Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pracuje w IT już prawie 8 lat, ogólnie administracja, serwery aplikacyjne, bazy danych, devops, automatyzacja itp. Rynek Warszawski.
Robotę zmieniam co mniej więcej 3 lata, zaczynałem od Software House/Outsource gdzie pracowałem dla klientów zewnętrznych, w różnych projektach. Aktualnie pracuje w dużym polskim banku, jako Senior.
Wcześniej zawsze miałem pomysł na siebie, w kontekście życia zawodowego. Na studiach cisnąłem po zajęciach naukę Linux i SQL. Zdawałem za zarobione dorywczo pieniądze certy, ostatecznie pozwoliło mi to dostać stanowisko Junior w IT. Potem również wiedziałem co robić, rozwijałem się, kolejne technologie, kolejne certy itp. Kolejne miejsca pracy. Doszedłem aktualnie do poziomu 16k brutto UoP, stanowiska Senior Admin, w aktualnej pracy od niecałych 3 lat.

Chciałbym więcej... zarówno pod kątem finansowym, jak i ogólnego rozwoju zawodowego... i nie wiem co dalej.
Moje obserwacje z ostatnich lat:
- robisz więcej, chcesz podwyżkę... nie da się, kasy w firmie nie ma, bieda oj bieda(chwile później pracodawca prezentuje wyniki za rok i kolejne rekordy pobite( ͡° ͜ʖ ͡°) )
- rzucasz wypowiedzeniem, nagle znajduje się wtedy worek z pieniędzmi, ale też przeważnie nie więcej niż maks. +20% do aktualnych zarobków - niezależnie od tego jakie są aktualne stawki rynkowe za daną pracę
- brak ścieżki rozwoju, w większości firm nikt nie wie w sumie co trzeba zrobić, aby dostać awans... jak już ktoś dostanie to często jest to wynik mieszanki pracoholizmu/rzucenia wypowiedzeniem/picia kawy z dyrektorem
- polskie firmy, często oszczędzają na sprzęcie... ten sam model laptopa(najtańszy ThinkPad) ma Pani Krysia wypełniająca Excele i Admin/Programista, już nie mówię o dawaniu nowym pracownikom używanych smartfonów/laptopów, albo smartfonów które po wyjęciu z pudełka ledwo chodzą(jakiś Samsung za 800 PLN) ;)

Powiedzcie mi, jakie są wasze doświadczenia z pracy w IT. Jaką dalej ścieżkę kariery byście polecali?
Chodzi o pójście poziom wyżej, zmiana pracy porostu na kolejnego podobnego do aktualnego pracodawcę, nie ma dla mnie sensu.

Myślałem o czymś zagranicznym teraz, podobno stawki rzędu 18-22k brutto na UoP są już możliwe. Kolega uderzył jakiś czas temu do norweskiego Korpo, stawka dobra, jasny system awansów, możliwość wybrania się raz na jakiś czas do norweskich biur na integracje, większość komunikacji w firmie w języku angielskim, więc jest okazja język poćwiczyć, plus budżet na laptopa 12k PLN i 4k PLN na smartfon ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakie są Wasze doświadczenia z zagranicznymi korpo? Polecacie coś z rynku Warszawskiego, co było by next level względem tego gdzie już pracowałem. Chciałbym spróbować się w jakimś środowisku multikulti, oczywiście przy założeniu, że zarobki będą fajne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co z kolei wybralibyście, czysto jeżeli chodzi o specjalizacje... ścieżka Architekta? Project Management(tutaj, jak i w management chyba robota polega głownie na klepaniu się z kim trzeba po plecach, ale może się mylę)?

#pracait
#warszawa
#korposwiat
#programista15k
#devops
#informatyka

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6207dd776cd5df9fbe838b8f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 12
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: 10 netto jako admin nie jest zle, ale pewnie wybierasz slabe firmy, szukaj firm zagranicznych, uop potrafia niektore zaplacic 15netto w uop.. ale zabawa sie zaczyna w b2b. PM zarabia slabo, architekt.. jezeli faktycznie zaprojektowales pare durzych rzeczy to masz szanse sporo zarobic jezeli masz certyfikaty inzyniera.. jako admin bez papierow to albo musisz udowodnic ze jestes najlepszy w wielu dziedzinach albo papier.. wtedy wchodzisz na pulap 25, 35 b2b
  • Odpowiedz
@bst: PM nie musi zarabiać słabo, to oczywiście zależy od pracodawcy, ale spokojnie znajdziesz ofertę na 20k brutto :) A co do OPa, to może warto spróbować pracować bezpośrednio dla zagranicy? No i wiadomo, B2B to większa kasa od UoP, tym bardziej przy Nowym Wale
  • Odpowiedz
@yabish: No ale wlasnie nie znam PM ktorzy zarabiaja duzo, co nie oznacza ze takich nie ma, ale statystycznie zarabiaja mniej niz wysokiej klasy specjalista w jego zespole. 20 brutto to jest malo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: myślę, że sam sobie po części odpowiedziałeś na pytanie. Największe podwyżki dostaje się przy zmianie pracy. 16k brutto jako Senior to moim zdaniem niska stawka, powinieneś mieć co najmniej 20k jeśli jesteś dobry w tym, co robisz. I nigdy nie akceptuj oferty od obecnego pracodawcy. Najpierw szukasz nowej pracy, podpisujesz wstępnie wszystkie papiery, a na końcu składasz wypowiedzenie w obecnym miejscu pracy.
  • Odpowiedz
Dlatego dopóki nie dasz wypowiedzenia to nie ma budżetu na podwyżkę.


@Jaslanin: njie rozumiem tej części - mógłbyś wytłumaczyć w prosty sposób?

BTW Czym jest komisja tutaj "wynikach/komisji" - jak ona działa?
  • Odpowiedz
@Jaslanin: To co opisales to nie jest norma, w firmach w ktorych pracowalem gdzie it jest usluga maja po prostu pensje. Tworza produkt na potrzeby firmy.
  • Odpowiedz