Wpis z mikrobloga

Szkoda że wszyscy tak emocjonalnie do tego podeszli. Żukowska powiedziała to zbyt brutalnie ale ma 100% racji. Najwyższe zarobki, najstabilniejsze miejsca pracy a przede wszystkim najwięcej innowacji wprowadzają duże firmy. Kto nie wierzy wystarczy że sam sprawdzi powojenną historię gospodarczą takich potęg jak Niemcy, Korea Południowa czy Japonia. Niemcy tworzyli specjalne, sponsorowane przed rząd kartele. Model ten skupiowali najpierw japończycy a potem Koreańczycy. Ci ostatni w pewnym momencie wprowadzili limit uwaga dwóch firm w danym sektorze. Dlatego mają wielobranżowe gigakoncerny jak samsung czy deawoo. A Niemcy np Siemensa. Zobaczcie ile one pojednczo zgłaszają patentów. Więcej niż w całej Polsce. Polska nie ma ani jednej firmy która mogła by chociaż porównać się do nich. Oczywiście historie o chłopaku który sprzedawał buty z bagaznika albo programował w garażu i założył mega korporację są piękne ale gdyby Niemcy czy Koreanczycy mieli sami czekać na takich to bysmy raczej nie musieli ich doganiac. W ciągu 30 lat Polska jadąca właśnie na takim modelu rozwinela swoje pkb lacznie o okolo 125%. Porównajcie to sobie z Niemcami czy Korea gdy to oni się najszybciej rozwijali. Tak samo Japonia.
#polityka #ekonomia #gospodarka #polska #neuropa #4konserwy
TenXen47 - Szkoda że wszyscy tak emocjonalnie do tego podeszli. Żukowska powiedziała ...

źródło: comment_1641238338r33u3dkxqbjUhz49o5N9Bd.jpg

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TenXen47: Nie możecie tak sobie rzucać krajami i mówić, a ten ma politykę neoliberalną, a tamten inną. Każde z państw, które osiągneły sukces gospodarczy ma sprawną administrację oraz silne rządy prawa. Kraje kolonialne, które prowadziły tanią politykę i nie inwestowały zostawiły po sobie republiki bananowe.
Tajwan, Singapur, hong kong - Inwestycje, strategiczne znaczenie, rządy prawa
Japonia, Korea - silna wielowiekowa administracja, duży rozwój dzięki pomocy zachodu
Filipiny - Hiszpanie przynieśli swój b----l - bliżej tam do meksyku niż do tygrysów z Azji

Nie zrozumcie mnie źle - polityka gospodarcza ma ogromne znaczenie ale nie jedyne - bez silnych instytucji każda się rozbije
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@TenXen47: rotinger, fmic chociażby. Kurde oczywiście że nie mają, ja mówię o małych firmach. Twierdzisz że nie ma firm tworzących dobra materialne, tylko usługi. Dałem ci kilka przykładów. Zaznaczam tylko że masz spaczony pogląd na przedsiębiorstwa. I założę się że sam jesteś zwykłym Klepaczem w korpo który cieszy się z tego co robi i poza dowiezieniem targetu niczego nie udało ci się zawodowo osiągnąć :)
  • Odpowiedz
@Mini_Jack:

No to nie jest zastanawiające że właśnie kraje kolonizowane kraje prowadziły neoliberalna politykę? Indie czy filipiny raczej na narzekały na brak współpracy z zachodem.
  • Odpowiedz
@TenXen47: Możemy oczywiście porównywać teraz wszystkie państwa azjatyckie i ich politykę gospodarczą, ale nie widzę w tym sensu. Nie neguję faktu, że polityka wspierania dużych firm przynosi efekty ilościowe w postaci wzrostu gospodarczego. Weźmy jeszcze pod uwagę fakt, że boom gospodarczy Korei to okres rządów junty wojskowej, gdzie scentralizowana władza poprzez swoją politykę przełamuje defekt koordynacji czy pułapkę niedorozwoju - coś z czym w warunkach wolnego rynku kiepsko sobie radzą
  • Odpowiedz
@TenXen47: ale zachód będąc tam inwestował "średnio" :
- w indie w elity
- w filipiny mało co.. zresztą sama Hiszpania była burdelem i jest burdelem - jak mogła układać porządne instytucje w koloniach?

