Wpis z mikrobloga

@DiMaria: a jak ma potanieć jak przykładowo stal zbrojeniowa wzrosła jednego dnia po wybuchu wojny z 4,5k za tonę do 6,7k za tonę, a teraz nawet jest za 9k jest (przed pandemią była po około 2,5 tys.). Wszystkie pozostałe materiały też mocno do góry. Marże deweloperów kształtowały się na poziomie około 20%, nie ma miejsca na obniżki. Albo deweloperzy będą zatrzymywać projekty, albo upadać, albo podnosić ceny. Nikt nie będzie dokładał
@DiMaria: ten artykuł ma dalsze ciekawe pkty

Do takiego wniosku dochodziła też spora grupa ludzi, którzy zaciągnęli kredyty jeszcze przy niskich stopach kredytowych w 2021 r. Rosnące raty w połączeniu z inflacją i drożejącymi kosztami utrzymania zmusiły ich do rozwiązania umowy z deweloperem.


Kredyciarze być może tak robili, ale coś mi się wydaje że to głównie gotówkowi spekulanci przestali wierzyć we wzrosty cen mieszkań. Ponad połowa rynku pierwotnego to był popyt
@kaspe: wiem ze to dowod anegdotyczny ale dam Ci przyklad mojego sasiada. Inwestycja w Wawie sprzed dekady blikso metra dosc kameralna i duze metraze, do niedawna wszystkie mieszkania sprzedawaly sie od razu na zamknietym forum na fejsie. Sasiad w czasie covida postanowil sie wybudowac, z zalozeniem ze wezmie duzy kredyt, a jak sie urzadzi to sprzeda mmieszkanie, zasypie kredyt i temat zamkniety.
Przeprowadza sie w czerwcu, budowa wyszla go wiecej niz