radził, jeżeli możesz poczekać to nie wypłacaj, szczególnie, że w longtermie uśrednia ci się kurs jak teraz kupią ci przy niskiej wycenie.

A jeżeli ktoś codziennie sprawdza stan swojego PPK to zamiast wchodzić na rachunek i sprawdzać ile jest PLN, polecam po prostu traktować to jak instrument finansowy i sprawdzać jego notowanie np. tu

https://www.analizy.pl/fundusze-ppk/notowania

Chodzi o to żeby zrozumieć, że wartość środków na PPK jest skorelowana z
@vinmcqueen: Myślę, że teraz dużo mi wyjaśniłeś. Ale może jednak rozpiszę jak to rozumiem
Trochę uproszczę moje wyliczenia.
Kupuję 250 jednostek za 250 zł - A
Pracodawca daje 250 jednostek za 250 zł - B
Państwo daje 250 jednostek za 250 zł - C
Wszystkie transakcje odbyły się tego samego dnia.
Po roku w systemie widnieje 10% strat. Pozostało mi 675 zł (225 + 225 + 225).
Po roku odsprzedaję jednostki
@Wujek_McKwacz: potwierdzam tak jak @Kolczaneiro - jest dokładnie tak jak napisałeś i dokładnie tak to działa - jest prowadzony rejestr, który rozróżnia te jednostki aby właśnie nie było później wątpliwości ile wypłacić.

Dodam tylko, że z powodu straty nie płacisz też Belki, bo oczywiście nie ma od czego, ale to tak żeby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości w tej materii.