Wpis z mikrobloga

Hej hej, Po x latach nauki w szkole stwierdziłem że nic nie umiem dlatego chce to zmieć. Ogólnie w tym wpisie będę opisywał swoje zmagania ze studiami i codzienną nauką programowania i angielskiego. Jest to pewnego rodzaju dziennik który może będzie mnie motywował do codziennej nauki i też może zmotywuje jakąś osobę która czyta ten wpis. Mój cel na razie to 8h dziennie nauki z jednym dniem wolnym. Również w tym wpisie będę opisywał metody nauk z jakich korzystam. Chciałbym też zrobić zbiór, opis metod które działają oczywiście z waszą pomocą! A ja będę ich testerem. Uważam się za niezbyt inteligentom osobę więc jestem świetnym królikiem doświadczalnym, czy każdy może się czegoś nauczyć jeśli dużo poświęci na to czas. A warto wspomnieć moja nauka nie będzie stricte od początku bo już miałem styczność z angielski i z programowanie. Również ważne to już x próba w tym roku takiego wpisu a dopiero teraz się zmotywowałem.
Cel nauczenie się mówić dość płynnie po angielsku i zostanie juniorem do kwietnia 2023.

Tydzień 1 28.03.22-03.04.22

Pierwszą pomocną metodą z jakiej korzystam jest metoda pomodoro 50min nauki 10 min przerw. Bardzo ważne, co każdą sesje czyli u mnie 50min napisać na kartce kreskę.

Chcę również ograniczam wszystkie media, tylko do zagranicznych ale na razie jest ciężko.
Kolejne wyzwanie to nie korzystać z wykopu ale na razie to nie wychodzi.

WTOREK
Czemu wtorek a nie poniedziałek !!!!1!! Bo taka mi naszła ochota.

2h angielskiego - powtórzenie gramatyki Raymond Murphy “English Grammar in Use Cambridge University Press 2019” – tyle słyszałem dobrego o tej książce a na razie jest mocne meh książka jak książka .

4h- robiłem codewars- program brain fck – ciągle mam problem z zagnieżdżaniem pętli.

Tego nie liczę jak nauki w samej sobie ale wszedłem na zagraniczny discord żeby pogadać z ludźmi. Siedziałem tam 2/3h(?) . Co mogę powiedzieć mój angielski to tragedia (składanie zdań i wymowa) ale cóż próbujemy dalej. Kolejny problem to dziwni ludzie tam siedzą, strasznym mam problem zacząć z nimi rozmowę. Jest to wielki dla mnie krok bo przez rok bałem się tam wejść. Więc jest duży plus.

ŚRODA
2h angielski - gramatyki z tej samej książki i już mam problem z past simple vs past continuous

3h programowanie - codewars brain fck -w końcu mi się udało. Bardzo byłem z siebie zadowolony. Dość dłuuuugo pisałem ten kod (na początku marca zacząłem go robić ale później się rozchorowałem i długo leżałem w łóżku).
Protip na przyszłość jeśli myślisz że jest dobrze a pamięć się kończy usuń logi.

2h analiza matematyczna całki całeczki całuni – jutro dłużej posiedzę

Łącznie 7h

Dzisiaj też pogadałem sobie na serwerze zagranicznym. Przez 1h nikogo nie mogłem znaleźć, lecz potem się udało parę zdań wymień chociaż nie szło to jakoś znakomicie.

CZWARTEK
1h angielski a potem nadeszły myśli egzystencjalne i pewne wspomnienia wróciły więc odpuściłem no i nie siadłem do całeczek ehh

Piątek
7h analiza matematyczna Zbliża mi się kolos z analizy więc cały dzień to całeczki z najlepszym Profesorem Panem etrapezem
Łącznie 7h

SOBTA
Niby dzisiaj wykład a trzeba się nauczyć na kolos

12h analizy matematyczna – powtórzenie wszystko elegancko, wszystko działa można pisać zrobione albo max albo wcale. Po niecałym tygodniu czuje energię że coś robię.

Łącznie 12h!!!

