Wpis z mikrobloga

To czego ideologia liberalna, jak i marksizm nie dostrzegają, to faktu, że państwo nie jest jedynie narzędziem do realizacji interesów poszczególnych klas lub jednostek. Jest to też pewna autonomiczna całość, która może mieć swoje własne cele lub interesy. W tym przypadku do jej celów można by zaliczyć po pierwsze zachowanie wewnętrznej integralności, a po drugie uzyskanie niezależności na tle innych państw. Państwo tworzą ludzie, a dokładniej społeczeństwo. Jeśli państwo temu społeczeństwu służy, to funkcjonuje ono normalnie. Jeśli jednak zaczyna działać w interesie wybranej klasy, organizacji lub jednostki to mamy do czynienia z sytuacją patologiczną. Z tego też powodu kapitalizm, który generuje nierówności, wzmacnia rywalizacje oraz wzmacnia siłę wewnętrznych podmiotów gospodarczych, takich jak korporacje jest sprzeczny z dobrostanem państwa. Najlepszy model gospodarki to taki, który zapewnia możliwość regulacji i wzmacnia solidaryzm społeczny. Zagrożeniem mogą być też wrogie państwu ideologie. Przykładem niech będzie anarchizm lub liberalizm. Przypadek pierwszy jest dość oczywisty. W drugim sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Liberalizm wzmacnia atomizacje społeczeństwa oraz neguje wartość dobra publicznego. Dlatego najlepszą ideologią znowu należałoby uznać nacjonalizm. Co do modelu rządu sprawa jest opcjonalna. Należy faworyzować taki system, który aktualnie się najlepiej sprawa. Nie należy taktować ani dyktatury jednostki, ani demokracji (dyktatury większości) za świętość samą w sobie.
#revoltagainsthemodernworld #manifest #polityka #nacjonalizm #antykapitalizm
Al-3_x - To czego ideologia liberalna, jak i marksizm nie dostrzegają, to faktu, że p...

źródło: comment_16487313188Y6hL6fT7i1kSRzorJC82z.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeśli państwo temu społeczeństwu służy

Dlatego najlepszą ideologią znowu należałoby uznać nacjonalizm


Ale moment, przecież społeczeństwo != naród. W państwie możesz mieć kilka narodów i wtedy nacjonalizm faworyzuje jedną grupe społeczną ponad drugą.

Zresztą nie jest określione w jaki sposób nacjonalizm ma działać na płaszczyźnie ekonomicznej, nie przedstawiłeś też dowodów, że rozwarstwienie powoduje jakieś problemy (wręcz przeciwnie, powoduje wzrost i było to jasne od wieków).
  • Odpowiedz
Zresztą skąd pomysł że rozwarstwienie miałoby być niekorzystne?


@sorek: kumulacja kapitalu i sily politycznej w rekach czesci spoleczenstwa ogranicza mozliwosc awansu spolecznego i zdolnosc do podjecia przedsiewziec pozostalej grupy przez co cala merytokracje trafia szlag - taki paradoks. konkurowanie miedzy narodami - spoko, konkurowanie wewnatrz narodu - nie.

w jaki sposób utrzymasz demokratyczny kraj przed obcą propagandą


@sorek: najlepiej pelna transparencja: posiadajac najpelniejsza mozliwa wiedze, ten sam punkt
  • Odpowiedz
konkurowanie miedzy narodami - spoko


@uesugi2: skoro konkurowanie między narodami wychodzi na plus dla narodów oraz powoduje że lepszy wprowadza większe dobro na świecie to dlaczego pozbawiać tego wewnętrznie? WTF.

kumulacja kapitalu i sily politycznej w rekach czesci spoleczenstwa ogranicza mozliwosc awansu
  • Odpowiedz
skoro konkurowanie między narodami wychodzi na plus dla narodów oraz powoduje że lepszy wprowadza większe dobro na świecie to dlaczego pozbawiać tego wewnętrznie? WTF.


@sorek: poniewaz podstawa konkurencji jest p-----c a wszystkie inne instrumenty sa jej pochodnymi. jaki jest sens grania w gre o sumie zerowej wewnatrz wspolnoty w ktorej nomen-omen dzielimy sie czescia zasobow?

Ale to kto będzie rządził jak nie Ci co posiadają najwięcej kapitału i siły politycznej? Próbujesz przeskoczyć rzeczywistość którą nawet komunizm
  • Odpowiedz
jaki jest sens grania w gre o sumie zerowej wewnatrz wspolnoty w ktorej nomen-omen dzielimy sie czescia zasobow?


@uesugi2: bo ekonomia to nie jest gra o sumie zerowej. Jeśli ja mam rzecz której nie potrzebuje i ją sprzedam komuś kto jej potrzebuje to oboje zyskujemy.

system kastowy istnieje od zawsze i istnieje z oczywistych powodow natomiast nalezy trzymac go w ryzach, jak
  • Odpowiedz
Jeśli ja mam rzecz której nie potrzebuje i ją sprzedam komuś kto jej potrzebuje to oboje zyskujemy.


@sorek: skupiasz sie na wymianie, rozwaz zaplate.

W jaki
  • Odpowiedz
skupiasz sie na wymianie, rozwaz zaplate.


@uesugi2: co? Przecież ktoś mi daje gotówkę za ten produkt?

od powszechnej edukacji przez redystrybuje finansow po centralizacje i konsolidacje wladzy, nie ma uniwersalnego sposobu na rzadzenie, dopasowuje sie podejscie do wyzwan i
sorek - > skupiasz sie na wymianie, rozwaz zaplate.

@uesugi2: co? Przecież ktoś mi...
  • Odpowiedz
Przecież ktoś mi daje gotówkę za ten produkt?


@sorek: gotowka jest kreowana dlugiem, dlug jest handlowany na gieldzie, osoby skupujace dlug pobieraja za niego regularny haracz. model w ktorym myslisz ma sens jedynie w przypadku wymiany towarowej typu dzbanek malin za dzbanek jagod ale nie ma sie nijak do realnego swiata.
  • Odpowiedz
gotowka jest kreowana dlugiem, dlug jest handlowany na gieldzie, osoby skupujace dlug pobieraja za niego regularny haracz.


@uesugi2: wait wait wait. Mylisz dwie rzeczy. Ja tu nie mówię o pieniądzu tylko fiat który jest bazowany na niczym, tylko czymś opartym na złocie.

Mówisz zupełnie o czym innym tutaj - to nie wina pieniądza samego w sobie tylko systemu finansowego (który znowu, z wolnym rynkiem i kapitalizmem nie ma wiele wspólnego
  • Odpowiedz
@sorek:

Ale moment, przecież społeczeństwo != naród. W państwie możesz mieć kilka narodów i wtedy nacjonalizm faworyzuje jedną grupe społeczną ponad drugą.

Nie jestem fanem społeczeństwa wielokulturowego, ale powiem ci, że istnieje coś, takiego jak nacjonalizm obywatelski.

Zresztą nie jest określione w jaki sposób nacjonalizm ma działać na
  • Odpowiedz