Wpis z mikrobloga

Kilka porad powiązanych z bezpieczeństwem. #od0dopentestera

1. Ustaw limity na usługi premium. Wyłącz WAP Billing.
2. Gdy sprzedajesz coś na portalach ogłoszeniowych - kup nowy starter do tego celu lub wykup usługę ekstra numer.
3. Nie klikaj w żadne linki z SMSów. Duże firmy nie powinny ich wysyłać.
4. Możesz sprawdzić po numerze rejestracyjnym czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC.
5. Wykup usługę Alerty BIK. A jeśli nie starasz się o kredyt - włącz zastrzeżenie kredytowe.
6. Załóż konto w systemie e-sąd.
7. Złóż w banku dyspozycję na wypadek śmierci oraz zadbaj o cyfrowy testament.
8. Zanim przyłożysz kartę płatniczą do terminala - sprawdź kwotę, która się na nim wyświetla.
9. Włącz U2F lub 2FA tam gdzie to możliwe.
10. Zacznij korzystać z menadżera haseł.
11. Certyfikat SSL nie oznacza, że strona jest bezpieczna.
12. Dodaj listę ostrzeżeń cert.pl do swojego adblocka.
13. Wyłącz makra w pakiecie Office.
14. Przed zakupem w nowym sklepie sprawdź o nim opinie. Gdy brak regulaminu, adresu czy danych kontaktowych - przemyśl zakup dwa razy.
15. Załóż konto w serwisie Have I Been Pwned.
16. Przed wrzuceniem zdjęć do Internetu na własnej stronie - warto usunąć z nich dane EXIF.

Więcej w filmie: wskazówki zwiększające bezpieczeństwo.
Możesz też pobrać plik PDF.

PS. Jeśli materiał Ci się spodobał - tutaj link do Wykopu.

Jeśli interesujesz się bezpieczeństwem - sprawdź mój zbiór stron powiązanych z security i newsletter.

#technologia #nauka #ciekawostki #informatyka #gruparatowaniapoziomu #nauka #security #bezpieczenstwo
KacperSzurek - Kilka porad powiązanych z bezpieczeństwem. #od0dopentestera

1. Usta...
  • 155
  • Odpowiedz
@KacperSzurek: to jest strona gdzie mozna zastrzec pesel jezeli sie nie chce korzystac z zadnych pozyczek, kiedys mialem skradziony dowód, ma jeszcze date waznosci 2 lata, mam nowy dowód ale na ten stary juz ktos probowal kiedys brac pozyczke, musialem to odkrecac, warto z tego skorzystac?
  • Odpowiedz
@gl4ss:

zeby miec pewnosc ze korespondencja dotrze do Ciebie. Ktos sprzedal Twoj przedawniony dlug.Idzie z tym do esadu (bo postepowanie krotkie i tanie). Podaje Twoj stary, falszywy adres. A Ty dowiadujesz sie o wszystkim po tym jak komornik wszedl na konto bankowe.


To najpierw trzeba mieć długi. Mimo wszystko sąd raczej oleje. Założyłem sprawę, pozowałem gościa, załączyłem wszystkie dowody - sprawa umorzona.
  • Odpowiedz
lub wykup usługę ekstra numer


@KacperSzurek: @zjadlbymbanana: Z tym Ekstra Numerem od Orange to chyba jest jakaś podpierdółka. Chciałem to włączyć kiedyś (na potrzeby takich weryfikacji jak wypok), ale w praktyce okazało się że usługa nie istnieje, a na infolinii nie wiedzieli po co istnieje strona z opisem usługi ¯\_(ツ)_/¯

Jak by się komuś nudziło można sprawdzić czy to działa.

Jak coś, inni operatorzy też mają podobne usługi, np. https://www.play.pl/uslugi/xtra-numer/
  • Odpowiedz
@AshtarPL: albo dane osoby i np. falszywa fakture, umowe. Wydaj wpierw troche grosza na papuge - radce prawnego zeby Tobie sprawe poprowadził. Tylko jak dluznikniemamajatku to jeszczemozesz udupic pare zlotych.
  • Odpowiedz
@gl4ss: siedzi w UK, więc nie ściągną. Z esądu napisali, że sprawę założyć w sądzie rejonowym, początek covida więc też jakoś można było online ale nie warto.
Pożyczył typ ode mnie hajs, spisana umowa bo przez finansowo chyba nawet to było i 100 zł nie oddał. Więc luz, tylko w rejonowym dowodów tyle samo bym miał, nie ściągną bo UK i jedynie miałby problem jakby wrócił do PL.
Nie wiem jak
  • Odpowiedz
@KacperSzurek: Czemu wszyscy polecają menadżery haseł? Nie bezpieczniej mieć je w głowie, zamiast trzymać wszystko w jednym miejscu i ryzykować że w przypadku włamania ktoś będzie miał dostęp do wszystkich jednocześnie?
  • Odpowiedz
@AshtarPL: zeby nie zamieniac ciage funtow na zlotowki zalozy konto w banku lub ktos z rodziny mu umrze i bedzie mial spadek. To wtedy wyrok moze sie przydac albo sciagalnosc dlugow z uk sie zwiekszy. A tak za jakis czas dlug sie przedawni.
  • Odpowiedz
Z tego co wiem to jak ktoś założy Ci sprawę to może podać jaki kolwiek adres zamieszkania (błędny) wtedy nie dostaniesz powiadomienia o sprawie, nie stawisz się na niej i ją przegrasz - tak, wiem absurd. Ale jak masz konto to dostaniesz chociaż powiadomienie via mail.


@Just666: to nie do końca prawda

zeby miec pewnosc ze korespondencja dotrze do Ciebie. Ktos sprzedal Twoj przedawniony dlug.Idzie z tym do esadu (bo postepowanie
  • Odpowiedz
Przepisy o doręczeniach w postępowaniu cywilnym zmieniły sie na korzyść pozwanych


@ambereyed: Ale do tej pory było tak jak opisałem? Coś sporo afer było właśnie związane z tym iż ludzie o wyroku dowiadywali się podczas wjazdu komornika na konto.
  • Odpowiedz