Wpis z mikrobloga

310 + 1 = 311

Tytuł: Wiersze polskich poetów współczesnych
Autor: Ryszard Matuszewski
Gatunek: poezja
Ocena: ★★★★★★
Wydawnictwo: WSiP
Liczba stron: 240
Są takie tematy w poezji, które z różnych powodów uniemożliwiają mi czerpanie z niej przyjemności nawet, jeżeli warstwie językowej niewiele można zarzucić. Są to na przykład tematy związane z życiem na Podhalu (bo sprzaśniało mi do cna), z wojną (choć tu raczej jedynie te nawołujące do walki - bo inaczej jest np. z "Dwie krople" Herberta) czy z propagandą polityczną.

Fakt, że w tym tomiku sporo jest utworów wpadających w jeden z tych trzech tematów - a czasem, o zgrozo, łączących w jednym utworze więcej, niż jeden z nich - jest głównym powodem tego, dlaczego z tak umiarkowanym entuzjazmem oceniam tę antologię.

Niemniej jednak zbiór prac rozmaitych poetów pomógł mi poznać zarówno zupełnie nowych, interesujących autorów - jak Antoni Słonimski czy Urszula Kozioł - jak i przypomnieć mi moją już trochę zakurzoną miłość do twórców takich, jak Tuwim, Szymborska, Gałczyński, Białoszewski, Herbert i Baczyński.

Na plus przyjemny, typowy książkom sprzed kilku dziesięcioleci papier, na którym bardzo przyjemnie pisze się namarginesowe notatki.

#bookmeter #poezja #literatura #jezykpolski #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem #czytajzwykopempoezje #poezjabookmeter
S.....n - 310 + 1 = 311

Tytuł: Wiersze polskich poetów współczesnych
Autor: Ryszard ...

źródło: comment_1642580376ZqRkkQ9upJRFRRq7sbOWWD.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach