Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@astri: swiatla działają więc stop nie obowiązuje bo jest nizej w hierarchii. cytując za Zbigniewem Dealerem: "art. 5 ust. 3 ustawy, stanowiący, że Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu. A zatem, jeżeli czynna jest sygnalizacja świetlna [...] jadący stosuje się tylko do jej wskazań, pomijając regulacje wynikające ze znaku B-20 “stop”."
@astri: tego typu sytuacje (swiatla + znak stop) spotkasz chyba najczesciej w niebezpiecznych miejscach i z tego co pamiętam instruktor mowil mi, ze chodzi o to, aby zawsze bylo tam cos co co sprawi, ze sie zatrzymasz, jesli sygnalizacja by padla, to wtedy patrzysz na znak stopu, jesli dziala, to nie zatrzymujesz sie juz, wiele osob mysli, ze sygnalizacja jest dla pasow i dlatego zatrzymuje sie przed stopem i jest to
@zgubiles_sie_jelonku: mnie zawsze instruktor uczył, że STOP zawsze oznacza STOP ale to było kilkanaście lat temu, jeżeli to nie byłby skręt w prawo a jazda na wprost i dłużej by się zielone świeciło i przejeżdżam na zielonym i jest STOP to pewnie automatycznie ktoś mi w dupie parkuje
@astri: Polskie prawo drogowe to jest jedno wielkie iks de i tego typu rozbieżności w interpretacji przepisów jest znacznie wiecej. Kierunkowskaz na rondzie jest chyba tego najlepszym przykladem. Od 20 lat chyba instruktorzy roznia tego ucza i podobno mozna poznac, z ktorej czesci Polski kto pochodzi w zależności od tego jak tego kierunkowskazu na rondzie uzywa.
Ten stop jest tam po to, bo najprawdopodobniej w nocy jest wyłączona sygnalizacja w tym miejscu, ponieważ jest wtedy mniejszy ruch i nie potrzeba czekać całego cyklu świateł gdy nic nie jedzie. A miejsce jest stykowe w jakiś sposób, niebezpieczne. Nie obowiązuje ten znak jednak w momencie, gdy sygnalizacja jest włączona.
@bary94pl:

Ten stop jest tam po to, bo najprawdopodobniej w nocy jest wyłączona sygnalizacja w tym miejscu, ponieważ jest wtedy mniejszy ruch i nie potrzeba czekać całego cyklu świateł gdy nic nie jedzie.


Generalnie na każdym skrzyżowaniu, na którym są światła, są również znaki A-7 / STOP na drogach podporządkowanych i D-1 / A-6 na drogach z pierwszeństwem.
Pewnie są jakieś skrzyżowania równorzędne z sygnalizacją, ale to rzadkość.

@zgubiles_sie_jelonku:

tego
@reksiuzgdyni: Robilem kurs w jednym miescie. Mialem dwóch instruktorow. Obaj byli policjantami (a jakze). Jeden twierdzil, ze rondo nie jest skrzyzowaniem i dlatego nie wlaczamy na nim kierunkowskazu, wlaczamy go tylko przy zmianie pasa i zjezdze. Drugi twierdzil, ze rondo jest skrzyżowaniem i kazal mi wlaczac kierunkowskaz przy dojezdzaniu do ronda, wylaczac go wjezdzajac i znowu wlaczac zjezdzajac z ronda. Poczytaj o wyroku WSA w Gliwicach w tej sprawie, ale miej