Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Co zrobilibyście na moim miejscu z kasą? Jest tego 130 tys zł. Może niewiele, ale inflacja 11% i tak sobie siedzi pieniądz na koncie i traci na wartości. Na mieszkanie za mało, a zbieranie na nie w dłuższej perspektywie przy tej inflacji, to chyba nienajlepszy pomysł. Kredytu nie wezmę przy tych stopach. A na dodatek pracuję na umowie zleceniu.. Zarobki ok. 6 tys. zł/mies. Mieszkam z rodzicami, więc większość wypłaty odłożę.

Od razu zaznaczam, że nie znam się krypto i nie chcę wpieprzać tego w jakieś duże ryzyko, bo to moje wszystkie oszczędności i oprócz tego nie mam nic swojego.

#pieniadze #inwestycje #finanse #oszczedzanie #inflacja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62497bf4801f84c6805cd4ed
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Co zrobilibyście na moim miejscu z ...

źródło: comment_1648990353WwozDpmQwh8DxA4J2oTc86.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Możesz kupić działkę, ale teraz jest bańka i są drogie. Możesz kupić złoto, ale teraz mamy górkę. Możesz kupić obce waluty, ale nie wiadomo jak na tym wyjdziesz i czy na koniec inflacja i tak cię nie dosięgnie. Możesz kupić obligacje indeksowane inflacją, może to jest jakaś opcja ale mam nikłe pojęcie. To może być jedno z lepszych rozwiązań do ograniczenia strat inflacyjnych zakładając, że Polska będzie za X lat
  • Odpowiedz
to moje wszystkie oszczędności


@AnonimoweMirkoWyznania: Pamiętaj żeby cokolwiek byś nie robił zostawić sobie coś łatwo dostępnego na czarną godzinę. Ja bym celował w kwotę pozwalającą przeżyć pół roku z zerowymi dochodami. A z resztą oszczędności kombinuj.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: W toyota bank masz konto oszczędnościowe indeksowane w oparciu o aktualny wibor3m, jeżeli wiesz, że te pieniądze i tak przeleżą na koncie to możesz tak przetrzymać 100 tys. zł: na kwiecień-maj-czerwiec jest 4,74% do 100 tys. zł. Potem będzie update oprocentowania. Rozważyć można obligacje indeksowane inflacją np. jakąś część, ale teraz już trochę za późno, 10-letnie chronią wartość, ale ten pierwszy rok i tak stracisz, trzymanie trochę krypto da pewnie
  • Odpowiedz
edit: Tylko tam na tym koncie jest niewielki haczyk z opłatą za prowadzenie, którą oddają jeśli nie wypłacasz środków, więc to zaczyna się kalkulować dopiero powyżej pewnej kwoty no i po prostu skarbonka, taka z której nie wyciągasz, żeby nie ponosić kosztów.


@balrog84: zakładasz lokatę przerzucając środki z konta na nią (wówczas opłata nie jest naliczana), zrywasz lokatę i wypłacasz hajs na inne konto.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania polecam nie w krypto (i shitcoiny) tylko w Bitcoina, regularnie dokupując i z horyzontem inwestycyjnym 4 lata+. Trzymać na swoim portfelu sprzętowym, nie na giełdzie.

Oprócz tego możesz część wrzucić w odpowiednim dla siebie proporcjach w jakieś bardziej tradycyjne rzeczy w stylu obligacji indeksowanych inflacja (10-letnich) i ETFow jak np. Vanguard LifeStrategy.
  • Odpowiedz
@Krupier: OK, słyszałem, że taki myk działa, ale czy środki z lokaty trafiają jeszcze raz na konto w TB czy jest możliwość wskazania już konta w innym banku przy zrywaniu lokaty? Jeśli przez konto, to rozumiem, że ze względu na ominięcie dni pobierania opłaty? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
OK, słyszałem, że taki myk działa, ale czy środki z lokaty trafiają jeszcze raz na konto w TB czy jest możliwość wskazania już konta w innym banku przy zrywaniu lokaty?


@balrog84: jeszcze nie miałem potrzeby sprawdzania, ale podejrzewam, że da się wskazać inne konto na zwrot środków, przynajmniej zawsze tak było w lokatach jakie miałem w innych bankach.
  • Odpowiedz
@javelin: To jest konto oszczędnościowe: https://www.toyotabank.pl/indeksowane-konto-oszczednosciowe
Tylko, z tą uwagą, że wibor 3m nie jest z dnia na dzień pobierany, tylko co kwartał. Obecnie obowiązuje ten z końca marca czyli 4,74%. Poprzednio było 2,51%. Konto jest dostępne już jakiś czas, nie wiem dokładnie mam je od miesiąca i działa wg założeń. Oprocentowane tą stawką jest 100 tys zł, powyżej masz już wibor3m-3pp.
  • Odpowiedz