Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć, chciałbym dodać od siebie parę słów a propos #polskilad

Prowadzę JDG, jestem (jeszcze) na liniówce. Moje roczne zarobki to 2-3 mln rocznie. (Tak, tacy też tu są)
Od lat karnie płaciłem 19%, nie wnikając w inne formy opodatkowania. Od paru lat doszło 4% solidarnościówki.
Ok. Dobrze zarabiam, dopłacam.
Jednak przy okazji #polskilad powiedziałem STOP. Nawet nie chodzi o te dodatkowe 4,9 % "składki".
Tylko o "Na Polskim Ładzie stracą jedynie oszuści". Jestem uczciwym człowiekiem, rozumiejącym idee podatków,
i wspólnego dobra.
Skoro jednak jestem wyrzucany poza nawias to ja to p3dole.
Okazało się, że mogę przejść na ryczał. Wyjdę na tym lepiej niż dotychczas, nie mówiąc już o tym jakbym wyszedł na liniówce w 2022.
Wiem, że może brzmieć niewiarygodnie, że zarabiając sporo, nie przyglądałem się ryczałtowi wcześniej. Ale...
serio obciążenia były ok, idee solidarnościówki rozumiałem, a nie przepadam za zmianami.

Znam dużo osób zarabiających podobnie, dla których też był to bodziec do audytu w firmach, i do przemyślenia przyszłości podatkowej.

To tyle, w kwestii "wyrównania obciążeń"
W dpuę bedą bici Ci których PIS uważa za "klasę średnią" a którzy w cywilizowanych krajach, nawet by się o nią nie otarli.
Do tego, podwyżki, inflacja, paliwa, rozdawnictwo, raty kredytów (nie mam żadnych)..
Ja sobie poradzę, reszta musi się szykować na jazdę bez trzymanki.

#polskilad #polskilad #inflacja #ekonomia #jdg

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61de9dadf903de000accf5d7
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 19
Czyli chwalisz się tym, że 'odkryłeś' myk na obejście nowego ładu o którym trąbią na lewo i prawo od kilku miesięcy?


@ATAT-2:
Nie odkrył, wiedział wcześniej. Po prostu zarabiał na tyle dobrze, że te procenty w tą i w drugą nie robiły mu znaczącej różnicy bo i tak miał dużo kapitału. Teraz po prostu wziął excel i to przeliczył.
Jest jeszcze inna droga wyjścia. Mniejsze firmy masowo przenoszą działalność do spółek.
@AnonimoweMirkoWyznania: Ale pisowi o to chodzilo zebys przeszedl na ryczałt, chca w ten sposób scentralizowac dystrybuowanie kasy do samorzadow. Przypomiam, przy liniowce a twoich podatkow zarabia tez lokalny samorzad, przy ryczalcie nie i jak myslisz komu pis da te pieniadze? Twojemu zapewne duzemu miastu wojewodzkiemu, w ktorym malo kto glosuje na PiS czy jakiemus podkarpacko-lubelskiemu miastu, gdzie ma wiecej wyborcow?
@LaurenceFass: ale 9% to podatek dla spółki, nie możesz sobie za te pieniądze kupić domku czy jachtu prywatnie bo to nie Twoja kasa tylko kasa spółki. Z wypłatą ze spółki trzeba kombinować żeby nie płacić 28-41% podatku
@LaurenceFass: Moja spółka ma 10 milionów przychodu i 9 milionów kosztu. Chce za ten milion różnicy kupić prywatnie dom. Jak drogi dom mogę kupić
a) 910 tys (ty twierdzisz że tyle?)
b) 737.1 tys (ja twierdze że tyle jest standardowo 9% +19% dywidenda)
c) inna kwota, jaka?
OP: @ATAT-2: "Czyli chwalisz się tym, że 'odkryłeś' myk na obejście nowego ładu o którym trąbią na lewo i prawo od kilku miesięcy? Geniusz...."

Zupełnie nie to miałem na celu. Pomyślałem, że opisanie konkretnego przypadku, będzie pomocne w uzmysłowieniu sobie sytuacji.
"Myk" jak go nazwałeś, faktycznie jest często przytaczany, ale przy okazji #programista15k i podobnych kwot.
Ja, chciałem pokazać, że u mnie będzie to ok. 150k mniej do zapłacenia. Wliczam
@LaurenceFass: Jakie to mniejsze firmy masowo przechodzą na sp zoo? Bo jeśli mikro, to najgorsze co może zrobić nieświadomy przedsiębiorca. Pojawiło się pełno naganiaczy typu memtzen do przechodzenia na sp zoo przy okazji chaosu związanego z "polskim nie-ładem" i tyle, chcą wydoić nieświadomych.
SpienionyTowarzysz: jestem w podobnej sytuacji, do tej pory linowka, płaciłem kilkaset tysiecy podatku rocznie i nagle eureka, można ryczałt i będę płacił jeszcze mniej niż wcześniej. Najbardziej boli mnie to że ucierpia na tym takie małe gminy w jakich ja mieszkam. Podejrzewam też że za rok-dwa zacznie się gmyranie przy stawkach ryczałtu, choć patrząc z drugiej strony podatek bedzie mniejszy ale rząd dostanie więcej bo nie podzieli się z samorządem

Zaakceptował:
@AnonimoweMirkoWyznania: sorry ale zmiana formy opodatkowania na inną z dozwolonych opcji to słabe "dosranie" rządowi. Bycie renegatem w tym przypadku polega na powiedzeniu: #!$%@?ę, od jutra nie wystawiam faktur, zatrudniam tylko na czarno, zapłatę przyjmuję tylko w bitcoinach/złocie/EUR/USD, zapisuję się na wszelkie możliwe programy socjalne dla ubogich (w końcu dochód 0 zł) itp