Wpis z mikrobloga

To konflikt hybrydowy, więc każdy, kto publikuje cokolwiek w sieci jest na jego froncie. (Tak, nawet Ty!)
Bądźmy ostrożni, nie dajmy się podpuszczać rosyjskim trollom do wchodzenia AKURAT TERAZ w dyskusje o wydumanych problemach i nieprawdziwych pomysłach, np:
-"Ukraińcy dostaną polski pesel i będą mieć większe prawa niż ja" (pesel =//= obywatelstwo, polecam sięgnąć do materiałów z WOS z gimnazjum),
- "Bank PKO będzie kupował Ukrainkom 3-pokojowe mieszkania, a singlom kawalerki"
- "Ukrainiec ma za darmo zupę na dworcu i bilet na pociąg a ja nie, więc jestem obywatelem III kategorii" itp.


Te kwestie, związane z tym w jaki sposób będziemy się chcieli dzielić zasobami w tym trudnym czasie ustalimy sobie z obywatelami i obywatelkami Ukrainy oraz innymi krajami UE które włączają się w pomoc na spokojnie, w duchu dialogu i wzajemnego szacunku - bez udziału rosyjskich trolli.

Pamiętajmy, że dehumanizacja to pierwszy krok ułatwiający przemoc albo inne działania, które normalnie trudno jest nam podjąć wobec drugiego człowieka - więc jeżeli ktokolwiek będzie określał ludzi uciekających do Polski przed wojną mianem "bakterii", "bydła", "zarazy" albo innym pejoratywnym określeniem, które ma pozbawić ich godności przynależnej każdej osobie ludzkiej - zgłaszajmy i reagujmy.

Pamiętajmy, że Rosjanie to tak samo ludzie jak Ukraińcy i my. Nie dehumanizujmy również osób narodowości rosyjskiej - przypominam, że zrzuty z ekranu zawierające nienawistne wpisy wobec Rosjan mogą zostać wykorzystane w rosyjskiej propagandzie. Czy chciałbyś, żeby Twój post, którym po prostu wyładowałeś sobie emocje pisząc obelżywie kim są Rosjanie i co należy im zrobić trafił do rosyjskiej telewizji jako przykład zezwierzęcenia i agresji Polaków?

Nie bądźmy użytecznymi idiotami w rękach agresora.
To będzie maraton a nie sprint, i potrwa bardzo długo.

daily reminder #humanizm
#wojna #ukraina #rosja #polska