Wpis z mikrobloga

Niezłą zmyłą w świecie techniki jest sprzedawanie skroplonego propanu pod nazwą... sprężone powietrze (pic rel).

Czyli niekoniecznie świadomy czegokolwiek konsument, trzyma w ręku puszkę na której przeczyta niewinnie brzmiące "sprężone powietrze", podczas gdy w rzeczywistości trzyma w ręku pojemnik z wysoce wybuchowym, łatwopalnym, duszącym, skroplonym propanem.

W dodatku bez nadania propanowi charakterystycznego "cebulowego" aromatu, który stosuje się w instalacjach w których chodzi o alarm przed wyciekiem gazu, czy niezamierzonym wypływem. Ten zapach kojarzony przez większość ludzi jako "zapach gazu" w istocie jest tylko dodanym celowo aromatem, co działa w drugą stronę - wielu ludzi nie kojarzy że coś co nie pachnie tą "cebulą" może być wybuchowym gazem i usypia czujność.

W instrukcji istotnie znajduje się symbol "niebezpieczeństwo", a opis mówi o skrajnej łatwopalności, jednak sama nazwa handlowa produktu może sugerować coś zupełnie innego.

Ciekawe ile było wypadków związanych z tym że ktoś użył nieprawidłowo tego typu produktu (bo jest to powszechna na rynku nazwa na propan do takich celów) spodziewając się tam sprężonego powietrza? Np. do rozniecenia ognia, paląc papierosa, próbując tym oddychać, czy rozpylając w zamkniętym pomieszczeniu niebezpiecznie dużo tego gazu.

W każdym razie gdyby ktoś nie wiedział, to już wie :)

#technika #bhpfailure #bhp
Pobierz
źródło: comment_1642332832e9o642BSWN33VpLddJ61z6.jpg
  • 36
@SmakoszKotow

@cadet: bo puszkę trzeba trzymać prosto, a końcówka nie może dotykać powierzchni


Nie używałem powietrza na włączonym zasilaniu. Wydaje mi się, że skumulowała się duża ilość gazu w obudowie i to spodowowało zapłon
zamiast tego polecam czyszczenie kompa kompresorem, minus taki ze trzeba odłączyć wszystko i na zewnątrz z nim wyjść, no i mieć kompresor
@hellfirehe: Niedawno mnie kolega z pracy uświadomił, tak to bym sobie dal rękę uciąć że to jest właśnie sprężone powietrze. No i teraz bym #!$%@? nie miał ręki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Swoja droga wie ktoś może dlaczego nie mogą po prostu sprężyć powietrza do takiej puszki? I w czym taki propan ma przewagę?
@Luck5: obstawiam, ze do sprężania powietrza jest potrzebna energia - nie na darmo w zakładach masz rurkami to puszczane, bo #!$%@? żre dużo prądu i trzeba pod instalację wpinać, bo to się bardziej opłaca.

A w puszce pewnie gdyby nie ta mieszanka to ni #!$%@? nie miałoby takiego ciśnienia. Tylko ja własnie dotąd myślałem, ze własnie może być to "powietrze", a nie jakaś inna mieszanka xDDD
Swoja droga wie ktoś może dlaczego nie mogą po prostu sprężyć powietrza do takiej puszki?


@Luck5: Niekorzystne parametry fizyczne powietrza.

Propan (albo w sumie może to być też butan albo izobutan) utrzymuje się w stanie skroplonym w ciśnieniu (prężność par) które wytrzyma taka puszka - kilku atmosfer.
Dzięki przechowywaniu w stanie ciekłym mieści się dużo tego gazu (w takiej puszce ze zdjęcia ponad 200l).

Żeby przechować taką ilość powietrza musiałoby być