Wpis z mikrobloga

@art212: W domu taniej. 8 lat temu przeprowadziłem się z mieszkania 35m2 do domu 124m2 i były te same koszty czynszu i opłat za dom. Ale to było 8 lat temu, więc dawno i nie prawda. Ale jest taniej i to o wiele.
  • Odpowiedz
@art212: nie wiem jak wyszłoby w mieszkaniu, u mnie dom prawie 150m, 4 osoby
Miesięcznie mniej więcej:
kanaliza 110 (ryczałt bo woda swoja)
śmieci 60
prąd 220
CWU+CO około 270 (średnia za 2021, będzie drożej teraz) -
  • Odpowiedz
@art212: jakoś nie chce mi się wierzyć, że dom wyjdzie taniej, niż mieszkanie. Wystarczy naprawa dachu raz na 20 lat i czynsz za mieszkanie się zeruje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 3
@padobar dokaldnie. Jak wyżej. Próbowałem liczyć wydatki. Ale odpuściłem. Bez sensu bo się tylko #!$%@?.

Policz sobie utrzymanie małego ogrodu w skali roku. To masz kilka tysięcy rocznie bez wodotrysków.

Naprawdę masę z dupy wydatków o których byś nie pomyślał.
  • Odpowiedz
Serio. Jestem w trakcie dużego remontu chałupy i jestem absolutnie #!$%@? ilością dodatkowych i nieprzewidzianych kosztów.


@bigger: Na pocieszenie jak się robi remont w bloku, zwłaszcza taki generalny, to ludzie też są zaskoczeni kosztami, których nie przewidzieli...
  • Odpowiedz
@bigger:

Policz sobie utrzymanie małego ogrodu w skali roku. To masz kilka tysięcy rocznie bez wodotrysków.


Z ciekawości: na co te wydatki? Wydaje mi się, że wersja minimum to samo podlewanie, ludzie tak żyją i ogródki się trzymają. Nie trzeba wiecznie nowych krzaczków dosadzać.
  • Odpowiedz
@herbatananoc: Ano oczywiscie.

Ja mam wersje taka dosc minimum narazie. Znaczy bede chcial miec lepsza, ale to co sie odpier**a przy remoncie chalupy to jest pala mala.

Ale do
  • Odpowiedz
Z ciekawości: na co te wydatki? Wydaje mi się, że wersja minimum to samo podlewanie, ludzie tak żyją i ogródki się trzymają. Nie trzeba wiecznie nowych krzaczków dosadzać.


@herbatananoc: Myślę, że to jak ze wszystkim kwestia standardu... Moi teściodziadkowie nawet trawy nie koszą, nie mówiąc o podlewaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Sadzą nowe rośliny i nie pielą, sadzą drzewa i nie podcinają gałęzi - czyli w
  • Odpowiedz
@Pantegram: no właśnie podejrzewam, że to jak z tą man cave - jak już się na, to a to nowa wkrętarka, a to oczko wodne... No i wiadomo, ogród kosztuje czas. Ale co do finansów, to zaskoczyły mnie te koszty.
  • Odpowiedz
@padobar: Nikt nie policzył bo te obliczenia nie mają sensu. Ogrodzenia możesz mieć 200m a mozesz miec 2000m, dachu mozesz miec 150m2 a mozesz miec 600m2, ogrodu mozesz miec dwie truskawki a mozesz miec szesc szklarni, grzac mozesz kozą albo PC gruntową. Dałoby się to policzyć na przykładzie danej osoby, ale wyniki tych obliczeń nie będą miały żadnej wartości, chyba że by przyjąć założenie, że mieszka równolegle w tym domu i w mieszkaniu w tyle samo osób zużywając tyle samo wszystkiego).

Fundusz remontowy będzie dużo wyższy w domu, o ile ktoś jest tego świadomy, bo przykładowe mycie elewacji w bloku to tylko Twoje ściany otaczające Twoje mieszkanie (jedna, dwie lub trzy w zaleznosci od ukladu mieszkania), a w domu masz do umycia cztery sciany. I tak jest ze wszystkim.


@ztck:

@Pantegram robilem generalny w bloku. Robie w
  • Odpowiedz