NIEDZIELA
No i wcale- Trudne liczby dał hm może nie jakieś bardzo trudne ale takich nie robiłem plus 1h na 100% bym się nie wyrobił. No trudno koniec poddaje się koniec challengu 22h nauki i nic jak psu w dupe. Hola hola lecimy dalej trzeba to ogarnąć a nie jakiś frajer profesorek myśli że mi wejdzie na psyche

2h angielskiego- skoro tak słabo mówię to spróbuje techniki shadowing. Najpierw chciałem spróbować tej metody w serial „friends” ale na hbo nie ma jakieś addona fajnego, chyba :(. Za to na netflixie jest „Language Reactor” i serial który „oglądam” to „the office”. + oglądałem filmik „Learn English: 3 easy ways to get better at speaking English”

METODA shadowing- jak to wygląda? Słucham kilka razy (około 5) zdania potem je czytam 2 razy sprawdzam czy rozumiem po angielsku kontekst nic nie szukam po polsku i powtarza do skutku aż czuje że jest w miarę dobrze (używam audiacity do odsłuchu).

2h zadań na studia z programowania
Łącznie 4h

Jeszcze chce z dzisiaj czyli w niedziele 2h coś popisać ale to już po tym wpisie.

Dużo ludzi pewnie powie 8h nauki to mało. Powolutku aż do celu. W tamtym roku problem był z 6h posiedzieć a jeszcze tak 2/3 lata temu to z 3 max siedziałem wakacje. Więc progres jest powoli ale jest.
#samorozwoj #naukaangielskiego #naukajezykow #naukaprogramowania
  • 9
@Kubeczekgoracejwody: trzymam kciuki żebyś osiągnął swoje cele, ale słowo przestrogi: ile masz snu dziennie? Ile aktywności fizycznej? Ile zaplanowanego odpoczynku od nauki? Jakie masz punkty kontrolne? Jak mierzysz postęp? W jaki sposób ugruntowujesz zdobytą wiedzę, aby jej nie zapomnieć?
@tptak: 8h dziennie śpię, aktywność fizycznej mało ale chyba planuje iść na basen, możesz wytłumaczyć co to punkty kontrolne? Jak znasz jakiś sposób jak mierzyć postęp to chętne spróbuję a tak to trzeba to poczuć z angielskim - gdy zacznę mieć sny po angielsku to znaczy że jest to dobry postęp z programowaniem najpierw js chce zrobić kilkanaście projektów a później jakaś biblioteka. Nie wiem czy da się czegoś nie zapomnieć
@Kubeczekgoracejwody: punkty kontrolne czyli takie czasy po drodze, kiedy sprawdzasz czy osiągnąłeś założony na nie cel.
Dla angielskiego możesz np. Poszukać wirtualnych spotkań w AltspaceVR i założyć cel że do dnia takiego a takiego odbedziesz x rozmów na żywo, a do takiego a takiego na jakiejś grupie zrobisz prezentację na jakiś temat. Albo te pogawędki na Discord ale audio.

W języku musi zajść komunikacja. Nauczysz się gramatyki a staniesz przed kimś
@aloucie: pracowałem kilka miesięcy ale nie miałem czasu na rozwój i na studia, za pieniądze które zarobiłem płacę za studia zaoczne i teraz tylko się uczę bo jestem młody i to jest jedyna szansa aby mógł taką rzecz wypróbować. Ogólnie w zagranicy jest to bardzo popularne często ludzie streamuje jak się uczą i jak mają 10min to gadają sobie z czatem jak im idzie nauka
@Kubeczekgoracejwody: zamiast marnować czas z randomami na discordach lepiej weź sobie "lekcje" na italki - już do trzech dyszek za godzinę znajdziesz kogoś z RPA, wykształconego i z doświadczeniem, na pewno też jakieś interesujące tematy sobie wybierzesz. Nawet raz w tygodniu wystarczy, a resztę czasu możesz poświęcić na słuchanie czegoś trudniejszego na youtube. Plus wybierz sobie jeszcze kilka kanałów typowo językowych, bo bywają wartościowe i dość systematycznie jesteś wtedy w stanie