Wpis z mikrobloga

Hej, w 2021 roku rozliczałem się ryczałtem 15%. Ponieważ jak to w pracy developera sporą część czasu przeznaczam też na projektowanie i testowanie, mam świetny pomysł że od tego roku będę rozliczał powiedzmy 60% faktury na ryczałt 12%, a pozostałe 40% ze stawką 8.5%. Czy mogę tak zrobić? Obie pozycje na fakturze muszą się nazywać mniej więcej "usługi związane z prodkucją i utrzymaniem systemów komputerowych" (tak muszę wg umowy).
Edit: Te 60% ustalam sobie uczciwie sam (bo po co miałbym kłamać). Mogę też ten procent wyliczyć ze storypointów w storiesach no ale i tak nikt nie będzie miał w nie wglądu.
#programista15k
  • 8
@Creamfields: możesz ale bądź przygotowany na pokazanie zestawienia które uwiarygodni że 60/40 to rzeczywisty podział. Jak macie jakiś system i są tagi to bym tego użył żeby to się wygenerowało na koniec miesiąc. Legenda ze TAG A to jedna lista zadań
TAG B to inna lista zadań
jedne pod 8,5% a drugie pod 12% i masz podkładkę.

Takie cos raczej się nie przyda ale warto mieć, ryzyko kontroli obstawiam bardzo niskie,
@Creamfields: troche sie zaglebialem w ten temat i szczerze to nie bardzo widze to rozbijanie, mimo ze juz pare osob o tym pisalo. Jak programujesz i to oprogramowanie testujesz, to jest to moim zdaniem "dzialalnosc zwiazana z oprogramowaniem" dosc jasno i nie wiem czy nawet rozbicie tego na fakturze by przeszlo przy kontroli. Jesli chodzi o polskie urzedy to w sumie #!$%@? wie i watpie ze sie znajdzie ktos kto ci
@Creamfields: w razie kontroli to ty masz udowodnić skarbówce że tyle pracy poświęcałeś na każdą z pozycji FV. Zrób sobie dobrą podkładkę pod to, np listę tasków itp, z rozbiciem na godziny. Może nie przyjdą, ale jeśli tak to lepiej mieć cokolwiek by się bronić niż nic, bo skarbówka wlepi karę i zadowolony urzędas pójdzie podliczać premię ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Creamfields: radziłbym przeliczyć ile faktycznie zyskasz na tym ze 40% będziesz miał po 3,5% mniejszym podatku w stosunku roku i czy to opłaca się mając z tylu głowy ze urząd może się dowalić do 5 lat wstecz do tego. I nieważne wtedy jaka jest prawda, tylko musisz udowodnić czemu dokładnie 40% co miesiąc a nie np 45 albo 37
@Creamfields: polecam sie zapoznac https://www.prawo.pl/podatki/informatycy-wspomagajacy-programistow-jaka-stawka-ryczaltu,513124.html

Zaznaczyć również należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie uzyska Pan przychodów ze świadczenia innych usług (w szczególności usług związanych z oprogramowaniem) wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@a4z4a4: to jest troche bez sensu, bo to jest sprzeczne z tym, że poszczególne usługi podlegają innej stawce ryczałtu, i jest też sprzeczne z innymi wydanymi interpretacjami. Myślę że niewiele osób może coś faktycznie doradzić dopóki nie będzie kontroli.

@Creamfields ja zamierzam wpisywać usługi związane z oprogramowaniem i usługi niezwiązane z oprogramowaniem i dołączać kody pkwiu do pozycji
@Tasartico7: no dokladnie, wyzej tez pisalem, ze poki kontroli nie bedzie to sie nie dowiesz co wedlug widzimisie fiskusa jest ok, a co nie. Dlatego trzeba uwazac i sobie policzyc czy gra jest warta swieczki. A to ze jedna interpretacja jest sprzeczna z inna to tez nic nowego xD
jeżeli faktycznie nie uzyska Pan przychodów ze świadczenia innych usług ...


https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0115-kdit1-4011-778-2021-1-mk-ryczalt-od-przychodow-185183275

Ten tekst wygląda na copy/paste bo znalazłem sporo innych interpretacji

Z koleji https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kody-pkd-w-it-i-ich-wplyw-na-stawke-ryczaltu

Stawkę ryczałtu ustala się według świadczonej usługi. Oznacza to, że podatnik, który ma prawo do opodatkowania ryczałtem, może stosować różne jego stawki. Nie musi w tym celu wystawiać kilku faktur – osobno dla każdego rodzaju sprzedaży. Ważne jest, aby na fakturze zostały wyszczególnione konkretne pozycje sprzedaży.