Wpis z mikrobloga

Я ненавижу государство, но люблю родину*/Nienawidzę Państwa, ale kocham Ojczyznę

Przedstawiciele rosyjskiego środowiska artystycznego bardzo różnie zareagowali na rosyjską inwazję na Ukrainę. Najgłośniej swoje niezadowolenie wyraża lokalna rap scena. Oxxxymiron odwołał koncerty w Rosji i organizuje zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukraińcom, Morgenshtern nagrał track z anty-wojennym podtekstem, a Fejs opuścił kraj.

Najbardziej ciekawa jest chyba właśnie przemiana Fejsa. Gość popularność zyskał trackami, w których porównywał swojego członka do burgera (БУРГЕР, 2017), czy chwalił się stosunkami z żoną Obamy i córką Trumpa (Я РОНЯЮ ЗАПАД, 2018). ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

I z tej "imprezowej" narracji szybko przestawił się na dużo dojrzalsze tematy i krytykowanie Kremla i sytuacji wewnętrznej w Rosji (ЮМОРИСТ, 2019). W zasadzie od 2019 r. Fejs tworzył już głównie "upolityczniony" rap, w którym raz po raz wbijał szpilę ruskim mirowładcom. Weźmy właśnie na warsztat track ЮМОРИСТ (Komik).

ЮМОРИСТ, 2019

Что принесёт мне Санта? Где подарки? Может быть, жену?

Если русский Дед Мороз, тогда он принесёт войну


Co przyniesie mi Mikołaj? Gdzie prezenty? Może przyniesie mi żonę?

Jeśli to rosyjski Dziadek Mróz, to przyniesie wojnę


Gold on my wrist, я юморист

Пошутил не так ‒ и ты попал в blacklist

Государева немилость, хоть я вроде бы и чистый

Небо самолётам, а цензура для артиста


Złoto na nadgarstku, jestem komikiem

Powiedziałem niewłaściwy żart i trafiłem na czarną listę

Popadłem w niełaskę suwerena, chociaż wydaję się być czysty

Niebo dla samolotów, a cenzura dla artysty


Po 2019 r. część widowni, niezainteresowana ambitniejszymi tekstami, odeszła od Fejsa. Mimo mniejszej widowni i problemów z władzami, które czasami robiły mu problemy z organizowaniem koncertów, Fejs pozostał zaangażowany politycznie. Po komentarzach pod jego trackami widać, że część jego widowni, zwłaszcza ta która została z nim po 2019 r. też przeszła znaczą zmianę i często przejawia postawy anty-państwowe. Co nie zmienia faktu, że muzyka Fejsa - jak i i innych rosyjskich raperów - zawiera dużo treści patriotycznych:

FACE-ЛАБИРИНТ (Labirynt, 2019)

Быть против власти — не значит быть против родины

Я люблю Россию за запах чёрной смородины


Być przeciwko Władzy to nie znaczy być przeciwko Ojczyźnie

Kocham Rosję, za zapach czarnej porzeczki



I teraz dochodzimy do punktu, w którym Fejs, chłopak urodzony w '97 w Ufie, który zbił popularność na mało ambitnych tekstach, otwarcie potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i wyjechał z kraju. Większość jego fanów w pełni zgadza się z tą decyzją, widać to chociażby po komentarzach jakie pojawiły się pod anty-wojennym oświadczeniem Fejsa.

Dlaczego w ogóle opowiadam tę historię? Bo takich gości jak Fejs są w Rosji tysiące. Tysiące ludzi, którzy nie zgadzają się z władzą. Część robi to otwarcie, uczestnicząc w protestach i ryzykując aresztowaniem. Inni robią to w bardziej dyskretny sposób. Rosyjski aparat represji jest ogromny i te głosy niezadowolenia z Rosji często nie docierają do świata zewnętrznego, więc chciałem się podzielić kilkoma swoimi uwagami na ten temat.

Nie wierzę, że już teraz nadszedł moment, że ci ludzie obalą władzę na Kremlu, ale kropla drąży skałę, a osoby z takimi zasięgami jak Fejs z pewnością wpływają na postawy młodych Rosjan.


#rosja #ukraina #muzyka #lagunacontent
JanLaguna - Я ненавижу государство, но люблю родину*/Nienawidzę Państwa, ale kocham O...
  • 13
Nie wierzę, że już teraz nadszedł moment, że ci ludzie obalą władzę na Kremlu, ale kropla drąży skałę, a osoby z takimi zasięgami jak Fejs z pewnością wpływają na postawy młodych Rosjan.


@JanLaguna: Ci, którzy w Rosji mogliby obalić władzę, albo nie żyją, albo siedzą, albo wyjeżdżają, albo się boją. A ci, którzy się boją, patrząc na zabitych, zamkniętych i uciekających, boją się jeszcze bardziej.
Prawda, dlatego nie trawię narracji niektórych zachodnich aktywistów


@JanLaguna: co nie zmienia faktu, że ruskie sami sobie winni - tak samo jak białorusini... w przeciwieństwie do nich na Ukrainie mieliśmy Pomarańczową Rewolucję, potem Euromajdan i jako naród są dzisiaj 50 lat bliżej zachodu niż rosjanie czy białorusini
@JanLaguna Nie wiem czemu ale jestem w szoku ze ktos słucha w Polsce oprócz mnie rosyjskiego rapu.

Dzięki za wpis, zastanawiało mnie właśnie jak to u nich wygląda. Niestety nie znam języka rosyjskiego, z tego co rapują to rozumiem może 30%, a o czytaniu grażdanki mogę zapomnieć.

Ciekawi mnie też reakcja Kizaru albo Big Baby Tape.

Platina z kolei jest łotyszem, ale celuje w rosyjski target i ostatnio widziałem że chyba również
@JanLaguna: za każdym razem jak słyszę te teksty krytukujące ogół Chińczyków, Rosjan czy wgle mieszkańców krajów autorytarnych czy semitotalitarnych to mi się przypomina anegdota na temat Estończyków uciekających do chyba Szwecji przed ZSRR.

Otóż po dotarciu do Szwecji, uchodźcy z Estonii opowiadali miescjowym, że Sowieci wjeżdzali do miejscowości i dawali kilka godzin na spakowanie się, a potem wywozili ludzi za Ural. Zdziwienie Szwedzi odpowiadali coś w stylu: "To czemu nie poszliście