Wpis z mikrobloga

Naganiacze + kredyciarze - nici z pomocy Państwa. Wiecie jakie są warunki, aby dostać od Państwa kredyt na kredyt?
Już przytaczam:

Kto może wystąpić o wsparcie?

Wsparcie lub pożyczka na spłatę zadłużenia mogą być przyznane, w przypadku wystąpienia jednej z przesłanek:


w dniu złożenia wniosku co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status osoby bezrobotnej;

kredytobiorca ponosi miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego w wysokości przekraczającej 50 proc. dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe;

miesięczny dochód jego gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza:

w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – dwukrotności zwaloryzowanej zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 1 tej ustawy (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 776,00 zł - 1.552,00 zł);

w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – iloczynu dwukrotności kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej, zwaloryzowanej zgodnie z przepisami tej ustawy i liczby członków gospodarstwa domowego (od 1 stycznia 2022 r. dwukrotność kwoty 600,00 zł - 1.200,00 zł na osobę).


Pomoc od Państwa jest tylko dla najbiedniejszych - dla rentierów na kredyt i reszty mamy tylko i wyłącznie upadłość konsumencką ;)

https://www.gov.pl/web/finanse/fundusz-wsparcia-kredytobiorcow--pomoc-dla-osob-splacajacych-kredyty

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny
  • 15
@haha123 czegoś tu nie rozumiem. Skoro ma być spełniona tylko jedna z przesłanek to nawet mając 10k na rękę a kredyt wspólnie z żoną kiedy tej skończyłaby się umowa zlecenie i zarejestrowała by się jako bezrobotna to można składać wniosek o dofinansowanie?
1200 dochodu przy dwóch osobach daje 2400. Rata musi przekraczać połowę dochodów, więc minimum 2400. Razem to daje 4800 netto. Druga osoba idzie do roboty na czarno, oficjalnie figuruje jako bezrobotna i cyk - jest dofinansowanie ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@b7kj: Te warunki co wymienił OP wcale nie są łączne - wystarczy więc by jedna osoba była bezrobotna, by dostać dofinansowanie, ale:

Wsparcie oraz pożyczka na spłatę
czegoś tu nie rozumiem. Skoro ma być spełniona tylko jedna z przesłanek to nawet mając 10k na rękę a kredyt wspólnie z żoną kiedy tej skończyłaby się umowa zlecenie i zarejestrowała by się jako bezrobotna to można składać wniosek o dofinansowanie?


@Szymonidessa: Tak, ale dostać można max 2k zł/msc dopłaty do kredytu i trzeba to potem w większości oddać (do 30% może zostać umorzone przy regularnej spłacie).
@Pantegram Jeśli ta pożyczka nie będzie w żaden sposób indeksowana do np. inflacji, to 2k za x lat będzie warte dużo mniej niż teraz. Pożyczasz teraz 72k, a za 13 lat oddajesz 50k, które w tamtym czasie może być warte już tylko 25k.

3 lata korzystania z pożyczki, plus powiedzmy kolejne 10 lat spłacania kredytu hipotecznego + 2 lata do rozpoczęcia spłacania pożyczki. Czyli 15 lat do momentu rozpoczęcia spłacania.

Dostajesz teraz
@Szymonidessa: Poza tym ja uważam, że to dobrze, że lepiej zarabiające osoby nie są wykluczone, bo przecież jak zarabiasz więcej to masz zazwyczaj również większe wydatki (dzieci w prywatnym żłobku/przedszkolu, bo przecież nie masz pierwszeństwa przy państwowym, większy kredyt, większy i przez to droższy w utrzymaniu dom), przez co wzrost raty kredytu o + 2000-3000 zł/msc równie dobrze może wpędzić kogoś takiego w tarapaty.
@b7kj: Ziom, przeczytaj najpierw link od OPa zanim zaczniesz robić jakieś dzikie i głupie założenia...

Dofinansowanie musisz zacząć spłacać 2 lata od wypłaty ostatniej raty, czyli max 5 lat od wzięcia dofinansowania (albo i wcześniej, jak nie będziesz brał dofinansowania całe 3 lata), a nie żadne 15 lat od momentu rozpoczęcia spłacania....
Po ponad 8 latach spłacania mogą ewentualnie umorzyć resztę, ale jak przez cały ten czas spóźnisz się z zapłata
@Pantegram: Ziom, sam podajesz na przykład sytuację w której ktoś z ratą 2,4k dostaje 2k wsparcia i nadal ma do spłaty 400 zł, a do mnie się pultasz że przyjmuję maksymalną kwotę pożyczki do obliczeń (bez przyjmowania wysokości raty ( ͡~ ͜ʖ ͡°)).

Z rozpoczęciem spłacania faktycznie - MÓJ BŁĄD, pobieżnie zrozumiałem że to 2 lata od spłaty hipoteki, a nie od ostatniej raty pożyczki z FWK.
@b7kj: Po części mogę się z Tobą zgodzić, jednak myślę że można uczciwie ocenić kryteria przyznawania tej pomocy jako zdroworozsądkowe. Przy każdej pomocy socjalnej znajdą się kombinatorzy, co staną na głowie by oszukać system - nie da się tego wg mnie na 100% wyeliminować, a stawiając kolejne poprzeczki utrudnia się zdobycie pomocy także ludziom, którzy naprawdę jej potrzebują.

A ponieważ do obecnej sytuacji w znacznej mierze przyczynili się również politycy, to
@haha123: Jak ja nienawidzę takiej gównianej Pomocy. Nawet nie chodzi o to że idzie z mojej kieszeni, bardziej denerwuję mnie to że znowu mamy promowanie pracy na czarno/na szaro przy braniu pieniędzy pod stołem.
Jeżeli uczciwie płacisz wszystkie podatki od pracy to nie dość że te podatki są bardzo duże to jeszcze przepada ci cały social który jest dla „biednych mało zarabiających”, zazwyczaj kombinującymi z podatki a bedącymi bogatszymi od ciebie.
@Pantegram IMO sposobem na wyeliminowanie kombinatorstwa byłoby udostępnienie tego programu dla każdego zainteresowanego, i zastąpienie obecnych kryteriów rozwiązaniami w których to status pracujący byłby premiowany - ot np. nie maksymalnie 72k pożyczki tylko 100k jeśli obie osoby w gospodarstwie pracują.

Jednocześnie, mimo wszystko, nie powinien to być pieniądz całkowicie darmowy - oprocentowanie mogłoby być uzależnione od wysokosci dochodów.

@Cierniostwor dokładnie. Jestem singlem 26+, bez dzieci, z zarobkami grubo powyżej średniej i kredytem