Wpis z mikrobloga

#ukraina #jezykpolski #grammarnazi

Dobra, wytłumaczcie mi skąd co drugi wykopek przeciwny formie "w Ukrainie" wziął pomysł, że "narzucana" jest forma "jadę w Ukrainę"?? Co chwilę widzę posty/komentarze że "hehe może jeszcze mam mówić że jadę w Węgry i w Słowację, głupie lewactwo".
Przeanalizujmy różne przypadki:

W Hiszpanii jest ciepło- jadę DO Hiszpanii
W Norwegii są fjordy - lecę DO Norwegii
W Niemczech jedzą wurst i piją piwo - w młodości jeździłem dużo DO Niemiec

WIĘC ANALOGICZNIE:

W Ukrainie giną ludzie - jak się skończy wojna to pojadę DO Ukrainy
W Litwie jedzą chłodnik litewski - Zenek jeździł TIREM DO Litwy
W Węgrzech znowu wygrał Orban - moja babcia za komuny jeździła na handel DO Węgier
W Słowacji jest tanie i dobre piwo - ten autobus odjeżdża DO Słowacji

Proste, logiczne, zgodne z gramatyką języka polskiego, nie ma żadnego "jadę w Węgry" czy "pojechał w Ukrainę" bo coś takiego w życiu nie było postulowane!
  • 15
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Monneypenny: oczywiście nie wymyśliłaś tego, że przez dwieście lat język mógł ewoluować. Wiem że to może być za trudne, ale nawet w ciągu ostatnich stu lat zmieniliśmy formy, które uważane są za poprawne. Doskonałym przykładem ewolucji języka są książki kucharskie z początku dwudziestego wieku.

@MrPerfetc: Ogólnie jest niepisana zasada, że formy „na” używa się wobec zwasalizowanych terytoriów.
W Czechosłowacji -> W Czechach ale na Słowacji
W Austro-węgrzech -> W Austrii ale na Węgrzech
W Związku Radzieckim -> W Rosji ale na Białorusi, na Ukrainie
W RP obojga narodów -> W Polsce ale na Litwie
W Stanach Zjednoczonych ale na Alasce*

*to może być akurat przypadek
A co jest nie tak ze starą przyjętą formą na Ukrainie że na siłę się lansuje teraz w?


@MrPerfetc: No niektórzy ludzie, mylnie, myślą że na sugeruje że traktujemy Ukrainę jakoś podrzędnie, bo czasami mówi się "na" mówiąc o regionach Polski, np. "na mazury/na mazurach" albo "na śląsk/na śląsku". Oczywiście jest to bzdura, bo mówimy też chociażby "do małopolski/w małopolsce". A prawda jest czysto historyczna i pewne "bliższe" nam kraje mają
@MrPerfetc że język żyje i się zmienia i w tym momencie spora część ludzi doszła do wniosku, że skoro sami Ukraińcy wolą formę "w/do", że skoro forma "na" błędnie sugeruje, że jest to część naszego kraju (analogicznie do "na mazury" "na Podlasiu") to można by w sumie zrobić z tym porządek i ujednolicić te formy.
@Monneypenny: To nie jest ewolucja języka. Przez kilkadziesiąt lat życia spotkałem się z „w Ukrainie” dosłownie kilka razy, teraz jest nagle wszędzie. Nikt mi nie wmówi, że to nie jest siłowa zmiana j. polskiego. Jeśli za pare lat ktoś Ci powie że masz latać owinięta w liście zamiast gaci na dupie bo jakieś plemię z Vanuatu sobie tego życzy to też będziesz tego bronić bo nasi przodkowie kiedyś tak latali? Poza