Wpis z mikrobloga

A czy wy wiecie że każdy fachowiec: budowlaniec, elektryk, wykończeniowiec, meblarz, mechanik motocyklowy, hydraulik z którym miałem doczynienia w ostatnim czasie ma stawkę godzinową większą niż #programista15k? I miesięcznie zarobki mają większe?

Każdy taki fachowiec - bez szkoły, bez siedzenia przy kompie, bez lat nauki. Duże miasto.

Tak tylko mówie - nie tylko w it i nie tylko w korpo idzie zarobić.

Moim zdaniem 15k za programowanie to troche #przegryw jeśli ktoś poświecił 10 lat życia na nauczenie się fachu.

Z fartem

#programista15k #programista #it
  • 34
  • Odpowiedz
@zapalara: pokaz mi budowlańca, meblarza czy mechanika który wyciągnie dajmy na to te 15k na rękę siedząc w domu przed kompem mając jednoosobowa działalność. Wykopkom którzy aspirują do IT poza kasa widza tez wygodna prace zdalna. Fajnie ze mogę zarobić ojro u Hansa albo w wawie na wykończeniówce ale wole już przeboleć te X lat nauki a siedzieć sobie w pokoju biurowym we własnym domu
  • Odpowiedz
@bb89: no tylko nie każdy dochodzi od tych 15k i jesteś robakiem. A w wykończeniówce po kilku latach (choc to i tak slabsza z karier które tu wymieniałem) możesz spokojnie otwierać swoje, mieć ludzi. Znam gościa w londynie co ma małą wykończeniówke, robi łazienki. Ma 300-400k funtów rocznie na czysto. To jest mniej więcej 3x stawka bardzo dobrego inżyniera w londynie.

Ale ogólnie widze że się zgadzamy - wcale nie
  • Odpowiedz
@bb89: co innego było 10/15 lat temu jak pensja minimalna to było 5pln, godzina pracy fizjoterapeury to było 50pln, a informatyk z doświadczeniem przytulał 10koła na rękę.

Teraz fizjo bierze 200pln, a informatyk przytula 150pln jak dobrze pójdzie xD
  • Odpowiedz
@zapalara: jasne że nie ma eldorado jeśli chodzi o IT. Programowanie to tylko mała, choć chyba najlepiej płatna, cześć IT. Tylko proszę nie mieszaj nam tutaj pracy na etacie i własnej działaności. Bo ja z Londynu gdzie pracowałem wiele lat też mogę opowiadać o startupach które z całą pewnością więcej zarabiają niż firmy wykończeniowe, z tego powodu że ta branża lepiej się skaluje niż budowlanka.
  • Odpowiedz
@wakacje_to_wolnosc: masz racje, mea culpa, troche tu mieszam i nie jestem turbo precyzyjny. Chce coś uświadomić ludziom na szybko i zrobić gównoburze troche.
Czas przestać kłamać ludziom (bootcampy) jak to w it zajebiście. I czas przestać wmawiać programistom (hr) że 15k to dużo.
  • Odpowiedz
@zapalara Ale skąd Ty wziąłeś te 10 lat nauki na 15k? Jak teraz inżynier (3.5 roku studiów) + 2 lata doświadczenia po studiach spokojnie te 15k zarobi, a chwilę później może i więcej bez problemu.
  • Odpowiedz
@zapalara: już dziś tłumaczyłem znajomemu że ta ich stawka to ciuchy, pranie, maszyny, narzędzia, smierdzacy i rdzewiejący bus, paliwo na dojazdy, 12-14h pracy dziennie i soboty i inne koszty których nie ma programista.

Byłem tam, robiłem jako budowlaniec na UoP - rok, dwaz trzy i praca jest tak wtórna że bym się sam powiesił na sznurku od poziomu...

Został mi fach w ręku i robię sobie w domu rzeczy sam ale zawodowo bym nie chciał tak
  • Odpowiedz
@zapp12345: Taki profil to jeszcze junior, bardzo trudno o 15k, trudno o 10k z takim stażem.
Trudno też sie załapać po 3.5latach studiów na juniora, zaczyna się od 5k brutto, ale ogólnie dostajemy po 300cv na każde stanowisko juniora. Ktoś musi naprawde dużo wcześniej sam zacząć albo mieć wielki talent. Do tych zawodów co wymieniam nie trzeba wielkiego talentu.

Wcale nie jest łatwo wyjść powyżej 15k, na pewno nie jest
  • Odpowiedz
@zapalara XDDD Jeśli po 3.5 roku studiów się trudno dostać na juniora, to sorry, ale ktoś musi być wybitnym tłukiem, 90% osób już wtedy pracuje. Napisałeś kompletne bzdury, chyba nie masz pojęcia o obecnym rynku. 10k to bardzo częstodostają juniorzy po kilkumiesięcznym stażu już spokojnie od roku-dwóch, a 2022 to już w ogóle kosmiczny wystrzał pensji. Napisałeś 'dostajemy cv', więc zakładam, że jesteś rekruterem, programistą albo pisarzem baitów. Jeśli to pierwsze
  • Odpowiedz
@zapp12345: nie. Piszesz o górnych 5-10% ludziach. Zdaje sobie doskonale sprawe ile osob przechodzi nasze sito i wcale nie musimy im placic 10k.
Mówisz o jakimś top i zakładasz że każdy tak może. Ten "wybitny tłuk" byłby orłem na budownictwie, elektryce, sprzedaży. Z resztą zjechałeś z 15 do 10 ;)

Tymczasem pracujący w spółce budującej drogi magister budownictwa przytula 25koła po kilku latach, uczyć się nie musi non stop, rysuje
  • Odpowiedz
@zapalara Czytaj ze zrozumieniem, zjechałem z 15 do 10, na start lub mając rok doświadczenia. Po kolejnym znowu skokowa podwyżka.

5-10% - dane z dupy. Wiadomo, że nie każdy zarabia tyle samo, ale mam dziesiątki znajomych w różnych technologiach, firmach, po studiach, nie po studiach, z różnym doświadczeniem, w tym wiele właśnie około roku świeżo po zmianach pracy i żadna z tych osób które blisko znam nie zarabia poniżej 10k. Może
  • Odpowiedz
@zapalara Ty za to przeszedłeś ze zwykłego fachowca meblowego czy mechanika do magistra budownictwa. Programista z kilkuletnim doświadczeniem też może teraz zarabiać 25-30k netto b2b, ofert jest na pęczki, trzeba tylko chcieć się zakręcić.
  • Odpowiedz