Wpis z mikrobloga

Mircy oraz Mirabelki,

mam pytanie do osób obeznanych z prawem, dostałem dzisiaj wiadomość na telefon, że mój rachunek bankowy został zajęty na kwotę 25 tys. złotych. Pierwsza moja myśl, to to, że jest to jakiś scam bo w życiu żadnej pożyczki nie brałem. Wszedłem jednak na rachunek bankowy i niestety ale mam -25tys (w tytule nr sprawy komornika który zajął itd.). Zrobiło mi się od razu gorąco bo sam zarabiam 4k na ręke i 25 tys to dla mnie naprawdę spora kwota. Znalazłem numer do komornika ale ponieważ jest dzień wolny od pracy to do nikogo się nie dodzwoniłem. W związku z tym, że nie chce siedzieć bezczynnie do jutra (a jeżeli komornik ma jutro urlop to aż do poniedziałku) to chciałem sprawdzić na BIKu, czy ktoś kiedyś nie wziął na mnie jakiejś pożyczki. Niestety ale tam też żadnej informacji nie uzyskam do jutra ponieważ moje nowo założone konto musi zostać zweryfikowane a nie robi tego automat. Czy w związku z powyższym zna ktoś np. stronę "gov" albo coś podobnego gdzie mógłbym sprawdzić czy nie mam jakiegoś zobowiązania w postaci niespłaconej pożyczki albo coś podobnego co mogłoby mnie nakierować na ścieżkę za co ta kwota została zajęta? Pytam na mirko bo mnie telepie jak myślę o tej kwocie i ile czasu będę musiał poświęcić żeby to odkręcić (o ile w ogóle się uda).
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

#prawo #bankowosc #banki #pieniadze #adwokat
  • 29
@DonWawrzek: spróbuj jeszcze rejestrację na portalu e-sąd ale tam też wymagana jest akceptacja więc może to potrwać nawet do kilku dni, raczej na 99% kancelaria komornicza będzie jutro czynna.
@SlepyBazant: @Matti92: @remedium: Jak czytam na intrenecie to bank dostaje tylko informację o numerze sygnatury, jaki komornik i kwota. Bank nie dostaje informacji z czyjego ramienia działa komornik. Niestety ale muszę czekać przynajmniej do jutro, mam nadzieję, że komornik nie będzie miał wolnego.
@DonWawrzek: Nie ma żadnego centralnego rejestru zadłużeń.

Info od komornika, tj. sygnatura sprawy sądowej i oznaczenie sądu. Nic ponadto (poza danymi wierzyciela) komornik wiedzieć nie będzie. Potem masz7 dni żeby składać do sądu sprzeciw z wnioskiem o przywrócenie terminu. Koniecznie dotrzymaj terminu.

Jeżeli okaże się, że ktoś wyłudził kredyt na twoje dane składaj zawiadomienie na Policję. Ale mimo tego najpierw zajmij się sprawą w sądzie cywilnym.
@Palwed: a takie pytanie, w tytule zajętej kwoty jest sygnatura sprawy termin sprawy sądowej (jest to 30.12.2021). Czy 7 dni mam od terminu rozprawy (o której dowiedziałem się z tytułu zapisanego w zajętej kwocie na koncie bankowym) czy może od terminu w którym bank/komornik zajął kwotę?
@DonWawrzek: Od kiedy się dowiedziałeś o istnieniu tytułu wykonawczego, czyli de facto od dnia od którego zajrzysz w akta egzekucyjne/odbierzesz korespondencję od komornika.

*edit; jeżeli najpierw zajrzysz w akta sądowe, niż egzekucyjne, to termin oczywiście leci od tego dnia. Liczy się data powzięcia wiedzy o tytule wykonawczym.
@Palwed: Czyli jeżeli dobrze rozumiem, jeżeli jutro moja mama jako mój pełnomocnik (mieszkam w Warszawie, komornik jest z mojego rodzinnego miasta Stalowej Woli), zrobi zdjęcia wszystkich dokumentów egzekucyjnych to też od jutra dopiero liczy się 7 dni?
@DonWawrzek: Tak. Natomiast w aktach egzekucyjnych nic ciekawego nie znajdziesz.
Tam będzie tylko tytuł wykonawczy i wniosek egzekucyjny.

Lepiej uzyskaj sygnaturę tytułu wykonawczego i przeglądaj akta w sądzie, tam jest pozew i dokumenty stanowiące podstawę zadłużenia.