Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki z #programowanie

Czy moglibyście podzielić się swoimi przemyśleniami odnośnie tego jak z #programista15k przeszkoczyć na #programista30k ? (mówię tutaj o zarobkach "na rękę")

Proponuję zebrać w tym wpisie wszystkie pro-tipy, które mogą przyczynić się do przeskoczenia na stawki powyżej 200 zł netto/h lub odpowiedniki tych stawek w innych walutach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To może ja zacznę:
- płynny angielski pozwalający na swobodną rozmowę nie tylko na tematy techniczne
- uczestnieczenie w wielu procesach rekrutacyjnych jednocześnie
- dobieranie pracodawcy również pod względem oczekiwanego kierunku rozwoju
- certyfikaty mogą pomóc
- obranie kierunku typu architekt/tech lead
- poszukiwanie pracy w zagranicznych firmach na zagranicznych stronach (fully remote)

Teraz czekam na komentarze od Was - wierzę, że każdy ma swoje przemyślenia na ten temat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 70
2. Ekspert w swojej domenie ktory rozwiazywal problemy zwiazane ze skalowalnoscia, nikogo nie obchodzi ze od 8 lat siedzisz w software housach i klepiesz crudy oraz serwisy w ktorych liczbe requestow na sekunde moge policzyc na palcach jednej reki.


@zarev: Tego mi właśnie zabrakło w wyliczance OPa.
@a5f5c1: Mam te twoje magiczne 30k, stack taki jak w profilu, nie jestem programistą, kimś na wskroś architekta i leadem całego zespołu. Ogarniam projekty w PL,EMEA. potrafię rozmawiać z ludźmi; i z klientem bezpośrednio i z PMami, nawet jak mnie nie lubią to przynajmniej szanują i przychodzą z kolejnymi; jedna tylko menda się obraziła i zrobiła aferę na całą firmę i że ze mną to już nie chce pracować ;) generalnie
@zarev: dzięki wielkie za porady! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

wpiszcie ze jestescie zainteresowani kontraktami remote


1. Jakiś pro-tip w jakim miejscu najlepiej to wpisać i w jaki sposób to podkreślić?

2. Czy masz jakiś sprawdzony sposób na odpowiedź na pytanie "dlaczego chce Pan zmienić pracę?" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
nie obrażaj xD bezpośrednio w firmach na zachodzie kwoty które mi proponowano i za które pracują znajomi raczej nie przebijają 60e.

Pewnie jesteś po prostu lepszy ;)


@DildoShwaggins: kontrakty w Londynie to 500-700 GBP/pd. Trzeba się tylko zakręcić odpowiednio.
@a5f5c1:

1. w sumie najlepiej podczas pierwszych 2-3 wiadomosci z rekruterem co do Ciebie napisze
2. Skup odpowiedzi w temacie checi rozwoju i zrobienia nastepnego kroku w karierze, jezeli jestes krotko w firmie to mozesz powiedziec cos w stylu ze w projekcie do ktorego Cie zatrudnili ucieli finansowanie i niestety zakres obowiazkow i scope ktory Ci obiecali na rozmowie okazal sie duzo mniejszy. Zasadniczo masz byc pozytywny i *nigdy* nie mowic
80k EUR na B2B, aka ~40 EUR/h.


@zarev: 40 eur na h to ok 200 pln na h, czyli niecałe 30k miesięcznie, to rozumiem, że to 80k EUR to w skali roku?
no to z 45k PLN/m, w polowie drogi ( ͡° ͜ʖ ͡°) sporo firm z AMS/Brukseli/Londynu/Dublina jest w stanie zaplacic wiecej dla remote kontraktorow


@zarev: tego nie byłem świadomy. Dobrze wiedzieć
@fegwegw: Zapewne tak jest i nie przeczę. Oprócz roboty w IT mam co robić i na czym zarabiać wiec się nie spinam, a wszystkim którzy koszą taką kasę gratuluję; za nic tego nie dostają :)
@zarev stawki 80-90e mamy w umowach z firmami w emea jako podwykonawca, więc jak najbardziej wierzę, że można dostać tyle i więcej bezpośrednio.