Wpis z mikrobloga

Rok temu na jakieś grupie na FB (lub nawet tutaj) 20-letni koleś pytał się jak zostać programistą PL/SQL.
Poleciłem mu dobrą książkę Feuersteina i kazałem zrobić kurs, ale nie weekendowy tylko kilkutygodniowy.
Trochę mu opowiedziałem o tym jak wygląda ta praca i obiecałem pomoc w znalezieniu pierwszej pracy.
Minął rok i koleś się odezwał, że zrobił kurs, a książka bardzo mu się podobała.
Akurat tego samego dnia rekrutowałem dwie osoby u mnie w pracy, które wypadły bardzo słabo.
Zacząłem mu zadawać pytania jak na rekrutacji. Odpowiedział na większość, lepiej niż koleś którego rekrutowałem na seniora.
Podnieciłem się, że może są jeszcze na tym świecie dobrzy programiści. Opowiedziałem o tym szefowej, która poprosiła o jego CV. Specjalnie dla niego zrezygnowano z min 2 lat doświadczenia w wymaganiach. Rozmowa kwalifikacyjna miała być tylko formalnością.
Stanowisko Junior PL/SQL Developer w jednym z największych banków świata. Praca zdalna. A jak chce na miejscu to biuro jest w Browarach Warszawskich. Stawka to 1,5-2 średnie krajowe na początek. Po 3 latach byłoby 15k.

A teraz najlepsze. #!$%@? nie odebrał 4 telefonów od HR, ani nie oddzwonił.
Pytam się go co się stało. Może numer źle podał.
A on mi mówi, że nie jest pewny, może jeszcze nie teraz.
Z nerwów zablokowałem wiadomości od niego.

Nie wiem co o tym myśleć. Przecież tak trudno jest zacząć, a on miał wszystko na tacy.

No i teraz on nadal pracuje w szpitalu i instaluje drukarki, a my musieliśmy zatrudnić laskę co ma 2 lata doświadczenia i nie wie jak używać kolekcji (a i tak była najlepsza).

Mądry koleś, a jednocześnie taki głupi.
Naprawdę szkoda bo ma wiedzę, ale będzie mu bardzo ciężko zacząć bez doświadczenia.
  • 191
@Swiezak__93przyszlyAlpha: @mc43r4:
1. Najpierw SQL. I tu najlepiej jest przygotować się i zdać 1z0-071.
- Przeczytać - OCA Oracle Database SQL Exam Guide (Exam 1Z0-071) Steve O'Hearn
W książce są przykłady powtarzające się na egzaminie.
Potem wykupić listę pytań, ale nie tysiące pytań z błędami (czego pełno w necie)
tylko np. Kaplana (https://www.kaplanlearn.com).
- Ćwiczyć na - https://livesql.oracle.com/
- Przykłady ZAWSZE sprawdzaj w dokumentacji Oracla
https://docs.oracle.com/en/database/oracle/oracle-database/index.html
To bardzo
armandosek83 - @Swiezak_93przyszlyAlpha: @mc43r4: 
1. Najpierw SQL. I tu najlepiej j...

źródło: comment_1644561031RSHztYxfZmY5kMN4E82g3u.jpg

Pobierz
@Swiezak__93przyszlyAlpha jeśli ogarniasz angielski to dokumentacja Oracle'a w formie książkowej na początek jest ok. Przeczytaj Database Concepts i zobaczysz czy Ci odpowiada. Zresztą tam znajdziesz odniesienia do innych tematów, jak pl/SQL czy SQL, a później SQL tuning i Database tuning. Samo napisanie kodu to początek, trzeba rozumieć jak robić to optymalnie w środowisku bazodanowym. Myślę, że ogarnięcie samego SQLa to podstawa: joiny, rozumienie czym jest null, funkcje analityczne, zapytania skorelowane. A przede
Ja miałem podobna akcję. Kiedyś pracowałem z takim ziomeczkiem w moim wieku w bankowości. Polski bank to raczysko jakich mało. Kiepska kasa, wodzenie za nos w sprawie awansów, #!$%@? atmosfera, ogólnie przegranych kilka lat tam siedząc. Obaj mieliśmy smykałkę do IT i ja opracowałem kilkumiesięczny plan migracji z bankowości do IT. Najpierw zgłosiłem się do specyficznego projektu w starej robocie, żeby nabrać doświadczenia komercyjengo. Projekt (webappka) zrobiłem w 2,5 miesiąca z sukcesem.