Wpis z mikrobloga

Pamiętam jak jeszcze w sierpniu mój kumpel zakredytowany na prawie 700k był 100% pewien że do końca uwaga 2023 xD roku stopy nie wzrosną powyżej 1,5% bo ludzie wyszliby na ulicę. Tymczasem na początku 2q2022 stopy są na trzykrotnie wyższym poziomie i dalej czekamy. Chyba organizacja protestów pracując na dwa etaty nie jest taka prosta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 49
  • Odpowiedz
@marcinpodlas8: Ciekawe czemu ludzie nie wychodzą na ulicę protestować przeciwko wysokim stopom?
Może dlatego, że znakomita większość kredytobiorców miała świadomość faktu, że stopy wzrosną i kalkulowali te wzrosty przy braniu kredytu?
Imbecyli ekonomicznych, którzy nie wiedzieli co to są stopy procentowe jest widocznie zbyt mało by zebrać protest ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@rtgdgdrttdgcxgstrgdxxgst: spoko, tylko trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w pl mamy banksterow i wygląda to bardziej jak lichwa niż normalny kredyt, więc nie dziwię się ludziom, że teraz panikują. Ale minimalnie rozumiem wasza satysfakcję, bo niektórzy rzeczywiście robili za znawców ekonomii i się przejechali grubo ;)
  • Odpowiedz
pl mamy banksterow


@Meritneit: na całym świecie raczej. Zresztą ja tu banków nie bronię, bo też chowają się za prawem forsowanym przez sowicie opłacanych "lobbystów" i potem też płaczą o państwową pomoc jak coś nie pyknie, gdzie powinni ponieść ryzyko rynkowe jak każda inna firma.
  • Odpowiedz
Tymczasem na początku 2q2022 stopy są na trzykrotnie wyższym poziomie i dalej czekamy.


@marcinpodlas8: benzyne mamy po 7 i wyzej :)
i tak samo cisza
ludzie sporo wytrzymaja
a powaznie: to ci co najwiecej traca nie maja czasu na protesty bo #!$%@? w robocie
patola i eleryci i tak maja #!$%@? wiec tego nawet nie odczuwaja
  • Odpowiedz
@mayek: dokładnie:) mało znam osob, ktore sie kredytowały pod korek i wszystkim szkoda, ze wyższa rata ale każdy miał świadomość tego ze niskie stopy nie beda trwać wiecznie. Mamy idiotów u władzy to mamy co mamy
  • Odpowiedz
@marcinpodlas8: moi znajomi twierdzili ze do wyborow nie ruszą stóp procentowych. Jeszcze pytali mnie czy zamierzamy kupować większe mieszkanie XD dodam ze to ludzie wyksztalceni z korporacji, więc jakieś pojecie powinni mieć.
  • Odpowiedz
@Gamila_Ossadellud: Już teraz jeden z banków oferuje 10%. Ja jak brałem w październiku stałe na 5 lat w wysokości 3,9% to znajomi nie byli przekonani co do mojej decyzji. Za 2 miesiące sami biegli do banku aneksować umowę, z tym że na ponad 6%. Powiedziałbym jednak że KNF w pierwszej kolejności powinien się przyjrzeć procedurze ustalania wiboru, która ma znamiona kartelu.
  • Odpowiedz
@kubson93: Chodziło mi o stałą stopę na 30 lat.

Dziś ludzie krzyczą o Wibor bo rośnie. Jak spadało to Wibor był dobrze ustalany. Trochę średnio. Wibor ustalany jest poprzez GPW Benchmark, Oni twierdzą, że wszystko jest ok. Niby Wibor spełnia wytyczne europejskie. Czas pokaże czy na Wiborze są machlojki. Potrwa to latami, więc kredytobiorcy powinni przyjąć strategię, że Wibor jest w mocy.
  • Odpowiedz
@qusqui21: Wiedzieli, pewnie że tak. Od dawna się mówiło że to jest śliski proceder, na granicy przejrzystości. Ale jednak w granicach bo nie tylko KNF to musiał klepnąć, ale także Komisja Europejska nad tym czuwa. A ludzie nie narzekali póki stopy były względnie niskie, a wibor wyższy o +/- 0,2 pp. od stopy referencyjnej. Teraz może się zacząć seria pozwów jak w przypadku franków i może się trafić że sądy
  • Odpowiedz
@Sephirionn: na garbach klasy pracujacej, ktorej i tak nie stac na zycie w tych ladnych miastach i na technologie. Kto wam wmowil ze w 100 tys historii homo sapiens neoliberalizm jest taki wyjatkowy, ze napewno zadziala.
  • Odpowiedz
Kto wam wmowil ze w 100 tys historii homo sapiens neoliberalism jest taki wyjatkowy, ze napewno zadziala.


Sugestia że bez zobowiązań finansowych i pracując mniej, mielibyśmy to samo xD
  • Odpowiedz