Wpis z mikrobloga

  • 86
509 + 1 = 510

Tytuł: Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje jak być wolnym i odmienić własne życie
Autor: Ichirō Kishimi
Gatunek: filozofia, etyka
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788375796025
Wydawnictwo: Galaktyka
Liczba stron: 264
Opis książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4552043/odwaga-bycia-nielubianym-japonski-fenomen-ktory-pokazuje-jak-byc-wolnym-i-odmienic-wlasne-zycie

Moje wrażenia:
Podtytuł “Japoński fenomen, który pokazuje, jak być wolnym i odmienić własne życie” - ale z Japonią ma tyle wspólnego, że książka została napisana przez Japończyków. Tak naprawdę traktuje o filozofii Adlera (który był Austriakiem).
O książce dowiedziałam się przypadkiem (znajomy opublikował post na FB), spodobał mi się tytuł. A że nie czytałam nigdy książek filozoficznych - czemu by nie spróbować?

Podoba mi się forma książki: rozmowa filozofa z młodym chłopakiem. Całość jest podzielona na rozdziały w taki sposób, że jeden rozdział = jeden wieczór rozmowy (pięć spotkań). Mężczyźni spotykają się co jakiś czas, więc młody ma czas na przemyślenia. A jest nad czym myśleć, bo filozof totalnie przestawia jego wizję postrzegania świata.
Podejrzewam, że czytelnicy, którym nie jest obcy twórca psychologii indywidualna Alfred Adler, nie znajdą w książce nic nowego / odkrywczego.
Mnie najbardziej zainteresowała koncepcja braku istnienia traum oraz tego, że wszystko ma swoje cele, a nie przyczyny. Ciekawe jest też to, że źródłem wszystkich (dosłownie!) problemów są relacje interpersonalne.
Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, koncepcje poparte są konkretnymi przykładami z codziennego życia. Ważniejsze pojęcia czy aspekty filozofii Adlera są wytłuszczone, co pozwala na wyłapanie najistotniejszych elementów.

Proste i uniwersalne koncepcje Adlera mają tę cechę, że z jednej strony wydają się mówić o sprawach oczywistych, z drugiej zaś można je traktować jako całkowicie nierealnie, idealistyczne teorie.


Osobiście zgadzam się z punktem widzenia filozofa (jak np. z tym, że lepiej porównywać się do idealnego obrazu samego siebie niż do innych czy że każdy jest kowalem swojego losu). Ale oczywiście są również aspekty, które wydają mi się oderwane od rzeczywistości, na które ciężko patrzeć w ten sposób (np. że pochwały / pragnienie uznania są złe).

Lektura wymusiła na mnie (jak na młodzieńcu) sporo przemyśleń. Próbuję uświadamiać sobie, że wszystko, co się dzieje ma jakiś cel, a nie skupiać się na przyczynach. Jeśli przydarzą mi się sytuacje opisane w książce - postaram się podchodzić do nich zgodnie z filozofią Adlera. A do książki (tej lub innej traktującej o psychologii indywidualnej) na pewno wrócę w przyszłości.

Podobno potrzeba połowy przeżytych lat, aby w pełni pojąć psychologię Adlera i wykorzystać ją do zmiany stylu życia. Czyli nieco po pięćdziesiątce dam znać, jak mi poszło xD

#bookmeter #czytajzwykopem #psychologia #filozofia #filozofiabookmeter #etykabookmeter
faramka - 509 + 1 = 510

Tytuł: Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pok...

źródło: comment_1643875871nAX12bbhRu562aOt7dcp33.jpg

Pobierz
  • 13
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura obyczajowa, erotyczna
Liczba stron książki: 264

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Plan na miłość czyli jak stworzyć fajny związek (Ury Logan)
2\. Cele! Zdobędziesz wszystko czego pragniesz (Tracy Brian) - najnowsza recenzja usera
@faramka brzmi ciekawie, bedzie czytane, dzieki

Dawno nie czytalem nic takiego, ostatnio moze z 10-15 at temu wpadla mi w rece drobna ksiazka "I ty mozesz zistac wrozka" ktora sporo zmienila w moim postrzeganiu swiata, mimo ze po czesci traktowala o horoskopach w ktore w ogole nie wierze. Ale z tego co pamiętam to bylo tylko ostatnie pare stron. Reszta to tez filozofia. Ktos zostawil ja w metrze z dopiskiem, ze ma
bizonsky - @faramka brzmi ciekawie, bedzie czytane, dzieki

Dawno nie czytalem nic ta...

źródło: comment_1643890154YBCqoO5F5YkKQHSdZ6wC0B.jpg

Pobierz
Ktos zostawil ja w metrze z dopiskiem, ze ma nadzieje ze tak jak jemu pomoze ona w zyciu, czy cos w tym stylu. Potem tez ja komus dalem, taka historia.


@bizonsky: nieźle (ʘʘ)

Nie pamiętam, żebym widziała na LB tak niską ocenę ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

@faramka XD nie wiem, mlody bylem, moze jest rzeczywiscie slaba tylko mialem jeszcze tak malo w glowie ze jednak zbalazlem w niej pewne wartosci, nie pamietam jej juz tak dobrze

pamietam tylko ze zrobila na mnie duze wrazenie i na pewne rzeczy w relacjach międzyludzkich przestalem patrzec zerojedynkowo, ale moze efekt nasilila tez sama dedykacja, nie pamietam