Wpis z mikrobloga

Mirkomputerowcy,
Zdycha mi mobo z socketem lga1155 w którym siedział intel i7-2600.
11 lat dzielnie słuzyły z wymianą mobo jednego po drodze, ale nadszedł czas na zmiany, bo coraz częściej wywala bsody.

Chcę zrobić update:
- procka
- mobo
- ramek (bo mam obecnie ddr3) minimum 16gb
i pewnie chłodzenia do procka, coś w stylu scythe mugen.

Komp do grania, monitor 2560x1440@144hz, chcę mieć spokój na ładnych parę lat. Trochę szukałem na purepc i benchmarku ale mam wrazenie ze 90% contentu to sponsorowany szit.

1. Jaki budżet założyć na w/w elementy? 3k? 5k? Zaczekać pół roku z zakupami póki nie zdechnie bo ceny od czapy?
2. gpu mam 1060 6gb, daje rade, ale szału nie ma. budżet kolejne 3k/5k i słucham państwa.
3. mam ssd sata, jest sens szukać pod m2? brać na system czy na gry jeśli tak?

#komputery #pc #pcmasterrace #kiciochpyta
Pobierz
źródło: comment_1645101449j7cQI74VFgPY90ymspJ2sQ.jpg
  • 10
@Boros: jak na lata to masz zagwozdkę. Wlasnie mamy przejscie na PCI-E 5.0 - Intele Alder Lake już to mają. Jakbyś wzial np. 12400f i płyte pod DDR5 i pamieci DDR5 to masz spokoj na lata. Ale to sie nie oplaca - DDR5 jest ~2x drozesze niz ddr4 i roznica w wydajnosci niemal zadna.
Z AMD to może jakiś refresh wyjdzie ich procków w tym roku z 3DCache, ale oprocz tego
@Boros: Sprawdź czy obsługuje taki ficzer jak "niskie stany procesora". Coś mi się kojarzy, że to intel wymusił przy którejś generacji, nie wiem czy nie przy haswellu.
@Boros Powiem tak, jak komp na lata to musisz kupić jak najbardziej wydajne CPU. Jedyna sensowna opcja teraz to 12700k bo 12900k trochę drogawy.
Jednak jeśli możesz się chwilę wstrzymać to się wstrzymaj. Za chwilę 13 gen Intela i będzie duży wzrost ilości rdzeni - więc dla cpu który ma służysz to bardzo ważne.

Do tego markowy silny psu.

GPU do tego i SSD kupisz sobie w miarę możliwości. Bo wiadomo że
@Boros 3. Bierzesz dysk nvme na system i trochę danych. 1TB styknie mininum Imho.

SSD Sata zostawiasz sobie na jakieś dane czy gry. Gry wystarczy mieć na SSD sata.
@Boros:
Najbardziej budżetowo wyjdzie Ci coś takiego jako minimum do fajnego grania na 1440p:
https://www.x-kom.pl/lista/up7pnp4sd

Nie sugeruj się wersją karty oraz ceną, bo za 2500-2600 da się z DE wyrwać ją w lepszej konfiguracji więc musiałbyś poszukać. Przejście na 12 generacje z sensownymi podzespołami to około 2000 więcej, gdzie w głównej mierze w tym momencie płacisz tyle dlatego, że to nowa technologia i DDR5.