Wpis z mikrobloga

Rok temu na jakieś grupie na FB (lub nawet tutaj) 20-letni koleś pytał się jak zostać programistą PL/SQL.
Poleciłem mu dobrą książkę Feuersteina i kazałem zrobić kurs, ale nie weekendowy tylko kilkutygodniowy.
Trochę mu opowiedziałem o tym jak wygląda ta praca i obiecałem pomoc w znalezieniu pierwszej pracy.
Minął rok i koleś się odezwał, że zrobił kurs, a książka bardzo mu się podobała.
Akurat tego samego dnia rekrutowałem dwie osoby u mnie w pracy, które wypadły bardzo słabo.
Zacząłem mu zadawać pytania jak na rekrutacji. Odpowiedział na większość, lepiej niż koleś którego rekrutowałem na seniora.
Podnieciłem się, że może są jeszcze na tym świecie dobrzy programiści. Opowiedziałem o tym szefowej, która poprosiła o jego CV. Specjalnie dla niego zrezygnowano z min 2 lat doświadczenia w wymaganiach. Rozmowa kwalifikacyjna miała być tylko formalnością.
Stanowisko Junior PL/SQL Developer w jednym z największych banków świata. Praca zdalna. A jak chce na miejscu to biuro jest w Browarach Warszawskich. Stawka to 1,5-2 średnie krajowe na początek. Po 3 latach byłoby 15k.

A teraz najlepsze. #!$%@? nie odebrał 4 telefonów od HR, ani nie oddzwonił.
Pytam się go co się stało. Może numer źle podał.
A on mi mówi, że nie jest pewny, może jeszcze nie teraz.
Z nerwów zablokowałem wiadomości od niego.

Nie wiem co o tym myśleć. Przecież tak trudno jest zacząć, a on miał wszystko na tacy.

No i teraz on nadal pracuje w szpitalu i instaluje drukarki, a my musieliśmy zatrudnić laskę co ma 2 lata doświadczenia i nie wie jak używać kolekcji (a i tak była najlepsza).

Mądry koleś, a jednocześnie taki głupi.
Naprawdę szkoda bo ma wiedzę, ale będzie mu bardzo ciężko zacząć bez doświadczenia.
  • 191
@armandosek83: ja mialem ostatnio jakas dziwna rozmowe z HR moze wy tez tak robicie?

Zadzwonil mi 1 raz telefon o 17:30 - ale akurat prowadzilem rozmowe wiec nie moglem odebrac. Skoczylem rozmawiac i odzwwaniam(19:00) nikt nie odbiera.
Dzwonie nastepnego dnia o 10... nikt nie odbiera
Sprobowalem jeszcze o 14... nikt nie odbiera
Siedze w domu ogladam serial... godzina 19:30... dzwoni ten numer... Odbieram
Dzien dobry, my z firmy xyz czy dalej
@armandosek83 bardzo fajnie że ludziom się chce tak bez profitów komuś pomóc.
W życiu czasami się wygrywa właśnie nie doświadczeniem, skillami twardymi (doświadczenie, umiejętności techniczne) a właśnie umiejętnościami miękkimi- umiejętność podejmowania decyzji, odwaga, zaufanie do samego siebie. Osobiście cenię sobie też te umiejętności bardzo mocno i wierzę że można determinacją nadrabiać wiele braków, choć nie wszystkie. Ja po studiach gówno humanistycznych też działam od paru lat w zupełnie innej branży i powiedzmy
A on mi mówi, że nie jest pewny, może jeszcze nie teraz.

Z nerwów zablokowałem wiadomości od niego.


@armandosek83: statystyczny dobry programista IT to introwertyczny gość chodzący w swetrze i żywiący się beleczym, z poważnymi problemami w kontaktach międzyludzkich. Weź to pod uwagę i daj mu drugą szansę, dla odmiany nie kłądąc nacisku na "największy bank", "wypływasz facet na szerokie wody", "świat stoi przed tobą otworem" tylko raczej "praca zdalna", "tylko
@armandosek83: nie przeskoczysz tego, niektórzy lubią mieć wszystko poukładane nie lubią zmian. Dopóki nie wypadnie ze strefy komfortu to może tam siedzieć długo ;) Mam taka dobrą ofertę dla ogarniętych ludzi min typescript, albo golang próbowałem i nic. I mówiąc dobra mam na myśli naprawdę dobra :D
@armandosek83: Ja pierd**e... mieć taką szansę i jej nie wziąć.. Sam się szkole by przejść do IT (TSQL). Powysyłałem trochę CV i wiem, że na takie osoby trochę mogą gorzej patrzeć.
Niektórych ludzi nie zrozumiesz ¯\_(ツ)_/¯
@armandosek83: za dużo pieniędzy mu zaproponowaliście i obsrał zbroję. Prawdopodobnie w jego głowie zadziałał taki mechanizm, że np jeśli teraz pracuje za 4k i ma 5 letnie doświadczenie (przypuśćmy) i czuje się w miarę specjalistą w tym co robi a ma dostać 8k ale sam wewnętrznie czuje się nie do końca pewny siebie to będą od niego wymagać 2x więcej niż w obecnym #!$%@? i gość nie wytrzymał ciśnienia.
Jakbyś mu
statystyczny dobry programista IT to introwertyczny gość chodzący w swetrze i żywiący się beleczym, z poważnymi problemami w kontaktach międzyludzkich. Weź to pod uwagę i daj mu drugą szansę, dla odmiany nie kłądąc nacisku na "największy bank", "wypływasz facet na szerokie wody", "świat stoi przed tobą otworem" tylko raczej "praca zdalna", "tylko ty i komputer", "dobre zarobki", "stabilna sytuacja". Chwyci, tylko musi do tego dojrzeć.


@Jarek_P: Otóż to! Jak chcesz żeby
@armandosek83: znam podobną historię, aczkolwiek w tym wypadku robota miała być załatwiona po znajomości. Koleś miał się przyuczyć podstaw pewnego niszowego softu, miał na to 2 miesiące, po tych dwóch miesiącach dostałby umowę o pracę na ponad 2x minimalną krajową + dopłatę do czynszu. Miała być to jego pierwsza "poważna" praca. Czasu na naukę miał w opór bo był od dłuższego czasu bezrobotny (wcześniej tułał się po jakichś Januszexach) i narzekał