Wpis z mikrobloga

Cena saletry amonowej (nawóz do ogórków, pomidorów, wielu innych wiosennych warzywek) skoczyła w ciągu roku o 5000zl za tonę i to z poziomu 1200zł w 2020.

Kochani będzie naprawdę źle. Jeśli ktoś utożsamia się z kibicowaniem sankcjom na ruskich, powinien się opamiętać i z tą samą zapalczywością działać na rzecz pokoju, bo wpływ mamy na niego taki sam jak na wytyczne propagandy która wyświetla się u nas a propos Ukrainy.

https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/saletra-amonowa-po-6100-zl-w-ubieglym-roku-o-tej-porze-byla-po-1200-zl,116779.html

#rolnictwo i nie wiem ale chyba #gielda też
  • 18
@DoTheMonkey: Jak można działać na rzecz pokoju skoro ruski atakuje Ukrainę BO TAK mu się podoba. Na co ty liczysz. Myślisz, że jak odpuszczą to zaraz będzie pięknie jak w bajce. Zakręcą kurek z gazem i masz jeszcze ciekawiej. Ja wariata nie pogonią to za 15 lat będziemy mieli znowu wojnę i tym razem z udziałem nato.
@Qullion Mówię tylko o tym, że przepalamy na nic energię karmiąc się naszą propagandą. Rozumiem co się dzieje, ale moim zdaniem takie szaraki jak my (jak ja) powinny się zdystansować od propagandy, bo pochłanianie jej niczego dobrego nie wnosi, a tylko wytwarza w społeczeństwie klimat sprzyjający dalszemu zaognianiu sytuacji, bo "tak, #!$%@?ć im!”. Mogę nie mieć racji wg Ciebie, nie będę się tutaj kłócił, ale moim zdaniem kto kibicuje wojnie to pozwala
@picasss @card_man A to nie jest tak, że ceny nawozów rosną bo koszty produkcji wystrzeliły w kosmos (gaz), w związku z czym grupa azoty wcale nie wyjdzie na tym jakoś super?


@NullPointer: w sumie tak może być, że zyski stoją w miejscu a koszty są przerzucane na konsumentów. Tylko w sumie zamknięcie rynku na białoruskie i rosyjskie nawozy mogłoby podbić trochę kurs a stoi w miejscu...
@Fako: tego nie wiem, ale ponoć już w tamtym roku ceny nawozów poszybowały do góry, prognozy na ten rok też nie są korzystne. Jakie to przełożenie będzie miało na akcje? Nie wiem i nie mam pojęcia, ale spożywka i firmy okolospozywcze odstają nieco przynajmniej na bananie pod względem wyceny. Pomijam oczywiście ostatnia pompkę pod Ukraińców przybywających do naszego kraju.
Z kolei zagrożeniem dla tych firm jest rosnąca cena nośników energii, która
...myślę, że przeżyję skok ceny ogórka o 3 grosze za kilogram.


@tomtom666: tyle ze to sa 3 grosze na koszt wytworzenia a nie koszt sprzedazy gotowca. 3 grosze na koszt wytworzenia moze oznaczac np 30% wzrost ceny hurtowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tomtom666 To jest tylko jednostkowy przykład. Uważam, że po lub w trakcie tej konfrontacji pojawi się niedostatek żywności, by nie powiedzieć - głód. Zima będzie ciekawa.

Pozdrawiam wszystkich biorących udział w dyskusji pod postem.

Najwyżej się pomylę.
@wuwuzela1: nie może, owszem, cena będzie wyższa niż 3 grosze, ale koszt akurat nawozu to i tak promil ostatecznej ceny produktu.

@DoTheMonkey: no to prawda, szczególnie w Rosji, ale akurat niekoniecznie w związku z akurat ceną nawozu. To zresztą mały pikuś w porównaniu z tym, co się stanie, gdy w końcu w Afryce całkowicie zniknie możliwość uprawy żywności.

Może i dobrze się stanie, bo ludzkość ma możliwość zwiększyć produkcję żywności
@Narmol: Nie każdy ma dostęp do obornika, a po za tym nie nadaje się on pod wszystkie uprawy.


@rolnik_wykopowy: Bardziej bym powiedział, że obornika to już praktycznie nie ma albo jest w śladowych ilościach (ilu rolników teraz trzyma 2 krówki i 100 świnek? - teraz trzoda stoi na kratownicach). Teraz używa się gnojowicę, a ta powoduje znowu zagrzybienie, więc trzeba pryskać, bo jak nie, to całe plony w piec -