Wpis z mikrobloga

Co sądzicie o ogrzewaniu domu(parterowy 110 użytkowej, 3 sypialnie) tak że, w sypialniach robię ogrzewanie matami elektrycznymi. 2 sypialnie na południe, jedna z oknami na północ. W salonie z aneksem klimatyzacja, okna wychodzą na południe i zachód. W wc z prysznicem i łazience drabinki. Sypialnie mają 13-15m2.

Czy koszt takiego ogrzewania przy rozliczaniu jednotaryfowym miałby szansę zbliżyć się do gazowego?

Czy przy stosowaniu mat elektrycznych bezpośrednio pod panelami można w jakiś sposób oszczędzić na wykonywaniu wylewek?

#budujzwykopem #remontujzwykopem #budowadomu #budowa
#ogrzewanie
  • 17
@grzesiek0401: Cena kWh z gazu to ok. 35gr, cena kWh z prądu to jakieś 70-75gr. Ogrzewanie czystym prądem będzie ok. dwa razy droższe, ale dynamika zmian cen nośników energii jest dość duża i ciężko powiedzieć, jak się te ceny będą miały do siebie w przyszłości.
Ogrzewanie czystym prądem zawsze było najdroższe.
@grzesiek0401: Odpuść sobie maty, to jest straszne gówno. Kiedyś współpracowałem z jednym producentem i szczerze mówiąc materiały reklamowe znacznie odbiegają od rzeczywistości... Jak masz możliwość to zrób ogrzewanie kotłem gazowym, jak nie ma gazu to rozważ pompę ciepła - co prawda początkowy koszt trochę duży, ale zwróci się na kosztach eksploatacji. No i w razie czego pompy często oferują w ratach 0% :)
@Bl00man: No i tak pewnie zostanie, mam gaz na działce, rozważę jeszcze tą pompę ciepła. W zasadzie ciekawe jakby policzyć opłatę do gazowni za przyłączenie, kopanie, doprowadzenie i zrobienie instalacji w domu, kocioł gazowy, rurę nad dach ile trzeba by dopłacić do PC? Tutaj jest perspektywa, w razie wolnych środków do zainwestowania w PV na prawie brak rachunków.
@czarny_i_zly: No ale miałem na myśli jakby porównanie ogrzewania domu jak napisałem
- COP 1 sypialnie + wc i COP 3 holl, kuchnia, salon
do
- wszystko gazem

miałem wrażenie na podstawie twojego poprzedniego wpisu jakbyś brał pod uwagę ogrzewanie COP 1 wszystko vs gaz wszystko
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czarny_i_zly: grzałka w klimie nie jest potrzebna wcale (bo mam nadzieję, że mówisz o grzałce tacy skroplin), w warunkach zimowych ważniejsze jest, by klima miała zawór dławiący sterowany elektronicznie (EEV) zamiast zaworu stałego (kapilary).

@grzesiek0401: na matach może zaoszczędzisz kosztem podłogówki, ale potem juz nic z tym nie zrobisz. Jak koniecznie chcesz grzać prądem to tak podłogówka wodna, pompa, mały bufor i w niego wrzucasz grzałkę za 150 zł. Zrobisz
@Xargo1: No załóżmy że dążymy do 70kwh/m2 w nowym budynku. Czy w takim domu 110m2 wystarczyłby bufor 500L na 2 taryfę? Powiedzmy, że byłbym w stanie przeżyć jakieś wahania temp. 24-20st aby grzać jedynie w tańszej taryfie. Pytanie jeszcze czy obecnie można dostać PnB na dom ogrzewany jedynie prądem z COP 1? Chodzi o energię pierwotną. Bo już ogrzewanie jedynie w 2 taryfie wychodzi porównywalnie kosztowo do ogrzewania gazem?

Ale w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@grzesiek0401: pompa czasem wymaga małego bufora 80l - 120l na cele defrostu, większego nie ma sensu montować. Przy gazie też nie jest potrzebny, bo te kotły się dobrze modulują. Bufor 500l to akurat jeden z większych buforów, ale aby starczył na dłuższy okres i tak musiałbyś grzać go do wysokiej temperatury, więc trzeba by kombinować z zaworami mieszającymi. Mi bardziej chodziło o wykorzystanie malutkiego bufora po prostu jako miejsce do montażu
@Xargo1: No chcąc ogrzewać dom w 2 taryfie wiadomo, że trzeba gdzieś zgromadzić ciepło na czas droższej taryfy. Więc albo bufor albo grubsze wylewki. Zawór trójdrogowy to akurat grosze przy koszcie całej kotłowni i jest konieczny aby na podłogówkę trafiała odpowiednia temperatura. Pytanie właśnie jak duży potrzebny byłby zasobnik aby zgromadzona w nim energia z tańszej taryfy wystarczyła na czas kiedy grzałka się wyłącza.

Ogrzewanie praktycznie bez bufora to nie w
grzałka w klimie nie jest potrzebna wcale (bo mam nadzieję, że mówisz o grzałce tacy skroplin), w warunkach zimowych ważniejsze jest, by klima miała zawór dławiący sterowany elektronicznie (EEV) zamiast zaworu stałego (kapilary).


@Xargo1: Chodziło mi o to, że klimatyzacja w niskich temperaturach ma mizerną sprawność, nie ma jak się odmrozić i musi odwracać obieg.

Ja zrobiłem sobie taką grzałkę, by w razie braku prądu grzać nią dom zamiast PC -
@czarny_i_zly PC pominąłem całkowicie, bo u mnie w PC siedzi pompa obiegowa BLDC i steruje nią główna elektronika, a ram nie chcę podawać zasilania. Układ ruszałem tylko testowo, ale nie zauważyłem żadnych problemów. Sterowania też nie robiłem specjalnie skomplikowanego, bo to tylko układ awaryjny. Odcinam go zaworami ręcznymi, a grzałką steruje prosty termostat wraz ze stycznikiem.
@czarny_i_zly ja mam grzałkę w rurze i nie ma opcji, żeby to zagotować - w żadnej konfiguracji. Grzałka ma 4.5kW (a raczej zestaw grzałek 3x1,5kW), więc taką moc przegoni najprostsza pompa obiegowa (u mnie ibo 25-60 przy 180m2 podłogówki)