Czy nie mylisz neoliberalnej polityki z róbta co chceta? Bo do tej pierwszej musisz mieć instytucje ze stali, a do tej drugiej wystarczy gang kolesi.
Fukuyama ciekawie opisał kraje gdzie Król dogadał się z arystokracją żeby gnoić chłopów oraz przykłady gdzie się z
  • Odpowiedz
@Najzajebistszy: a to może inaczej. Jakie zmasz kraje które były w nędzy i stosując politykę neoliberalizmu dogonily kraje zachodu? Pod względem technologii czy zarobków. Z całego świata mogą być przykłady. Bo ja ci stosujące swoje wymieniłem. Tylko z chybz zrozumiałych przyczyn nie takie które napompowaly wzrost przez ropę.
  • Odpowiedz
@TenXen47: Po pierwsze to nawet nie wiem czym jest neoliberalizm i mało kto w politologii, i ekonomii wie. Zbyt szerokie i niejasne pojęcie. Chaos semantyczny towarzyszy stosowaniu tego określenia. Natomiast sam liberalizm jest nieodłącznym elementem myśli zachodniej. Niemiecka doktryna gospodarcza z okresu powojennego to też ordoLIBERALIZM.
Po drugie, domyślając się o co ci chodzi, czyli o przykład przeciwny do państwowego protekcjonizmu i interwencjonizmu - nie wiem jakie państwo prowadziło taką
  • Odpowiedz
@TenXen47: Upraszczasz rzeczywistości i oczekujesz prostych odpowiedzi: to państwo prowadziło taką politykę, a tamte prowadziło inną. Dla Ciebie ekonomia to przewidywalna i schematyczna nauka, a każdy model da się zastosować wszędzie. Pomijasz aspekty kulturowe i społeczne, porównujesz Amerykę Południową do Azji, Skandynawię do Europy Zachodniej. Chcesz znaleźć receptę na idealną i zawsze skuteczną politykę gospodarczą? Powodzenia życzę. Wybacz, ale odczuwam bezsens tej dyskusji, więc tu ją skończę.
  • Odpowiedz
@Najzajebistszy: no sorry ale jeśli nie ma ani jednego kraju który by stosował w xx wieku neoliberalizm i dogonilby kraje zachodu to mówi samo za siebie. Zwyczajnie nie ma takiego kraju. I to powinno dać do myślenia. Tym bardziej że już mało który ekonomista przewiduje że w polsce będzie się zarabiać jak na zachodzie kiedykolwiek. A polskie pkb już w tej dekadzie może przestać się dynamicznie rozwijać. I pytanie co
  • Odpowiedz
Polska nie ma ani jednej firmy która mogła by chociaż porównać się do nich


@TenXen47: A wiesz czemu? Ponieważ, sporo firm od czegoś zaczynało... A w tym momencie w polszy nie ma miejsca na rozwój firm... Masz np. przykład na mnie, gdzie prowadzę właśnie tą "bieda-firmę", która kompletnie, ale to kompletnie nie konkuruje z dużymi firmami. Zatrudniam 7 osób, włącznie ze mną. Przychód za rok 2021 to około 700tys. Niby dużo, ale kokosów finalnie nie ma po odliczeniu wszystkiego. We wspaniałym polskim ładzie, jeżeli zarobię dokładnie tyle samo zapłacę prawie 100tys więcej podatku... Rozumiem, że mam się zwinąć tak?

