Wpis z mikrobloga

Czasami nienajglupsi ludzie moga nie znac calkiem oczywistych slow.


@pi73r: Jeżeli szukają definicji jakiegoś słowa na facebooku, zamiast w słowniku, to są głupi. Zwłaszcza jeśli uznają nieprawidłowe odpowiedzi, bo się komuś truchło ze ścierwem pomyliło.

truchło

1. posp. «o człowieku starym, niedołężnym»

2. daw. «ciało zmarłego»

https://sjp.pwn.pl/szukaj/truch%C5%82o.html

I jeszcze stary słownik Doroszewskiego.
Pobierz ZygmnuntIgthorn - > Czasami nienajglupsi ludzie moga nie znac calkiem oczywistych slo...
źródło: comment_16455148723C8RNcWWbdNj3WkIPejaHB.jpg
@ZygmnuntIgthorn: A to ciekawe, też byłem pewien, że współcześnie oznacza to martwe zwierzę.
Ale skoro o tym wspomniano, to dzieło Doroszewskiego to najbardziej oderwany od rzeczywistości słownik w dziejach, celowo zasrany różnymi wymysłami autora.
https://sjp.pwn.pl/doroszewski/esi;5426732.html

Sobie poeta zapisał dźwięk, a Doroszewski uznał, że to legitne słowo, zupełnie jak blarghhbl (odgłos wydawany przez rzygającego jenota, który właśnie wymyśliłem).
nie wklejałeś definicji ścierwa kolego


@vostok: Dlaczego miałbym wklejać definicję ścierwa?

że też nie wiesz do końca jaka jest różnica.


@vostok: Nie jestem pewien o jakiej różnicy mowa, ale skąd wniosek, że tego nie wiem?


A to ciekawe, też byłem pewien, że współcześnie oznacza to martwe zwierzę.


@Pantokrator: Szybki research na google pokazuje, że to słowo w wynikach wyszukiwania pojawia się praktycznie tylko w kontekście martwych zwierząt, niemniej słowo
bo ścierwo to słowo, które odnosi się tylko do zwierząt, a słowo truchło już nie.


@ZygmnuntIgthorn: przede wszystkim nie powinieneś w ogóle mieszać ścierwa z truchłem. Jeśli już to ścierwo jest synonimem padliny, czyli zwłok w stanie rozkładu. To raz.
Dwa, ścierwo może odnosić się też i do ludzi, wtedy ma pogardliwy wydźwięk, a padlina chociaż też oznacza zwłoki w stanie rozkładu, to tego określenia używa się tylko w stosunku do
@ZygmnuntIgthorn: Ja nie wiem dlaczego ale truchło zawsze kojarzyło mi się ze zwłokami, ludzkimi czy zwierzęcymi w takim samym stopniu. Za to według definicji ze słownika która wrzuciłeś wynika ze w większości przypadków mówi o człowieku starym i to jest dla mnie mega zaskakujące.
@pi73r: Ciężko sobie wyobrazić takie sytuacje ale czasami na wykopie wpadają jakieś lokalne dialekty które na ta sama rzecz lub czynność maja różne określenia w zależności