Wpis z mikrobloga

To czego ideologia liberalna, jak i marksizm nie dostrzegają, to faktu, że państwo nie jest jedynie narzędziem do realizacji interesów poszczególnych klas lub jednostek. Jest to też pewna autonomiczna całość, która może mieć swoje własne cele lub interesy. W tym przypadku do jej celów można by zaliczyć po pierwsze zachowanie wewnętrznej integralności, a po drugie uzyskanie niezależności na tle innych państw. Państwo tworzą ludzie, a dokładniej społeczeństwo. Jeśli państwo temu społeczeństwu służy, to funkcjonuje ono normalnie. Jeśli jednak zaczyna działać w interesie wybranej klasy, organizacji lub jednostki to mamy do czynienia z sytuacją patologiczną. Z tego też powodu kapitalizm, który generuje nierówności, wzmacnia rywalizacje oraz wzmacnia siłę wewnętrznych podmiotów gospodarczych, takich jak korporacje jest sprzeczny z dobrostanem państwa. Najlepszy model gospodarki to taki, który zapewnia możliwość regulacji i wzmacnia solidaryzm społeczny. Zagrożeniem mogą być też wrogie państwu ideologie. Przykładem niech będzie anarchizm lub liberalizm. Przypadek pierwszy jest dość oczywisty. W drugim sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Liberalizm wzmacnia atomizacje społeczeństwa oraz neguje wartość dobra publicznego. Dlatego najlepszą ideologią znowu należałoby uznać nacjonalizm. Co do modelu rządu sprawa jest opcjonalna. Należy faworyzować taki system, który aktualnie się najlepiej sprawa. Nie należy taktować ani dyktatury jednostki, ani demokracji (dyktatury większości) za świętość samą w sobie.
#revoltagainsthemodernworld #manifest #polityka #nacjonalizm #antykapitalizm
Al-3_x - To czego ideologia liberalna, jak i marksizm nie dostrzegają, to faktu, że p...

źródło: comment_16487313188Y6hL6fT7i1kSRzorJC82z.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Archaniol_Gabriel: A jak rozumiesz sam nacjonalizm. Bo dla mnie to po prostu pewna postawa, czy też doktryna, w której człowiek zamiast emocjonalnego patriotycznego zrywu w obliczu zagrożenia raczej stale i świadomie stara się działać na rzecz dobra narodu.
  • Odpowiedz
zamiast emocjonalnego patriotycznego zrywu w obliczu zagrożenia raczej stale i świadomie stara się działać na rzecz dobra narodu.


@Al-3_x: Można to ująć ładniej. Zdecydowanie ładniej. Bo właśnie, z kim nam się kojarzy nacjonalizm? Z Hitlerem, patryjotą bez zęba w paszczy. Za dużo złego wokół tego słowa. Jest oni spalone. A to co sam napisałeś to jak najbardziej jest świetne (znaczy, oczywiście niech nasze interesy będą moralne i prawe) i sam
  • Odpowiedz
@Archaniol_Gabriel: @Al-3_x: Może solidaryzm narodowy? Chociaż nie wiem, czy nie kojarzyłoby się za bardzo z socjalizmem narodowym. Zresztą dzisiaj nawet określenie „narodowy” jest na cenzurowanym.

Poza tym ja to trochę się boję państwa solidarystycznego. Nie wiem, czy nie musiałbym w nim płacić bykowego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chyba atomizm społeczny wszedł za mocno.
  • Odpowiedz
@pod_sloncem_szatana: @Archaniol_Gabriel: Ja nie wiem, czy należy się aż tak poddawać temu napiętnowaniu słów. Nawet jeśli zmienimy terminologię w ramach zmiany szat, to i tak się przyczepią. Próbował już tego Alt Right w USA, a i tak ostatecznie zostali powiązani z faszyzmem. Kto kontroluje język ten kontroluje sam dyskurs, a co za tym idzie publiczną debatę. Poddając walkę w tej kwestii sami skazujemy się na porażkę.
  • Odpowiedz