To co napisała Żukowska to kompletny kretynizm i mordowanie polskiej innowacyjności, i jedne co nam pozostanie to tyranie za pół-darmo w zagranicznych molochach, które tutaj i tak nie będą płacić podatków. Taki będzie tego obraz, bo sorry. Ale nic... Ale to absolutnie NIC, nie stoi na przeszkodzie, aby wspierać państwowo tworzenie się dużych korpo i jednocześnie wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, które uzupełniają rynek o produkty czy usługi, tam gdzie korpo zwyczajnie nie wejdzie, ze względu na niską
  • Odpowiedz
@TenXen47

jeśli nie ma ani jednego kraju który by stosował w xx wieku neoliberalizm i dogonilby kraje zachodu to mówi samo za siebie.


To dlatego, że termin neoliberalizm jest wyzwiskiem, a nie spójnym logicznie określeniem jakiegoś systemu gospodarczego. Stąd np. Czechy raz mogą uchodzić za neoliberalizm, a raz nie. Wszystko zależy od tego czy przeciwnik kapitalizmu chce Czechy skrytykować czy pochwalić. Gdy przeciwnik kapitalizmu dowie się, że w Czechach jest relatywnie
  • Odpowiedz
@TenXen47: Bzdury z pomieszaniem i poplątaniem.
Największe firmy wprowadzają najwięcej innowacji - tak. Jednocześnie największe firmy[zagraniczne] nie powodują tak wielkiego wzrostu gospodarczego jak tysiące mniejszych i najmniej dokładają się do budżetu bo stosują optymalizację podatkową, bo ich na to stać, niejednokrotnie z zastępami prawników zgarniają dofinansowania na RnD z budżetu i transferują zyski do swoich siedzib głównych.
Małe firmy nie mając takiej możliwości są fe dacto głownymi podatnikami na terenie kraju i powinny być wspierane w kontrze do molochów, jeżeli państwu zależy na zbieraniu podatków.

Co do wartości molochów to także trzeba zauważyć, że więcej problemów mamy z molochami jak Biedronka, która kazała kasjerkom siedzieć w pampersach, Amazonie, który świdruje normy pracownikom i nie baczy na ich bezpieczeństwo czy we wszelkich molochach kurierskich, które "zatrudniają na śmieciówkach" w tym w SSP, które robią to
  • Odpowiedz
Tak, powinno się zacząć na ile się obecnie unijne da faworyzowac i inwestować w duże przedsiębiorstwa kosztem małych i średnich.


@TenXen47: przecież tak już jest; takie przedsiębiorstwa mają dostęp do najtańszego kapitału i najłatwiej jest im lobować u komisarzy.

Problemem płac jest to że firmy muszą podlizywać się aparatczykom, aparatowi państwowemu itd a nie troszczyć się o pracownika.
  • Odpowiedz
@Miniu30: a Chiny, Singapur czy cała Skandynawia? Też tylko Ameryce? Poza tym czy to nie ciekawe że właśnie tym krajom które faktycznie były najważniejsze strategiczne Amerykanie podzielili na protekcjonistyczne politykę? Tak samo Niemcom.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski:

To dlatego, że termin neoliberalizm jest wyzwiskiem, a nie spójnym l


W jaki sposób niespójnym? Oznacza jak najmniejszą ingerencję państwa w gospodarce. Cechy jaką że są w unii nie mogą prowadzić polityki celnej ani tworzyć zbyt wielkich przedsiębiorstw. Na wszystko musi być zgoda UE. Więc Czechy jak najbardziej są krajem czysto neoliberalnym. Sam neoliberalizm odnosi się m. im do szkoły austriackiej. Przedrostek neo nie jest obrazą a oznacza coś
  • Odpowiedz
@TenXen47: Singapur to jest raj podatkowy ktorego gospodarka jest oparta na zagranicznych firmach - tak ma wielkie firmy ale one dzialaja glownie zagranica nie w Singapurze. Poszukaj Utilizing FDI to Stay Ahead: The Case of Singapore
Na miejscu to jest kompletna dominacja zagranicznego kapitalu. Oni rozwineli sie robiac z kraju specjalna strefe przemyslowa w niepewnych wtedy czasach i braku konkurencji. Tu masz informacje prosto od nich 64% wartosci dodanej to
  • Odpowiedz