Wpis z mikrobloga

Czy tak skonstruowany element infrastruktury drogowej stanowi skrzyżowanie?
Nie jest to zatoka autobusowa, nie ma tam usytuowanego przystanku, nie ma żadnych znaków drogowych, nie jest to droga prywatna.
Takie "coś" jest najczęściej spotykane w niewielkich miejscowościach i wsiach, w których droga kończy się "ślepą uliczką" a taka "zatoczka" służy autobusom i większym pojazdom do zawracania - tak jak pokazuje strzałka.
Czy powinno być to traktowane jako pętla autobusowa? Jeśli tak to dlaczego, bo w sumie nigdzie nie umiem znaleźć definicji pętli? Czy taki element ma może jakąś nazwę opartą na przepisach? A może wjazd i wyjazd do tej "nawrotki" powinno się traktować jako skrzyżowanie?
#przepisydrogowe #polskiedrogi
Pobierz
źródło: comment_1643286381cblaz5xQIhMh1YOpGZPk4I.jpg
  • 7
@pawelpablito: dużo według mnie zależy od oznakowania.
Najczęściej widzę takie miejsca z zakazem wjazdu poza autobusami i wtedy by podpadało pod jakąś pętlę.
Jak nie ma żadnych znaków, to w sumie można uznać, że na krótki odcinku droga robi się dwujezdniowa ¯\_(ツ)_/¯
@radziol88: tu jest kwestia jakiejś definicji, bo nwm czy sam znak "zakaz ruchu poza autobusami" czyni już z takiego miejsca pętlę autobusową czy nie. Np w moim wyobrażeniu, pętla powinna być wyposażona też w przystanek, ale to tylko moja własna definicja, bo w przepisach takiej nie znalazłem XD pewnie jest to kolejna kwestia nieuregulowana w naszych przepisach
tak na chłopski rozum to żeby się tam dostać przecinasz przeciwny pas ruchu (musisz ustąpić samochodom z naprzeciwka) więc skrzyżowanie


@pwn3r: To nie jest argument. Skręcając gdziekolwiek w lewo (w posesję, drogę wewnętrzną, drogę gruntową) przecinasz przeciwny pas ruchu. Przepis o ustępowaniu pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka obowiązuje przy każdym skręcie w lewo - nie tylko na skrzyżowaniu

@pawelpablito: Jeśli jest to droga publiczna o utwardzonej jezdni i ma długość
@reksiuzgdyni: jedyna definicja jaką znalazłem i jest tematycznie powiązana z tematem, ale wg mnie i tak tutaj nie pasuje, to "plac do zawracania samochodów" w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie
tylko że plac taki umieszcza się na zakończeniu drogi a nie przed jej zakończeniem, więc to chyba też nie to