Wpis z mikrobloga

Mirki, chodze sobie na silownie itd. po treningu ide do sałny tam siedze 15 minut po sałnie ide pod prysznic i spłukuje cały pot zimna woda. Teraz pytanie czy to jest zdrowe? Pod zimnym prysznicem jestem okolo 30-40 Sekund w tym czasie serce mi zaczyna tak walic chyba z 200 bpm. Jak myslicie to normalne czy lepiej uzywac letniej wody. #mikrokoksy #zdrowie
  • 8
@wlkp69: właśnie są plotki, że zimna woda to zdrowo. Ale jak czytałem to powinno się zmieniać stopniowo temp ciała. A tak ogólnie to wydaje mi się, że ciężko zbadać czy takie coś jest zdrowe. No bo jak?
@wlkp69:
15 minut saunowania to za długo jeżeli zaczynasz a 30-40 sekund schładzania za krótko. Rozdziel to na dwie sesje po 7-8 minut i schładzaj się od letniej wody, stopniowo idąc w stronę zimniejszej. Nie wchodź pod zimną wodę od razu po saunie, daj sobie kilkadziesiąt sekund. I naucz się oddychać.
I w ogóle to sauna po treningu nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeżeli nie ogarniasz tematu.
@korin_ dokladnie, zimna woda zdrowia doda ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale raz tak mialem ze dostalem zadyszki i slabo mi sie zrobilo wkaldajac glowe pod zimna wode. @bdm_bq dlaczego sauna to zly pomysl? sauna nie pomaga rozluznic miesni i pomaga przy zakwasach? kiedy sauna jest dobrym rozwiazaniem, przed treningiem?
@wlkp69:
nie wiem jak trenujesz, ale jeżeli w miarę ciężko i do tego saunujesz w dłuższej sesji nie mając z tym doświadczenia, to raz że obciążasz dodatkowo układ sercowo-naczyniowy, a dwa, że prawdopodobnie będziesz się odwadniać. Anabolizm i regeneracja wymagają dobrego nawodnienia. Sauna nie jest złym pomysłem, jeżeli masz świadomość co i jak, chociaż i tak nie jestem fanem długich sesji bezpośrednio po treningu. Zacząłbym od saunowania np 2x w tygodniu
@wlkp69: Odpowiednio przeprowadzony zabieg w saunie prosto po intensywnym treningu jest zakazany z fizjologicznego punktu widzenia. Obniża on Twoją sprawność psychoruchową co przekłada się na gorszą regenerację ogólną organizmu. Przed treningiem więc nie bardzo, bo obniży Twój "performance". Najlepiej w dzień wolny od treningu, ew. w ten sam ale minimum kilka godzin po nim.
Pierwsze zabiegi powinni być wykonywane w seriach 2-3 po 6-12 minut w zależności od stopnia zatłuszczenia (tłuszcz
@wlkp69: Co do sauny po treningu to czasem chodzę, ale wtedy celowo robię trochę mniej obciążający trening. Po ciężkim treningu, do tego dłuższe sesje w saunie organizm strasznie dostaje po dupie. Problem ze snem, problem z obudzeniem się, cały kolejny dzień zmęczony, nie polecam.