Wpis z mikrobloga

Czasem się zastanawiam jak te Julki sobie wyobrażają oskarżanie gwałcicieli. Przesłuchania nie, bo to psychicznie odbija się na całe życie, zbieranie dowodów nie bo to też. To za co mają byś skazywani ci gwałciciele? Za pomówienie? Ja nie bronię gwałcicieli, ale #!$%@?, bez dowodów to raczej nie jest wolność. Ktoś ma jakiś pomysł jak zebrać dowody bez dotykania ofiary?
#teamx #wardega #wataha #leksiu
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 24
@co_to_za_zycie: patrząc na to jak wyglądają te przesłuchania, to się nie dziwię, że nie chcą tam składać zeznań. Wielu policjantów podchodzi do tego na zasadzie "nie uciekała, to nie było gwałtu". Ale to osobna kwestia w ogóle.
  • Odpowiedz
no totalnie, laska u Wardegi na discordzie płakała ze ofiary gwałtów muszę opisywać gwałt na komendzie xD wiadomo najlepiej smsem wysłać i typa na 20lat bez procesu posadzić


@co_to_za_zycie: Bez przesady w drugą stronę... Pewnie chodziło jej o to, że policjant pyta, gdzie gwałciciel i co wkładał, a akurat takie szczegóły nie są potrzebne i tylko przysparzają ofierze zupełnie niepotrzebnego cierpienia.
  • Odpowiedz
ale wiesz że w takich sytuacjach, tak samo jak w wypadku dzieci, uczestniczy psycholog?


@michalxd21: Tiaaa, tak samo jak oficjalnie policja nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia, a w praktyce często spuszczają ludzi na drzewo bez żadnej notatki twierdząc, że sprawa typu kradzież roweru i tak zostanie umorzona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Ktoś ma jakiś pomysł jak zebrać dowody bez dotykania ofiary?


@michalxd21: Moim zdaniem obdukcja jest konieczna, i to najlepiej bezpośrednio po gwałcie, bo wtedy jest szansa na pobranie DNA sprawcy + można jednoznacznie potwierdzić, że to był gwałt, a nie "seks na ostro" czy w ogóle seks za zgodą...

Jeżeli nie ma DNA, ale lekarz potwierdził gwałt, to można po np. lokalizacji telefonu i relacji świadków uprawdopodobnić to, że sprawca
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
@michalxd21: Wcale tu nie chodzi o niedotykanie ofiary a ochronę jej przed tzw. wtórną wiktymizacją - wszelkie czynności dowodowe, które są dokonywane z udziałem ofiary powinny odbywać się w sposób jak najbardziej delikatny i tylko i wyłącznie w koniecznym zakresie. Przesłuchania jak najbardziej, ale z poszanowaniem dla trudnych przeżyć pokrzywdzonego, tak by nie rozbudzać w nim wszystkich emocji na nowo - sama obecność psychologa nie będzie miała żadnego znaczenia, jeżeli
  • Odpowiedz
Te niby oczywiste zasady nie zawsze są respektowane przez organy prowadzące postępowanie, co budzi takie a nie inne reakcje, zwłaszcza narażonych na przestępstwo gwałtu dziewczyn, które pogardliwie nazywasz Julkami.


@awfie: no, skoro te "narażone na gwałt dziewczyny" próbują emocjami przeforsować możliwość skazania kogoś na wieloletnie więzienie bez dowodów, bo POTENCJALNEJ z punktu widzenia policji i prawa, ofierze, może zrobić się przykro, to nie należy dziwić się pogardzie.

Stara zasada domniemania
  • Odpowiedz
@Pantegram: Bez kitu. Raz sobie przyzsnąłem w tramwaju i gość mi #!$%@?ł telefon. Jak poszedłem na komisariat to przedstawiłem dokładnie jak sytuacja wyglądała, na którym przystanku gość mi przetracił kieszenie (obudziłem się wtedy gdy to robił, ale że sytuacja miała miejsce na pętli to myślałem że gość mnie po prostu chciał obudzić, a że byłem zaspany to nie skumałen), dokładna linię i czas gdy to się stało żeby mogli sprawdzić
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@michalxd21: napisałeś, że Julki sobie wyobrażają. To błąd. One są na to za głupie. One potrafią zmyślić jakieś bzdury (w tym są dobre) i heja banana, proszę go skazać bo go nie lubię, najlepiej na podstawie opowieści i bez procesu, bo tak powiedziałam, Elo.
  • Odpowiedz
@michalxd21: Przesłuchanie po gwałcie ryje psyche z banią i to jest prawda, szczególnie u dzieci czy nastolatek. Ale innego wyjścia nie ma no chyba, że w obdukcji macie materiał genetyczny albo nagranie co się praktycznie nie zdarza.
  • Odpowiedz
@SarahC: Ale jak chcesz zbierać "materiał genetyczny" bez przesłuchania? Na takiej zasadzie to każda para dokonuje gwałtu co stosunek bo zostawiają materiał genetyczny na sobie. (ʘʘ) Chyba właśnie te oskarżenie to jest to, co zaczyna proces kryminalny. A jak kogoś o coś oskarżasz to jesteś i przesłuchiwany a ewentualne dowody są dostarczane w trakcie. Moim zdaniem ofiary gwałtu są po prostu na takiej samej pozycji jak
  • Odpowiedz
@awfie czy ty normalny jesteś? Rozumiem że przeżywanie na nowo tego przez ofiary jest bolesne ale jak chcesz kogoś skazać na wiele lat więzienia to wypadałoby mieć na to dowody a nie tylko wskazanie palcem przez Julkę ()
  • Odpowiedz