Wpis z mikrobloga

25 lvl, nieco ponad 30k oszczędności. Póki co nie mam długiego stażu pracy, staram się rozwijać. Szkoda mi wydawać tę kasę, ale ile można oszczędzać? Zaraz i tak inflacja zje. A w głowie od czytania tych wszystkich rzeczy mam myśli o wkładzie własnym, ale przez najbliższe 5 lat nie mam raczej zamiaru nic kupować.

+Różowa ma podobną kwotę.

Myślicie, że wydać z połowę z tego, zainwestować w siebie, częśćprzeznaczyć na przyjemności? Czy dalej odkładać. Kasa raczej będzie większa w ciągu kilku lat, ale zastanawiam się ile będę później odkładać.

#pieniadze #inwestycje #nieruchomosci #niebieskiepaski #rozowepaski #pytaniedoeksperta
  • 24
@symetrysta: Szczerze to nawet nie tyle co odkładam sam, po prostu sobie odmawiam, nie mam zachcianek, mało wydaję i tak w rok 10k się zrobiło samo. Na urodziny i święta dostaję zazwyczaj bony do sklepów, gdzie kupują ubrania i buty XD

Resztę zachcianek jestem bez problem uw stanie z pensji sfinansować, bo sport nie jest drogi, a na wakacje i tak jeżdżę.
@Miszcz_Joda: No tak, ale jak nie chce sobie odmówić studiów podyplomowych czy kupna nowego laptopa, samochodu (potrzebna wymiana w ciągu roku na pewno), to kasa i tak się skurczy. Mam sobie odmawiać? No tak średnio. A nuż za kilka lat będę żałować, bo kasa będzie, a czasu się nie cofnie za to, żeby wydać za wczasu na coś dobrego.
trzymasz to w złotówce? Jesteś albo głupi, albo odważny, albo to i to. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@symetrysta: Co jest dziwnego trzymanie kasy w gotówce? Sa ludzie którzy trzymają wiecej i kupują mieszkania za 800k za gotowke. 30k zlotych to jakies śmieszne oszczędności.
@Sok_Mandarynkowy: warto oszczędzać nawet przy niewielkich zarobkach. Zrobi to w Tobie dobre nawyki na przyszłość. Ja oszczędzałem nawet jak lata lata temu zarabiałem 7zł/h, teraz też oszczędzam, a raczej nie mam na co wydawać już, także trochę się to zmieniło. W tej chwili kupując cokolwiek bardziej zastanawiam się czy naprawdę użyję tego kilka razy i czy tego potrzebuję. Jeśli nie to nie kupuję.
@Sok_Mandarynkowy: Odkładaj dalej, ale nie zapomnij też o wakacjach raz na jakiś czas, żebys korzystał z życia. Zaplanuj sobie kwotę na wczesną emeryturę, tak żebys nie musiał już pracować, wydając w miarę ustalony budżet co miesiąc i zbieraj do tej kwoty. Nie ma sensu pracować do emerytury zaplanowanej nam przez państwo
@Sok_Mandarynkowy: Bardzo Ci polecam przeczytać "Finansowa Forteca" Marcina Iwucia. Książka niestety gigantyczna bo 800 stron ale na prawdę przydatnej wiedzy. Na pewno nie warto trzymać tego w skarpecie.
Ja osobiście jak chcę po prostu przetrzymać kasę i żeby inflacja bardzo nie zjadła to kupuje obligacje indeksowane inflacją na 10 lat. W takim wypadku prawie zawsze jest się ponad inflację, nawet jak wykupisz np w 4 roku. To nie jest porada inwestycyjna