Wpis z mikrobloga

@NPC_358034: chcemy przejsc na OZE, wiec tak, takie wahania sa najwazniejsze.

Okolo 40% gazu uzywanego w Europie pochodzi z Rosji. Wraz ze wzrostem wydajnosci i ilosci OZE w Europie procent tem bedzie malal.

W koncu dojdziemy do momentu w ktorym OZE bedzie wspolgralo tylko z gazem pochodzacym nie z Rosji. I masz niezaleznosc energetyczna.

Z elektrowniami jadrowymi nigdy nie osiagniesz niezaleznosci energetycznej, bo jak ostatnio sprawdzalem, to w Europie uranu
  • Odpowiedz
Z elektrowniami jadrowymi nigdy nie osiagniesz niezaleznosci energetycznej, bo jak ostatnio sprawdzalem, to w Europie uranu praktycznie sie nie wydobywa.


@WiktorekS: https://www.gov.pl/web/polski-atom/na-ile-lat-wystarczy-polskiego-uranu

TLDR: Polska ma zasoby uranu zaspokajające nasze potrzeby na ponad 50 lat. I to przy założeniu że nie będziemy szukać kolejnych złóż. A sam surowiec można importować. Co ciekawe, znaczącym krajem pod względem wydobycia uranu jest...Ukraina. Cóż za zbieg okoliczności. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@NPC_358034: ?

Mowimy o Europie w calosci.

Do tego te predykcje niemal na sto procent maja w sobie tyle prawdy co predykcje posiadanych przez nas zloz gazu lupkowego. Koniec koncow okazalo sie ze cos jest, ale nie oplaca sie tego
  • Odpowiedz
@NPC_358034: mozesz mi odpowiedziec na pytanie, skoro mamy ten uran to dlaczegonteraz go nie wydobywamy i nie sprzedajemy?

Za bogaci jestesmy? Pieniadze nam smierdza i dlatego go nie wydobywamy?

Nie wiem, choc sie domyslam ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Wiec z jednej strony masz realne dzialanie zeby Europa stala sie bezemisyjna i niezalezna energetyczna, a z drugiej masz jakies bajki o tym ze w Polsce kiedykolwiek powstanie elektrownia jadrowa (i bedzie prawidlowo wybudowana, nie to ze bedzie zepsuta juz podczas otwarcia*) to do tego zbudujemy jeszcze kopalnie uranu ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)


@
  • Odpowiedz
@NPC_358034: jak moze sie stac tak samo jak to musi powstac tysiace roznych farm wiatrowych i slonecznych. Nie jedna elektrownia ktora wystarczy s--------c.

Wytlumaczysz mi jak to mozliwe ze nie oplaca sie tego eksploatowac na handel ale oplaca sie do eksploatacji?

Bo wedlug mnie po prostu wydobycie tego jest tak drogie, ze taniej jest po prostu kupic z zewnatrz.
  • Odpowiedz