Wpis z mikrobloga

Indie i Chiny będą rozliczać się za surowce energetyczne z Rosją z pominięciem $$. Saudowie też coś buczą o rozliczaniu się w CNY. W sumie bardzo ciekawe jakie będą konsekwencje zburzenia obecnego monopolu. Jakie jeszcze kraje mogą dołączyć do tej grupy? Armenia i Kazachstan podobno odmówiły i dalej chcą USD, natomiast moim zdaniem koniec końców zostaną "zmuszeni" do wyboru CNY albo RUB. Ciekawe też jak zareagują inne kraje bliskiego wschodu jak choćby Iran, o którym ostatnio mało co słychać w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Czy czeka nas kolejny podział świata na strefy wpływów? Jak zachowają się kraje ameryki południowej? Co myślicie? Jakie konsekwencje spowoduje odejście od eurodolara jako uniwersalnego środka wymiany między krajami? I chyba w obecnych okolicznościach wypada zapytać, czy może to doprowadzić do kolejnej wielkiej wojny na świecie.

#geopolityka #ekonomia #gospodarka #dolar #eurodolar #makroekonomia #waluty
  • 7
@Kaczypawlak: Mimo wszystko Rosja to trochę większy kraj, i pomimo śmieszków heheszków wykopków, to była mimo wszystko 6~8 gospodarka świata. Do tego za plecami ma Indie i Chiny, które też małe nie są. Więc nie będzie tak prosto zaprowadzić tam "demokracji" metodą amerykańską ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No chyba, że to już czas na kolejną wielką wojnę, dopóki amerykanie mają jeszcze siłę, aby utrzymać swoją dominującą pozycję
to była mimo wszystko 6~8 gospodarka świata.


@lemek3: bez przesady, była poza pierwszą dziesiątką

No chyba, że to już czas na kolejną wielką wojnę, dopóki amerykanie mają jeszcze siłę, aby utrzymać swoją dominującą pozycję na świecie.


@lemek3: akurat wojna jest w teorii w ich interesie, bo Chiny ich gonią, a raczej od tak pozycji lidera nie oddadzą( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kaczypawlak:

bez przesady, była poza pierwszą dziesiątką


Faktycznie nominalnie byli 11~12, pomyliło mi się skorygowane o PSN.

akurat wojna jest w teorii w ich interesie, bo Chiny ich gonią, a raczej od tak pozycji lidera nie oddadzą( ͡° ͜ʖ ͡°)


No to jakby wiem. Natomiast czy amerykanie są dziś wstanie wyjść z takiej wojny jak po 45? Czy dziś ich przewaga militarna jest na tyle miażdżąca, że
No to jakby wiem. Natomiast czy amerykanie są dziś wstanie wyjść z takiej wojny jak po 45? Czy dziś ich przewaga militarna jest na tyle miażdżąca, że będą wstanie wymusić obecny stan rzeczy? Do tego mimo wszystko dochodzi opcja nuklearnego holokaustu, na którym nie wygra nikt.


@lemek3: siła USA to też system SWIFT od którego Chiny chcą odejść, Rosjanie jeszcze nie zdążyli (rzekomo pracowali nad zamiennikiem), mają przewagę technologiczną i gospodarczą,
@Kaczypawlak: Co do problemów demografii Chin się zgodzę, natomiast to mimo wszystko jeszcze odległe lata -> Chyba dopiero około roku 2070~2080 te skutki będą naprawdę mocno odczuwalne, o ile sytuacja się mocno nie zmieni. Co do samego systemu SWIFT i ruskiej alternatywy w postaci SPFS, to z tego co wiem jest ona "skończona", działająca, i co więcej! Są już kraje zintegrowane z tym systemem. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że