Wpis z mikrobloga

Znam ludzi co zarabiali max srednia krajowa przez cale zycie. Kupowali na promocjach, nie wydawali za duzo na #!$%@? i spokojnie te kilkaset kola oszczednosci zrobili.


@pi73r: tak, jeszcze herbatę parzyli 2 razy.

kilkaset koła to powiedzmy 300 tys.
Całe życie to powiedzmy 40 lat pracy.

300 tys zł / 40 lat / 12 mies = 625 zł mies oszczędności

Szanuję ludzi, którzy tyle odkładają przy dzisiejszej średniej krajowej 4200 netto.
  • Odpowiedz
@SaintWykopek: "inwestowanie" to w ich pustych głowach oznacza wydanie zaoszczędzonych 5tys zł na jakieś hypowane fundusze. Ktoś zgarnie prowizję, poobraca kasą a zwykły Kowalski straci. Aby inwestować to trzeba mieć konkretny majątek i bawić się w jakieś spółki, zakładanie nowych biznesów itd.
  • Odpowiedz
Aby inwestować to trzeba mieć konkretny majątek i bawić się w jakieś spółki, zakładanie nowych biznesów itd.


@ethics: niekoniecznie. Można mądrze inwestować w instrumenty finansowe. Trzeba wiedzieć, w jakie.

Pytanie też, po co inwetować? Jeśli ktoś chce żyć z inwestycji, to owszem, musi mieć konkretny majątek. Ale można też inwestować w ramach oszczędności długoterminowych, gdzie każdy wynik powyżej inflacji minus podatek Belki będzie zadowalający. Kilka % zysku rocznie przy inwestowaniu przez
  • Odpowiedz
z czego biedak na inwestować i oszczędzać no nie da się


@DarkZizi: Niby tak, ale popatrz na ludzi faktycznie biednych a na biednych ale wydających pieniądze na fajki i alkohol zamiast na coś rozsądnego. Często da się, ale tego nie robią.
  • Odpowiedz
Pytanie też, po co inwetować? Jeśli ktoś chce żyć z inwestycji, to owszem, musi mieć konkretny majątek. Ale można też inwestować w ramach oszczędności długoterminowych, gdzie każdy wynik powyżej inflacji minus podatek Belki będzie zadowalający. Kilka % zysku rocznie przy inwestowaniu przez połowę życia na koniec da ładny procent składany i realne powiększenie majątku.


@ssauczo_pauczo: @ethics: dokładnie tak jak @ssauczo_pauczo piszę. Odkładając miesięcznie 400 złotych w All-World ETF przy zakładanym
  • Odpowiedz
Nie ma to jak nazywać kogoś uczciwie pracującego 8 godzin nierobem. I często chodzi tutaj o pracę naprawdę wyczerpująca fizycznie i taki Oskarek popijający kawę przed komputerem ma czelność zarzucać komuś, że po tej pracy nie ma siły się dokształcać ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Leithain: oj zdziwilbys sie. Na glupich zakupach 5 produktow znam ludzi co potrafia przeplacic z 15+ pln
@ssauczo_pauczo: mniej niz 1k odlozone z 4200 to duzo/ciezko? xD Ja odkladam wiecej zachowujac te proporcje, a sie co 3 dni rozbijam po knajpach, wydaje kilkaset zlotych na gierki na steamie. Jedyny lifehack to ze dziewczyna mi sie doklada do mieszkania. Co prawda spadly wydatki ze wzgledu na covid na eventy etc. no
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@SaintWykopek: nie idealisujcie biednych. Część z nich zachowuje się dokładnie jak na obrazku. Pojawia się jakakolwiek kasa to wydać i to nie na rzeczy pierwszej potrzeby
Szczególnie patologia.
  • Odpowiedz
@genesis-p

@DarkZizi:

nieprawda, problem polega na tym że biedny nawet jak mu wpadnie trochę dodatkowej kasy to od razu wyda na auto albo telewizor.

Cały czas się z tym spotykam, koleś który montował mi meble kisnął z mojego telewizora 32 cale, a gość który naprawiał mi auto warte 3k chwalił się że on to ma Phaetona. Jestem pewien że żaden z nich nie zarabia więcej niż ja.

To po co Ci
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Po pierwsze przypisałeś biednemu bycie nieogarem.

I to jest prawdziwy cel tego obrazka.
Zwalanie wint na biednych, #!$%@? ich.
"Widzisz, to twoja wina że biedny. Tutaj masz obrazek, spójrz, widać na nim że źle robisz.

@M_xxx: nie, to jest Twoja interpretacja. Tak samo biedny nie jest niczemu winien że jest biedny jak bogaty nie jest niczemu winien że jest bogaty. Zdobywanie większej ilości zasobów u ludzi nie jest takie proste jak
  • Odpowiedz
@Bluszcz102: przede wszystkim żeby spać spokojnie i nie martwić się że wzrost raty za mieszkanie, awaria lodówki, utrata pracy itp. zdezorganizuje mi życie.

Co kto lubi, ja wolę spokój, ktoś inny woli wielki telewizor który wyląduje w lombardzie xD
  • Odpowiedz
@DarkZizi: Biedak nie będzie mieć z czego oszczędzić. Powiedziałbym nawet, że w naszym klimacie gospodarczym ze 40% ludzi realnie nie ma szans oszczędzić więcej niż stówkę/dwie miesięcznie.
Jednak jest spora rzesza osób, które jednak idą w konsumpcjonizm, a mogłaby nadwyżkę spożytkować inaczej.
Przykładowo gdyby pieniądze wydane na co drugi nowy model Iphone, (a sporo ludzi żyjących od pierwszego do pierwszego kupowało każdy nowy model) wydały na akcje Apple, to ich sytuacja
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pi73r:

Kupowali na promocjach, nie wydawali za duzo na #!$%@? i spokojnie te kilkaset kola oszczednosci zrobili. Tymczasem wg. Wykopka 8k na reke to wegetacja i nic sie nie da oszczedzic xD

Ale nie chodzi też o to, żeby zebrać wywrotkę pieniędzy i zdechnąć od żarcia przecenionego gówna 1 dzień przed terminem. Trumna kieszeni nie ma. Takie odkładanie i szukanie we wszystkim promocji, zamiast choćby podbicie kwalifikacji, żeby nie musieć gonić
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SaintWykopek: jak jesteś nieudacznikiem to będziesz całe życie narzekać xd wydałem 1000zl na ubrania i nie mam pieniędzy ojojoj. Ja przez 10lat dorosłego życia oszczędzałem nawet na butach xd a dzisiejsze gówniarze nie potrafią nawet zapiąć pasa i dać coś od siebie. Jesteście tak roszczeniowi, że to jest przerażające, znam wiele osób które zarabiają 8k netto i narzekanie że za mało xd #!$%@? dla was zawsze będzie za mało lewacy
  • Odpowiedz
znam wiele osób które zarabiają 8k netto i narzekanie że za mało xd #!$%@? dla was zawsze będzie za mało lewacy


@Mistrszzz: kiedy wykop tak wleci Ci na beret, że już zdania bez "lewacy" nie umiesz skonstruować xD
  • Odpowiedz