Wpis z mikrobloga

929 + 1 = 930

Tytuł: Big Data. Krótkie Wprowadzenie
Autor: Dawn E. Holmes
Gatunek: informatyka, matematyka
Ocena: ★★★★★

„Krótkie wprowadzenie” to seria, którą Uniwersytet Oksfordzki wydaje od dekad, jednak „Big Data” to pierwsza pozycja, którą do tej pory przeczytałem. Jeśli na jej podstawie mógłbym coś wnioskować na temat całej serii, to stwierdziłbym, że ma ona służyć jako trochę bardziej rozszerzony opis encyklopedyczny.

Pewnym zawodem jest dla mnie, że szeroko rozumiane kwestie techniczne zajmują tylko około połowę książki, a poza tym uwaga jest skupiona na wpływie Big Data na świat. Mamy liźniętą historię danych wraz ze sposobami ich przechowywania, rozróżnienie na małe i duże zbiory danych oraz przedstawienie sposobów, za pomocą których możemy je analizować. Znaczna część danych składających się na Big Data to dane niestrukturyzowane, jak tekst czy zdjęcia, dlatego nie ma sensu przechowywać ich w bazach danych o ściśle określonej strukturze jak bazy SQL, dlatego autorka skłania się do używania baz NoSQL. Do analizy danych wykorzystywany jest mechanizm MapReduce, bazujący na metodach programowania funkcyjnego. Polega on na jak największym podzieleniu operacji, by można je wykonywać równolegle, a na końcu scalić w jeden wynik.

W drugiej połowie książki autorka skupia się na wpływie technologii na biznes, medycynę i społeczeństwo, a często te światy się ze sobą przeplatają. Jest tak w przypadku Google’a, który ponad dekadę temu próbował przewidywać epidemie grypy w USA dzięki swoim wynikom wyszukiwania. „Google Flu Trends” skończyło się klapą - rezultaty były niezadowalające właśnie ze względu na to, że korporacja zawierzyła wyłącznie swoim danym i na ich podstawie stworzyła niewłaściwe modele epidemii. Końcówka książki skupia się na kwestiach bezpieczeństwa, przywołując wycieki danych powodowane przez Edwarda Snowdena oraz Juliana Assange’a, żeby utwierdzić nas w przekonaniu, że nasze dane nie są bezpieczne nawet w rękach rządu czy korporacji.

Książka dostarcza to, co obiecuje, czyli „krótkie wprowadzenie” do tematyki Big Data. Wolałbym i tak, gdyby było mniej skakania z tematu na temat, a większe pogłębienie kwestii technicznych, bo w takiej formie raczej nie mogę jej polecić programistom. Podczas czytania czujesz się, jakbyś czytał Wikipedię i idąc w głąb króliczej nory płynnie przechodził z biografii Roberta Lewandowskiego do mongolskiego baletu.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem #informatykabookmeter #matematykabookmeter
nightmaar - 929 + 1 = 930

Tytuł: Big Data. Krótkie Wprowadzenie
Autor: Dawn E. Holme...

źródło: comment_16467420966dkeN0GI155YFKqNuStJAO.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★ (5.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 169

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Czwarta rewolucja przemysłowa (Klaus Schwab) - najnowsza recenzja usera Dziadekmietek (1.0 / 10) - Wpis »
@nightmaar: czytałem z tej serii "Dramat współczesny" pani Kirsten E. Shepherd-Barr. Zapamiętałem z lektury dwie rzeczy: anglocentryzm w wyborze omawianych tekstów (a były to de facto krótkie streszczenia + akapit "co jest w nim takiego, co się "nigdy" dotąd nie pojawiło w dramacie) i wyraźny subiektywizm przesiąknięty feminizmem.

Podczas czytania czujesz się, jakbyś czytał Wikipedię i idąc w głąb króliczej nory płynnie przechodził z biografii Roberta Lewandowskiego do mongolskiego baletu.


W