Wpis z mikrobloga

Niezłą zmyłą w świecie techniki jest sprzedawanie skroplonego propanu pod nazwą... sprężone powietrze (pic rel).

Czyli niekoniecznie świadomy czegokolwiek konsument, trzyma w ręku puszkę na której przeczyta niewinnie brzmiące "sprężone powietrze", podczas gdy w rzeczywistości trzyma w ręku pojemnik z wysoce wybuchowym, łatwopalnym, duszącym, skroplonym propanem.

W dodatku bez nadania propanowi charakterystycznego "cebulowego" aromatu, który stosuje się w instalacjach w których chodzi o alarm przed wyciekiem gazu, czy niezamierzonym wypływem. Ten zapach kojarzony przez większość ludzi jako "zapach gazu" w istocie jest tylko dodanym celowo aromatem, co działa w drugą stronę - wielu ludzi nie kojarzy że coś co nie pachnie tą "cebulą" może być wybuchowym gazem i usypia czujność.

W instrukcji istotnie znajduje się symbol "niebezpieczeństwo", a opis mówi o skrajnej łatwopalności, jednak sama nazwa handlowa produktu może sugerować coś zupełnie innego.

Ciekawe ile było wypadków związanych z tym że ktoś użył nieprawidłowo tego typu produktu (bo jest to powszechna na rynku nazwa na propan do takich celów) spodziewając się tam sprężonego powietrza? Np. do rozniecenia ognia, paląc papierosa, próbując tym oddychać, czy rozpylając w zamkniętym pomieszczeniu niebezpiecznie dużo tego gazu.

W każdym razie gdyby ktoś nie wiedział, to już wie :)

#technika #bhpfailure #bhp
hellfirehe - Niezłą zmyłą w świecie techniki jest sprzedawanie skroplonego propanu po...

źródło: comment_1642332832e9o642BSWN33VpLddJ61z6.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@hellfirehe: Pamiętam w technikum mój kumpel upieral się ze to faktycznie powietrze i zrobił głęboki wdech z tej puszki, w 5 sekund stracił przytomność podobnie jak piloci zmagający się w z przeciazeniami xD po minucie się obudził śmiejąc się ze niezła jazda była i mówił ze nie pamiętał że odleciał
  • Odpowiedz
@hellfirehe nie bardzo rozumiem co tutaj jest dziwnego? Większość aerozoli ma palny gaz pędny więc to to wylatuje to mieszanka gazu pędnego i płynu lub gazu który zawiera puszka. . Te co mają nie palny lub są w technologii BoV są raczej rzadkie, a nie są już tak popularne od kiedy wymagania dla nich zostały zrównane z tymi klasycznymi.
  • Odpowiedz
a co mogę kupić do czyszczenia kompa? polećcie markę

faktycznie po odebraniu od kuriera i czytaniu składu był zawsze gaz i nie było mi komfortowo używać tego
  • Odpowiedz
@hellfirehe: W pewnym zakładzie w którym pracowałem było spore zagrożenie pożarowe, było duże parcie na ograniczanie wszelkich czynników ryzyka. Ależ była inba jak wyszło, że jakieś Bożenki z biura zamówiły sobie na firmę karton hehe "sprężonego powietrza" ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
  • 7
@hellfirehe zrobiłem zwarcie w swoim pierwszym komputerze tym powietrzem. Czyściłem kartę graficzną i wiatrak od zasilacza. Nie żałowalem "powietrza" i po całym zabiegu dosyć szybko włączyłem komputer. Mała iskra, wybuch, dym na pół pokoju a ja spanikowany chciałem już dzwonić po straż pożarną ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz