Wpis z mikrobloga

Cześć, na ile skomplikowane jest kupno mieszkania, wzięcie kredytu w UE, bez obywatelstwa, pracy za granicą? Mam trochę oszczędności, które miały być na wkład własny ale teraz w PL niezbyt ciekawie się dzieje. Trzymając to nawet w dolarach też się traci.

Głównie interesuje mnie Austria, Słowenia, Czechy bo blisko do Chorwacji i do Małopolski. Gdzie najlepiej szukać mieszkań? Jak długo trzeba tam pracować?
#emigracja #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #austria #slowenia #czechy
  • 12
@niedasieukryc: Możliwość zerowa, albo bliska zeru.
Powiem na przykładzie Niemiec, bo tutaj mieszkam - na przyklad telefon na abonament, to u większości operatorów musisz pokazac 3 ostatnie paski z wypłaty i mieć meldunek, bez tego to praktycznie niemożliwe.
Kredyt konsumencki to też 3 paski z wypłaty.
Przy mieszkaniowym nie mam pojęcia jakie są warunki, ale wątpię, żeby było to na takiej samej zasadzie jak dwa powyższe - na pewno będzie ciężej
@niedasieukryc mieszkam i pracuję na stałe w Austrii.
Rozglądamy się za kupnem domu, oczywiście z kredytem.
Przy spotkaniu w banku ( żeby się dowiedzieć co i jak dla przykładowej nieruchomości) nie było nic gadki że coś może nie pasować że względu na narodowość. A pytanie padło.

@DeutscheGesetze o 3 paski z wypłaty to pytają każdego tutaj, a nawet w Polsce od Polaka takie potwierdzenie chcą przy jakimkolwiek kredycie/ abonamencie.
@odysjestem to jak
@19ludwik91 z tego co mi wiadomo, jeśli stać Cię na nieruchomość za granicą, to albo prowadzisz w tym kraju jakieś biznesy, albo jesteś serio gościem z 8 cyframi na koncie i kupujesz za gotówkę
No więc wygląda to tak, że robię na własną rękę instalacje elektryczne i inne tego typu zlecenia. Kawaler, mieszkam na wsi z rodzicami, pracuję całymi dniami, praktycznie nie wydaję $ stąd trochę większe oszczędności + działka, którą mogę sprzedać. W PL kupiłbym kawalerkę 45m gdzie w powiatowym. W Austrii chciałbym aby był to wkład własny. Celuję w jakieś wioski, chciałbym Południowo-Wschodnią Austrię. Pracując tam w nadgodzinach, pewnie byłoby już ciężko o 3kEuro
@niedasieukryc

Zarobki mocno się różnią od regionu- to co dostaniesz na początku w Wiedniu, jest pensja ze stażem na prowincji. Ale też koszty życia się mocno różnią.
Tak na szybko:
w Styrii, sensowne działki ( płaskie, nie urwiska) na prowincji to lekko 80- 90 tys euro. Takie 700-800 mkw.
Domy, - stan do remontu (poważnego)to od 150k ( przy czym tu musisz być szybki w kupowaniu) najczęściej 200k
Mieszkania- nie znam rynku.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@niedasieukryc: a czemu wieś w Austrii? Generalnie zamknięte społeczności i ciężko z integracja.

Polecam Graz choć rynek nieruchomości trochę niepewny bo był boom na budowę mieszkań ostatnio.

Kilka uwag:
-Znalezienie odpowiedniej działki zajęło mi 3 lata...
-mimiej na uwadze bardzo wysokie koszty dodatkowe przy kupnie nieruchomości- ale pamiętaj że da się negocjować (agent nieruchomości, prawnik, notariusz)
-obecnie bank Austria ma najlepsze warunki o ile masz 30-40% wkład własny.
-banki tutaj dość
@sokl: @19ludwik91:

Nie szukam ziemi, nie chcę stawiać domu. Interesuje mnie zakup mieszkania 40-45m2. Jasne, że na początku wynajmowałbym coś, status rezydenta mam po 0,5 roku pracy tam. Jednak raczej szukałbym czegoś bliżej Wiednia 40min od miasta na południe.

Jeśli macie coś pod ręką podeślijcie jakieś strony gdzie szukać mieszkań.